16:37 | 01.06.17 | Նորություններ | 80802
List.am-ի հիմնադիր Սուրեն Մարկոսյանի կողմից ԱՄՆ-ում հիմնադրած Epic! ընկերության մշակած մանկական թվային գրադարանը ներդրումային C ռաունդում $8 մլն է ներգրավել:
Ներդրումը ղեկավարել է Reach Capital-ը՝ TransLink Capital, Rakuten Ventures, Menlo Ventures, WI Harper, Brighteye Ventures եւ Innovation Endeavors-ի մասնակցությամբ:
Ընկերությունը ներդրումն օգտագործելու է թիմի ընդլայնման, ինչպես նաեւ հարթակի մշակման աշխատանքների նպատակով:
ԱՄՆ-ում հիմնադրված Epic!-ը մանկական թվային գրադարան է՝ նախատեսված մինչեւ 12 տարեկան երեխաների համար: Հիմնադիրներն են Սուրեն Մարկոսյանը եւ YouTube, Google and Disney ընկերություններում թոփ պաշտոններ զբաղեցրած Քեւին Դոնըհյուն:
Ներդրումային 3 ռաունդներում Epic!-ն ընդհանուր առմամբ $21,4 մլն է ներգրավել:
Ներկայում Epic!-ն օգտագործվում է ԱՄՆ տարրական դպրոցների 87%-ում: Այն հասանելի է AppStore-ում, Google Play-ում, ինչպես նաեւ Kindle-ում:
«Երեխաներին տրամադրելով հետաքրքրությունների վրա հիմնված ընթերցանության եւ կրթության զվարճալի հարթակ՝ Epic!-ը դարձել է առաջատար թվային բրենդն ամբողջ ԱՄՆ-ում՝ տանը եւ դպրոցներում: Մենք ուրախ ենք, որ ներդրումային ռաունդը ղեկավարում է Reach Capital-ը, քանի որ նրանց խոր գիտելիքները եւ սերը կրթության ոլորտում մեզ համար շատ կարեւոր կլինեն զարգացման գործընթացում»,- նշել է Epic!-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Սուրեն Մարկոսյանը:
Գործարկումից մինչ օրս հարթակում 160 մլն-ից ավելի գիրք է ընթերցվել: Ամսական ընթերցումների թիվը շուրջ 24 մլն գիրք է ընդգրկում:
2014թ. հունվարից գործող ընկերությունը համագործակցում է 250-ից ավել առաջատար հրատարակիչների հետ, այդ թվում՝ HarperCollins, Macmillan, Sesame Workshop, National Geographic Kids եւ Smithsonian Enterprises:
Երեխաներին առաջարկվող կոնտենտը մանրամասն ստուգվում է մանկական հրատարակությամբ զբաղվող փորձագետների խմբի կողմից, իսկ հարթակի խորհրդատվական ալգորիթմը, ըստ երեխայի կարդալու մակարդակի եւ նախասիրությունների, նրան նախընտրելի տարբերակներ է առաջարկում:

16:37 | 01.06.17 | News | 80169
U.S.-based Epic! leading digital library for children, developed by founder of List.am Suren Markosian, announced USD 8 million in Series C funding.
The investment is led by Reach Capital with participation of TransLink Capital, Rakuten Ventures, Menlo Ventures, WI Harper, Brighteye Ventures and Innovation Endeavors.
The company will use the funds to accelerate growth, expand its team and build out its platform.
Epic! is a digital media brand for kids 12 and under. Epic! was founded by Suren Markosian and Kevin Donahue, former YouTube, Google and Disney executive.
The company has raised a total of USD 21,4 million in three rounds.
Currently Epic! is used in 87% of American elementary schools. It is available on AppStore, Google Play, as well as Kindle.
“Providing kids with a funny and expansive platform for interest-based reading and learning, Epic! has become a leading digital brand at homes and schools nationwide. We’re excited to have Reach Capital lead this round, because their deep knowledge and passion for education will be very valuable to us as we grow,” CEO of Epic! Suren Markosian said.
More than 160 million books have been read on Epic! since the launch with about 24 million books read each month.
Launched in January of 2014, the company has already cooperated with more than 250 leading publishers and video providers such as HarperCollins, Macmillan, Sesame Workshop, National Geographic Kids and Smithsonian Enterprises.
Content on Epic! is carefully selected by a team of children’s publishing experts, while the powerful recommendation algorithm tailors content offerings to each child’s reading level and preferences.