16:49 | 31.07.15 | Նորություններ | 5910
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) Արարատի մարզի Ուրցաձոր համայնքում գտնվող Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանում մասնակցել են կենսաբազմազանության մշտադիտարկման նոր սերնդի տեսանկարահանող եւ հեռահար դիտարկման սարքավորումների փորձարկմանը:
Ծրագրի շարունակական զարգացման արդյունքում 2015թ. ընդլայնվել է Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի պահպանվող տարածքը` նախկին 2000 հեկտարից հասնելով 4000 հեկտարի: Անտառապահների աշխատանքի համար առկա տեխնիկական բազան համալրվել է նորագույն սարքավորումներով, այդ թվում` անօդաչու տեսախցիկով, հեռահար երկդիտակներով եւ բարձր ճշգրտության հեռադիտակներով:
Մշտադիտարկման արդյունքներն արտահայտվել են երկրատեղեկատվական GIS քարտեզում, որը հնարավորություն է ընձեռում արձանագրելու կենդանատեսակների գտնվելու բոլոր հնարավոր վայրերը:
Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանում մեկնարկել է եւս մեկ երկարաժամկետ լայնածավալ ծրագիր։ Վտանգված կենդանատեսակների վերարտադրման եւ բնություն ետվերադարձի ծրագիրը կիրականացվի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Երեւանի կենդանաբանական այգու հետ համատեղ։
«Ուրցաձորի էկոկրթական կենտրոնն անչափ կարեւոր գործառույթ է իրականացնում այս տարածաշրջանում` կենսաբազմազանության պահպանման եւ վերահսկման տեսանկյունից: Գոհունակությամբ ենք կենտրոնին հանձնում շրջակայքն առավել արդյունավետ կերպով հսկելու համար անհրաժեշտ այս սարքավորումները եւ անհամբերությամբ սպասում ենք դրանց միջոցով բացահայտված` բնության գաղտնիքներին ծանոթանալուն»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

16:49 | 31.07.15 | Новости | 5598
ВиваСелл-МТС и Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) приняли в Кавказском заповеднике биоразнообразия участие в испытаниях оборудования нового поколения для дальнего и непрерывного видеонаблюдения за животными в общине Урцадзор Араратского марза.
В результате поступательного развития программы в 2015 году была расширена охраняемая территория Кавказского заповедника биоразнообразия, которая теперь занимает 4000 га вместо прежних 2000. Техническая база для работы лесников пополнилась новейшей техникой и высокоточными биноклями.
Результаты наблюдения отражены на геоинформационных GIS-картах, которые позволяют указывать все возможные места нахождения животных.
В Кавказском заповеднике биоразнообразия стартовала еще одна долгосрочная программа. Программу воспроизводства и возвращения в дикую природу животных, оказавшихся под угрозой вымирания, будут проводить ВиваСелл-МТС и Ереванский зоопарк.
«Эколого-образовательный центр Урцадзора осуществляет в регионе чрезвычайно важную функцию с точки зрения контроля и сохранения биоразнообразия. Мы с удовлетворением передаем Центру оборудование, необходимое для более эффективного контроля, и с нетерпением ждем, когда сможем узнать открытые с его помощью секреты природы», - сказал генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.