15:19 | 10.02.15 | Նորություններ | 5584
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ թողարկվել է Կոմիտաս վարդապետի 145-ամյակին նվիրված ձայնասկավառակ, որը ներառում է հայերեն եւ անգլերեն յոթ աուդիո եւ մեկ մուլտիմեդիա սկավառակ:
Ալբոմում ընդգրկված են Կոմիտասի լուսանկարներն ու մատիտանկարները, վարդապետի կատարմամբ պահպանված ձայնագրությունները, ինչպես նաեւ Հայաստանի երաժշտական կոլեկտիվների կոմիտասյան ստեղծագործությունների լավագույն կատարումները:
Հավաքածուն նախատեսված չէ վաճառքի համար: Այն տրամադրվելու է աշխարհի խոշոր համալսարանների գրադարաններին:
«Մեր երաժշտական լեզվի համար Կոմիտասն արեց նույնը, ինչ դարեր առաջ Մաշտոցն արեց մեր խոսակցական լեզվի համար»: Սա Պարույր Սեւակի խոսքերն են: Ժամանակն է, որ պատշաճ մակարդակով եւ հետեւողականորեն աշխարհին ներկայացնենք հանճարեղ հայի ստեղծած երաժշտական գանձերը: Կոմիտասյան հարուստ ժառանգության ընտրանին Հայոց եղեռնի 100-ամյա տարելիցին ներկայացնելն ունի բարոյական մեծ խորհուրդ: Պետք է ոչ միայն խոնարհվենք, ակնածանք տածենք Կոմիտասի նկատմամբ, այլեւ նրա ապրած կյանքի տիրական ներկայության օրինակով, փորձենք նպաստել ազգի միասնականությանը, ազգային նպատակների իրագործմանը՝ ապրելով եւ գործելով այնպես զուսպ, հետեւողականորեն ու մտածված, ինչպես դա մեզ պարտադրում են նրա թողած ժառանգությունն ու կերպարը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Կոմիտաս» ալբոմը թողարկվել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ «Պրոլայթինգ» ընկերության համագործակցության արդյունքում: Ծրագիրը կյանքի կոչելու համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացրել է 25 մլն դրամ, իսկ Հայաստանի հանրային ռադիոյի ոսկե ձայնադարանը համալրելու ընդհանուր ծրագրի համար՝ ավելի քան 64 մլն դրամ:

15:19 | 10.02.15 | Новости | 5329
При поддержке ВиваСелл-МТС издан юбилейный альбом, посвященный 145-летию Вардапета Комитаса, в который вошли 7 армяно- и англоязычных аудио-диска, а также один мультимедиа CD.
В альбом вошли фотографии и графические изображения Комитаса, сохранившиеся записи его голоса, а также лучшие исполнения его произведений армянскими музыкальными коллективами.
Коллекция не предназначена для продажи: альбомы будут переданы библиотекам крупнейших университетов мира.
«Комитас сделал для нашего музыкального языка то же, что в свое время сделал Маштоц для разговорного языка». Это слова Паруйра Севака. Настало время, чтобы мы на достойном уровне представили миру музыкальные сокровища, созданные гениальным армянином. Представление богатого наследия Комитаса в год 100-летия Геноцида армян имеет большое нравственное значение. Нужно не только преклоняться перед Комитасом, но и попытаться его примером способствовать сплочению народа, осуществлению национальных целей, живя и действуя так сдержанно, последовательно и обдуманно, как нам диктуют его наследие и образ»,- сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Альбом «Комитас» выпущен совместными усилиями ВиваСелл-МТС, Минкульта Армении и компании «Пролайтинг». На осуществление программы ВиваСелл-МТС выделил 25 млн драмов, а на общую программу пополнения золотого фонда Общественного радио Армении выделено более 64 млн драмов.