12:58 | 30.05.14 | Նորություններ | 3360
Մոբայլ հավելվածների Mobile App Expo-2014 առաջին ցուցահանդեսի շրջանակներում Երեւան են այցելել նաեւ ոլորտի ներկայացուցիչներ Ղազախստանից ու Տաջիկստանից:
Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում Ղազախստանի ներկայացուցիչ Ալիբեկ Սաբրալիեւն ու Տաջիկստանի ներկայացուցիչ Ամիրխոնի Նոսիրը ասել են, որ մոբայլ հավելվածների մշակումն իրենց երկրներում ակտիվ զարգացում է ապրում:
Այսպես, «Ինտերվեյլ» ղազախստանյան ընկերությունը զբաղվում է հավելվածների մշակմամբ մոբայլ-բանկինգի եւ sms-բանկինգի համակարգերի համար:
«Ավելի մեծ թվով բանկեր սկսում են կիրառել ժամանակակից մեթոդներ, ներառյալ տարբեր հավելվածների մշակումը մատուցվող ծառայությունների վճարման համար: Բացի դրանից, երկրում սմարթֆոնների թվի աճին զուգահեռ` ավելանում է նաեւ հավելվածների սպառողների թիվը», - ասել է Ալիբեկ Սաբրալիեւը:
Նրա խոսքերով, Ղազախստանում ամենամեծ պահանջարկն ունեն սոցիալական հավելվածները, ինչպես նաեւ ֆինանսական հատվածի համար մշակված լուծումները:
Ինչպես եւ Հայաստանում, Ղազախստանում դեռ քիչ են մայրենի լեզվով հավելվածները: Ալիբեկ Սաբրալիեւի խոսքերով, հավելվածների մեծ մասը մշակվում է ռուսերեն լեզվով:
Տաջիկստանի ներկայացուցիչ Ամիրխոնի Նոսիրն ասել է, որ իրենց մոտ տարածված են օտար լեզուների (օրինակ, չինարենի, գերմաներենի) ուսուցման համար նախատեսված հավելվածները:
«Մեր Adad LLC ընկերությունը զբաղվում է ուսումնական գործընթացի ավտոմատացման հավելվածների մշակմամբ: Բացի դրանից, դրանք տարբեր խաղեր են դպրոցականների եւ ուսանողների համար»,- պատմել է Ամիրխոնի Նոսիրը:

12:58 | 30.05.14 | Новости | 3378
В рамках проходящей первой выставки мобильных приложений Mobile App Expo-2014 в Ереван приехали также представители данной сферы из Казахстана и Таджикистана.
В беседе с Медиамакс представители Казахстана Алибек Сабралиев и Таджикистана Амирхони Носыр сказали, что разработка мобильных приложений активно развивается в их странах.
Так, казахская компания «Интервейл» занимается разработкой приложений для системы мобильного банкинга, смс-банкинга.
«Все больше банков начинают применять современные методы, включая разработку различных приложений для оплаты предоставляемых услуг. Кроме того, с ростом количества смартфонов в стране увеличивается и число потребителей приложений», - сказал Алибек Сабралиев.
По его словам, большим спросом в Казахстане пользуются социальные приложения, а также решения, разработанные для финансового сектора.
Как и в Армении, в Казахстане пока мало приложений на родном языке. По словам Алибека Сабралиева, основное количество приложений разрабатывается на русском языке.
Представитель Таджикистана Амирхони Носыр, в свою очередь, сказал, что у них популярностью пользуются приложения для обучения иностранным языкам, например, китайскому, немецкому.
“Наша компания Adad LLC занимается разработкой приложений для автоматизация учебного процесса. Кроме того, это различные игры для школьников и студентов”, - рассказал Амирхони Носыр.