17:10 | 03.12.15 | Նորություններ | 4314
Հայաստանում Beeline-ը եւ ՀՀ Քննչական կոմիտեն ստորագրել են հուշագիր էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության կազմակերպման հարցերի շուրջ փոխգործակցության վերաբերյալ:
Beeline-ում նշել են, որ փաստաթուղթը նպատակ ունի բարձրացնել ընկերության եւ ՀՀ Քննչական կոմիտեի փոխհամագործակցության արդյունավետությունն ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների, անձնական տվյալների եւ հեռախոսազանգերի վերծանումների մանրամասների վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման հարցում:
«Հայաստանում կապի բոլոր օպերատորները դատարանների որոշումների հիման վրա Քննչական կոմիտեին տրամադրում են տարատեսակ տեղեկատվություն: Նախկինում հստակ կանոնակարգի բացակայության եւ փոստով առաքման պատճառով փաստաթղթերի տրամադրումը երկար ժամանակով երկարաձգվում էր: Նոր տեխնոլոգիաների եւ էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության ներդրման, ինչպես նաեւ գործընթացը կանոնակարգելու կողմերի պատրաստակամության շնորհիվ այդ ժամկետները կկրճատվեն հինգից տաս անգամ»,- նշել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ ծրագրին հասանելիություն կունենա մեկ անձ՝ մեկ համակարգչի միջոցով։

17:10 | 03.12.15 | Новости | 4336
Beeline и Следственный комитет Армении подписали меморандум о взаимопонимании по вопросам организации электронного документооборота.
Документ призван повысить эффективность взаимодействия компании и Следственного комитета Армении в вопросе предроставления информации по услугам интернет доступа, персональным данным и детализации телефонных звонков во исполнение решений судов по уголовным делам.
«Все операторы связи в стране на основе решений судов предоставляют Следственному комитету различныую информацию. Ранее, из-за отсутствия четкого регламента и доставку почтой, предоставление документов затягивалось на продолжительное время. Благодаря внедрению новых технологий, электронному документообороту, а также готовности сторон отлаживать процесс, эти сроки сократятся от 5 до 10 раз», - отметил Генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
Отметим, что из соображений безопасности доступ к системе будет иметь один человек и только через один компьютер.