14:03 | 12.03.15 | Նորություններ | 7399
«Օրանժ Արմենիա»-ն, Maeutica բրենդային գործակալությունն ու «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ն այսօր հայտարարել են ամենամյա՝ 5-րդ ArmNet Awards-ի մեկնարկի մասին:
Մասնակցել ցանկացողները կարող են իրենց հայտերը ներկայացնել այսօրվանից մինչեւ մարտի 26-ը:
«2010-ից Orange-ը ArmNet Awards-ի համահիմնադիրներից է եղել, ուրախ ենք, որ արդեն հինգերորդ տարին է՝ շարունակում ենք աջակցել նախագծին: Հինգ տարիների ընթացքում նախագիծը զգալիորեն նպաստել է հայկական ինտերնետ բովանդակության զարգացմանը: Մեծ առաջընթաց կա նաեւ հայալեզու բովանդակության ստեղծման եւ որակի առումով»,-ասել է «Օրանժ Արմենիա»-ի բրենդի եւ հաղորդակցության տնօրեն Արամ Մկրտչյանը:
Նա նկատել է, որ այս տարիների ընթացքում Հայաստանում ավելացել է ինչպես լայնաշերտ ինտերնետից, այնպես էլ սմարթֆոններից օգտվողների թիվը:
«Այժմ մեր հեռախոսասարքերի վաճառքի 86%-ը կազմում են սմարթֆոնները, մինչդեռ 2010թ. դրանք ընդամենը 3%-ն էին կազմում»,- նշել է նա:
Maeutica բրենդային գործակալության տնօրեն Հայկուհի Տաքսիլդարյանի փոխանցմամբ՝   ArmNet Awards 2015-ի մասնակիցները կմրցեն «Նորարարություն», «Լավագույն բովանդակություն», «Դիզայն եւ հարմարավետություն» եւ «Հասարակական ազդեցություն» անվանակարգերում:
Գլխավոր մրցանակն այս տարի կտրվի երկու անվանակարգերի համար՝ լավագույն բջջային հավելվածի եւ լավագույն վեբ կայքի համար: Կանցկացվի նաեւ ավանդական դարձած ArmNet համաժողովը:
ArmNet Awards 2015-ի ժյուրին կուսումնասիրի մինչեւ մարտի 26-ը ներկայացված բոլոր նախագծերը եւ մարտի 30-ին կհրապարակի յուրաքանչյուր անվանակարգի հավակնորդների անունները: Ժյուրիի կազմը կգլխավորի Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ի նախագահ Գրիգոր Սաղյանը կարեւորել է համացանցում հայկական բովանդակության առկայությունը եւ նշել, որ այս տարի «Ինտերնետ հանրություն»-ը սկսելու է գրանցել նաեւ մեսրոպատառ ՝ «.հայ» վերջավորությամբ դոմեյնային անուններ:

14:03 | 12.03.15 | News | 7404
Orange Armenia, Maeutica branding agency and Internet Society of Armenia NGO announced the start of the Fifth Annual ArmNet Awards today.
All the interested persons can apply till March 26.
“Orange has been one of ArmNet Awards co-founders since 2010. We are happy that it’s the fifth year that we have been supporting the project.  Over the 5 years, the project has considerably contributed to development of Armenian online content. We have made progress in terms of creating and ensuring quality of Armenian language content”, Orange Armenia Brand and Communications Director Aram Mkrtchyan said.
He noted that over the years, broadband internet and smartphone users have increased in Armenia.
“Now 86% of our phone sales are smartphones, while they made only 3% in 2010”, he noted.
According to Director of Maeutica branding agency Haykuhi Taksildaryan, ArmNet Awards 2015 participants will compete in “Innovation”, “The Best Content”, “Design and Convenience” and “Social Impact” nominations.
The grand prize will be given to 2 nominations -for the best mobile app and best website. ArmNet traditional conference will also be held.
The jury of ArmNet Awards 2015 will study all the projects submitted till March 26 and announce the names of the contenders for each nomination on March 30. The jury will be headed by Samvel Martirosyan.
President of Internet Society of Armenia Grigor Saghyan attached importance to the Armenian content on the internet and noted that the Internet Society will register domain names ending in «.հայ» this year.