14:03 | 12.03.15 | Նորություններ | 7399
«Օրանժ Արմենիա»-ն, Maeutica բրենդային գործակալությունն ու «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ն այսօր հայտարարել են ամենամյա՝ 5-րդ ArmNet Awards-ի մեկնարկի մասին:
Մասնակցել ցանկացողները կարող են իրենց հայտերը ներկայացնել այսօրվանից մինչեւ մարտի 26-ը:
«2010-ից Orange-ը ArmNet Awards-ի համահիմնադիրներից է եղել, ուրախ ենք, որ արդեն հինգերորդ տարին է՝ շարունակում ենք աջակցել նախագծին: Հինգ տարիների ընթացքում նախագիծը զգալիորեն նպաստել է հայկական ինտերնետ բովանդակության զարգացմանը: Մեծ առաջընթաց կա նաեւ հայալեզու բովանդակության ստեղծման եւ որակի առումով»,-ասել է «Օրանժ Արմենիա»-ի բրենդի եւ հաղորդակցության տնօրեն Արամ Մկրտչյանը:
Նա նկատել է, որ այս տարիների ընթացքում Հայաստանում ավելացել է ինչպես լայնաշերտ ինտերնետից, այնպես էլ սմարթֆոններից օգտվողների թիվը:
«Այժմ մեր հեռախոսասարքերի վաճառքի 86%-ը կազմում են սմարթֆոնները, մինչդեռ 2010թ. դրանք ընդամենը 3%-ն էին կազմում»,- նշել է նա:
Maeutica բրենդային գործակալության տնօրեն Հայկուհի Տաքսիլդարյանի փոխանցմամբ՝   ArmNet Awards 2015-ի մասնակիցները կմրցեն «Նորարարություն», «Լավագույն բովանդակություն», «Դիզայն եւ հարմարավետություն» եւ «Հասարակական ազդեցություն» անվանակարգերում:
Գլխավոր մրցանակն այս տարի կտրվի երկու անվանակարգերի համար՝ լավագույն բջջային հավելվածի եւ լավագույն վեբ կայքի համար: Կանցկացվի նաեւ ավանդական դարձած ArmNet համաժողովը:
ArmNet Awards 2015-ի ժյուրին կուսումնասիրի մինչեւ մարտի 26-ը ներկայացված բոլոր նախագծերը եւ մարտի 30-ին կհրապարակի յուրաքանչյուր անվանակարգի հավակնորդների անունները: Ժյուրիի կազմը կգլխավորի Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ի նախագահ Գրիգոր Սաղյանը կարեւորել է համացանցում հայկական բովանդակության առկայությունը եւ նշել, որ այս տարի «Ինտերնետ հանրություն»-ը սկսելու է գրանցել նաեւ մեսրոպատառ ՝ «.հայ» վերջավորությամբ դոմեյնային անուններ:

Orange Armenia, брендинговое агентство Maeutica и общественная организация «Интернет-сообщество» сегодня объявили старт 5-й ежегодной ArmNet Awards.
Все желающие могут подать заявки на участие до 26 марта .
«С 2010 года Orange является соучредителем ArmNet Awards. Мы рады, что уже пять лет подряд мы поддерживаем этот проект. За пять лет он значительно содействовал развитию армянского интернет-контента. Есть существенный прогресс и в плане создания армяноязычного контента и качества», - сказал Директор по маркетингу Orange Armenia Арам Мкртчян.
Он отметил, что за этот период в Армении увеличилось число абонентов широкополосного интернета, а также пользователей смартфонов.
«В настоящее время 86% продаж телефонов составляют смартфоны, в то время как в 2010 году они составляли всего 3%», - отметил он.
Директор брендингового агентства Maeutica Айкуи Таксилдарян сообщила, что в рамках ArmNet Awards 2015 учреждены номинации «Инновации», «Лучший контент», «Дизайн и удобство», «Общественное воздействие».
Главный приз в этом году будет вручаться в двух номинациях: за лучшее мобильное приложение и лучший сайт. Состоится также традиционный форум ArmNet.
Жюри ArmNet Awards 2015 изучит все проекты, представленные до 26 марта, и уже 30 марта назовет кандидатов на получение премии в каждой номинации. Жюри возглавит Самвел Мартиросян.
Председатель ОО «Интернет-сообщество» Григор Сагиян отметил важность наличия армянского контента в сети, добавив, что в этом году «Интернет-сообщество» начнет регистрировать доменные имена с армянским окончанием  «.հայ».