15:19 | 10.02.15 | Նորություններ | 5584
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ թողարկվել է Կոմիտաս վարդապետի 145-ամյակին նվիրված ձայնասկավառակ, որը ներառում է հայերեն եւ անգլերեն յոթ աուդիո եւ մեկ մուլտիմեդիա սկավառակ:
Ալբոմում ընդգրկված են Կոմիտասի լուսանկարներն ու մատիտանկարները, վարդապետի կատարմամբ պահպանված ձայնագրությունները, ինչպես նաեւ Հայաստանի երաժշտական կոլեկտիվների կոմիտասյան ստեղծագործությունների լավագույն կատարումները:
Հավաքածուն նախատեսված չէ վաճառքի համար: Այն տրամադրվելու է աշխարհի խոշոր համալսարանների գրադարաններին:
«Մեր երաժշտական լեզվի համար Կոմիտասն արեց նույնը, ինչ դարեր առաջ Մաշտոցն արեց մեր խոսակցական լեզվի համար»: Սա Պարույր Սեւակի խոսքերն են: Ժամանակն է, որ պատշաճ մակարդակով եւ հետեւողականորեն աշխարհին ներկայացնենք հանճարեղ հայի ստեղծած երաժշտական գանձերը: Կոմիտասյան հարուստ ժառանգության ընտրանին Հայոց եղեռնի 100-ամյա տարելիցին ներկայացնելն ունի բարոյական մեծ խորհուրդ: Պետք է ոչ միայն խոնարհվենք, ակնածանք տածենք Կոմիտասի նկատմամբ, այլեւ նրա ապրած կյանքի տիրական ներկայության օրինակով, փորձենք նպաստել ազգի միասնականությանը, ազգային նպատակների իրագործմանը՝ ապրելով եւ գործելով այնպես զուսպ, հետեւողականորեն ու մտածված, ինչպես դա մեզ պարտադրում են նրա թողած ժառանգությունն ու կերպարը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Կոմիտաս» ալբոմը թողարկվել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ «Պրոլայթինգ» ընկերության համագործակցության արդյունքում: Ծրագիրը կյանքի կոչելու համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացրել է 25 մլն դրամ, իսկ Հայաստանի հանրային ռադիոյի ոսկե ձայնադարանը համալրելու ընդհանուր ծրագրի համար՝ ավելի քան 64 մլն դրամ:

15:19 | 10.02.15 | News | 5252
The collection of recordings of the Armenian Public Radio has been enriched with just another digitalized album.
As a result of the cooperation between VivaCell-MTS, the RA Ministry of Culture and the company “Prolighting”, a set of CDs has been released dedicated to the 145th anniversary of Komitas Vardapet comprising 7 audio and 1 multimedia CDs in Armenian and English. The collection includes photographs and drawings of Komitas, recordings of songs performed by him, as well as recordings of best performances of Komitas’ songs by the musical troupes in Armenia.
This unique collection is important not only as a cultural value that will be passed on to the next generations, but also as a call to the whole world made ahead of the centennial of the Armenian Genocide. The album is not intended for sale.  It will be distributed to the libraries of the largest universities of the world. The album is a message to the coming generations is to cherish and to propagate the immense cultural legacy that has reached our days.
“Komitas did the same for our musical language what Mashtots had done for our spoken language centuries before”. These are the words of Paruyr Sevak. It is time to present the musical treasures of this great Armenian to the world in a thorough and consistent way. Introducing the rich legacy of Komitas on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide has an enormous moral significance. We should not only commemorate and honor Komitas but also follow his example and try to contribute to the unity of our nation and to the realization of national aims by living as humbly, consciously and righteously as his legacy and his character dictate”, noted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The “Komitas” album has been issued upon the initiative of the RA Ministry of Culture. VivaCell-MTS has allocated AMD 25 million for the realization of the project; the Company has also provided over AMD 64 million for the program of enriching the golden collection of the Armenian Public Radio.