09:45 | 18.02.15 | Նորություններ | exclusive 11767
Նորագույն տեխնոլոգիաներն օգնության են գալիս շտապող ուղեւորներին: Վերջին տարիներին աշխարհում լայն տարածում են ստացել մոբայլ հավելվածների օգնությամբ իրականացվող փոխադրման ծառայությունները, որոնք արդեն հասանելի են նաեւ Հայաստանում:
2009թ. ԱՄՆ-ում հիմնադրված Uber-ն այս ծառայության համաշխարհային առաջատարներից է: 2014թ. դեկտեմբերի տվյալներով՝ $40 մլրդ արժողությամբ ընկերության ծառայությունները հասանելի են 53 երկրների ավելի քան 200 քաղաքներում:
Բայց արի ու տես, որ Uber-ին ու նրա «նմանակներին» ոչ բոլորն են սիրում: Նրանց դեմ շարունակական պայքար են մղում տաքսի ծառայությունները եւ կառավարությունները, որոնց համաձայն՝ Uber-ը փոխադրման ոչ լեգալ ծառայություններ է մատուցում:
Uber-ի բիզնես մոդելը, որը հայտնի է «ուբերիֆիկացիա» (Uberification) անունով, օգտագործվել է մի շարք խոշոր ընկերությունների կողմից, այդ թվում՝ Lyft, Sidecar եւ Haxi:
«Ուբերիֆիկացիա»-ն Հայաստանում կամ ggTaxi
10 հազ. գրանցված օգտատեր, 140 գրանցված ակտիվ վարորդ եւ օրական 150 պատվեր ունեցող ggTaxi-ն առաջինն է սկսել Հայաստանում նմանատիպ ծառայություններ մատուցել:
Շուրջ մեկ տարի գործող ստարտափը մշակվել է «ՋՋ լաբարաթորիզ» ընկերության կողմից:
ggTaxi կարելի է պատվիրել մի քանի եղանակով՝ Android եւ IOS համակարգերով աշխատող հավելվածի, կայքի, ինչպես նաեւ հեռախոսային զանգի միջոցով:
«Հայաստանում տաքսի ծառայությունները հիմնականում ամբողջ քաղաքով սպասարկել չեն կարողանում, այդ պատճառով մենք աշխատում ենք անհատ տաքսիստների հետ: Մենք ցանկանում ենք մարդկանց ուղեղում ամրագրել նաեւ գաղափարը, որ ոչ թե տաքսի կանչեն, այլ gg ավտոմեքենա»,- Itel.am-ի հետ զրույցում ասել է ընկերության համահիմնադիր Խաչատուր Գրիգորյանը:
Խաչատուր Գրիգորյանը
Նրա խոսքով՝ համակարգում գոյություն ունի վարորդների գնահատման համակարգ, եւ եթե ուղեւորը դժգոհ է մնացել որեւէ վարորդի ծառայությունից, ապա բացառվում է, որ երկրորդ անգամ նա տվյալ ուղեւորին սպասարկի:
Խաչատուր Գրիգորյանը կարծում է, որ Երեւանն այսօր տաքսիների տեսանկյունից չափազանց հագեցած շուկա է, եւ իրենք «լավ վարորդներին եւ հաճախորդներին միավորելու խնդիր ունեն»:
Ինչ վերաբերում է մարզերին սպասարկելու հարցին, ապա ըստ նրա՝ խնդիրը կլուծվի ընթացիկ տարում: Հայաստանյան շուկայում զարգանալուց հետո ընկերությունը դիտարկում է նոր շուկաներ դուրս գալու հնարավորությունը, մասնավորապես՝ Վրաստան, Իրան եւ Ռուսաստան:
Անդրադառնալով ֆինանսավորման խնդիրներին՝ Խաչատուր Գրիգորյանն ասել է, որ Հայաստանում վենչուրային հիմնադրամ-ստարտափ համագործակցության դաշտը դեռ ձեւավորված չէ:
«Ոլորտը կարելի կլինի ձեւավորված համարել միայն այն ժամանակ, երբ այդ հիմնադրամների ներդրած գումարների արդյունքը տեսանելի դառնա: Վենչուրային հիմնադրամները եւս պետք է վստահ լինեն, որ կարող են ավելի ակտիվ գործունեություն ծավալել: Այսօր այդ վստահությունը չկա, փող ներդնելիս որոշակի վախ կա: Այդ հիմնադրամները պետք է նաեւ կրթեն ստարտափներին, սովորեցնեն, թե ինչպես ներկայանալ պոտենցիալ ներդրողին»,- եզրափակել է նա:
Հ.Գ. Itel.am-ը փորձել է կապ հաստատել Հայաստանում նմանատիպ ծառայություններ մատուցող մյուս ընկերությունների հետ, սակայն չի հաջողվել:

09:45 | 18.02.15 | News | exclusive 10115
State-of-the-art technologies stretch a helping hand to passengers in a hurry. Over the past years transportation services through mobile apps have widely spread and they are now available in Armenia as well.
Founded in the U.S. in 2009, Uber is one of the global leaders of this service. As of December 2014, the services of the company valued at USD 40 billion are available in over 200 cities in 53 countries.
However, it turns out not many people like Uber and its “analogs”. Taxi services and governments are in constant struggle against them claiming Uber provides illegal transportation services.
Uber’s business model known as Uberification has been employed by a number of large companies, including Lyft, Sidecar and Haxi.
Uberification in Armenia or ggTaxi
With 10 thousand registered users, 140 active drivers and daily 150 bookings, ggTaxi was the first to offer such services in Armenia.
The startup, which has been operating for around a year, was developed by “GG Laboratories”.
ggTaxi can be booked in various ways – through an  Android and IOS-based app, website or a call.
“There is no taxi service for the whole city, and therefore we prefer to work with individual taxi drivers. We also want to “build” in the minds of people the idea of not calling a taxi but a gg car”, Co-Founder at GG Laboratories Khachatur Grigorian told Itel.am.
Khachatur Grigorian
According to him, there is a driver assessment system and if the passenger is not happy with a certain driver’s service, then it is ruled out that driver will ever again serve them.
According to Khachatur Grigorian, presently Yerevan’s market is quite saturated in terms of taxis, and they need to “unite good drivers and customers”.
As to regions, he believes the issue will be resolved this year. After attaining progress in the Armenian market, the company considers entering new markets, particularly, in Iran, Georgia and Russia.
Touching upon funding-related issues, Khachatur Grigorian said that startup-venture fund cooperation field is yet not formed in Armenia.
“The field will be considered as “formed” after there is a visible outcome of the investments those funds made. The venture funds should also be sure of being able to launch vigorous activities. Presently, this confidence lacks, and there is a certain fear when making an investment. Those funds should also educate startups and teach them how to introduce themselves to potential investors”, he summed up.
P.S. Itel.am attempted to contact other companies offering such services in Armenia but did not manage to reach them.