14:46 | 08.04.15 | Նորություններ | 5512
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հրավիրվել էր Ամերիկյան համալսարան՝ Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության (ԿՍՊ) հիմնահարցերի վերաբերյալ դասախոսություն կարդալու:
Նախքան ԿՍՊ-ի գաղափարին եւ Հայաստանի համատեքստում ԿՍՊ-ի կիրառմանն անդրադառնալը՝ Ռալֆ Յիրիկյանը Բիզնեսի կառավարման մագիստրոսական ծրագրի ուսանողներին ներկայացրել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի՝ որպես սոցիալապես պատասխանատու ընկերության՝ շահառուների նկատմամբ որդեգրած քաղաքականությունը:
Ելնելով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի փորձառությունից՝ նա ապագա ղեկավարներին եւ առաջնորդներին կոչ է արել բիզնես-ռազմավարության հիմքում ներառել ԿՍՊ սկզբունքները, ինչպես նաեւ կազմակերպական կարեւորագույն որոշումների ընդունման գործընթացում մշտապես հաշվի առնել նպատակներ եւ շահեր ունեցող թե՛ ներքին եւ թե՛ արտաքին խմբերին:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենը խոսել է շահառուների ղեկավարման սկզբունքների, այդ թվում՝ մշտադիտարկման, նույնականացման, լսելու, վերլուծելու եւ հաղորդակցվելու սկզբունքների մասին:
«Գերազանց կատարողականի ձգտող կորպորատիվ ղեկավարը չպետք է թերագնահատի գլխավոր շահառուների մտահոգությունները ռազմավարական տեսանկյունից դիտարկելու, նրանց արժեքները եւ ուժերը պարզորոշ գծագրելու կարեւորությունը: Կորպորատիվ ղեկավարները պետք է կարողանան ընդունել ճիշտ որոշումներ, որոնք կապահովեն եւ կամրապնդեն կազմակերպական ռազմավարության համապատասխանությունը խոշոր բաժնետերերի շահերին: Կոմերցիոն կազմակերպությունները մեկուսացած չեն արտաքին աշխարհից: Դրանք բարոյական պարտավորություններ ունեն իրենց շահառուների, այդ թվում՝ սպառողների, հաճախորդների, կարգավորող մարմինների, մատակարարների, բաժնետերերի, շրջակա միջավայրի եւ հասարակության անդամների նկատմամբ»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Նա ուսանողներին ներկայացրել է պատասխանատու կառավարման սկզբունքների եւ կառավարման ավանդական համակարգի տարբերությունները: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը համոզված է, որ երկարաժամկետ կայուն ռազմավարություն մշակելուն եւ զարգացնելուն զուգահեռ ընկերությունները պետք է փորձեն հետադարձ արձագանք ստանալ շահառուներից՝ փոխըմբռնման հասնելու նպատակով:
«10 տարուց պակաս ժամանակահատվածում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աչքի է ընկել ոչ միայն որպես հեռահաղորդակցության առաջատար՝ շուկայի ամենախոշոր մասնաբաժնով, այլեւ՝ որպես նորարարությունների առաջամարտիկ»,- ասված է ընկերության տարածած հաղորդագրությունում:

14:46 | 08.04.15 | Новости | 5841
Генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян прочитал сегодня в Американском университете лекцию на тему корпоративной социальной ответственности (КСО).
Прежде чем раскрыть саму идею КСО и тему ее осуществления в Армении, Ральф Йирикян представил магистрам программы Управление бизнеса ориентированную на бенефициаров политику ВиваСелл-МТС как социально ответственной компании.
Исходя из опыта ВиваСелл-МТС, он призвал будущих руководителей и лидеров включать в основу бизнес-стратегии принципы КСО, а также всегда учитывать при принятии важнейших организационных решений как внутренние, так и внешние группы, имеющие интересы и цели.
Гендиректор ВиваСелл-МТС рассмотрел принципы управления бенефициаров, в том числе постоянное внимание, идентификацию, необходимость слушать, анализировать и осуществлять коммуникацию.
«Корпоративные руководители, стремящиеся к отличной производительности, не должны недооценивать важность стратегической оценки беспокойств основных бенефициаров, простого проецирования их ценностей и возможностей. Корпоративные руководители должны уметь принимать правильные решения, которые обеспечили и укрепили бы соответствие стратегии организации интересам крупных акционеров. Коммерческие организации не изолированы от внешнего мира. Они несут моральную ответственность перед своими бенефицарами, в том числе покупателями, клиентами, регулирующими органами и членами общества», - сказал Ральф Йирикян.
Он представил студентам различия между принципами ответственного управления и традиционной системы. Гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян уверен, что параллельно с разработкой и развитием стабильной долгосрочной стратегии для достижения необходимо стараться получать отклик бенефициаров взаимопонимания.
«Менее чем за 10 лет деятельности ВиваСелл-МТС отличался не только как лидер в области телекоммуникации, занимающий большую долю рынка, но и как пионер в области инноваций», - говорится в сообщении компании.