17:36 | 05.09.13 | Նորություններ | 3258
Սեպտեմբերի 1-ից աշխարհի 50 երկրներում մեկնարկել է «Վիքին սիրում է հուշարձաններ 2013» միջազգային լուսանկարչական ամենախոշոր մրցույթներից մեկը, որի նպատակն է հանրությանը ծանոթացնել աշխարհի միլիոնավոր հուշարձաններին` դրանց լուսանկարները ազատ արտոնագրով Վիքիպահեստում տեղադրելու միջոցով:
Մրցույթի մասնակիցները սեպտեմբեր ամսվա ընթացքում պետք է լուսանկարներ բեռնեն Վիքիպահեստում (http://commons.wikimedia.org/)։ Այս տարի առաջին անգամ մրցույթին կմասնակցեն Հայաստանը եւ Արցախը:
Վիքիմեդիա Հայաստան ՀԿ Հիմնադիր խորհրդի անդամ Ալեքսեյ Չալաբյանն այսօր ասել է, որ այս պահի դրությամբ Հայաստանի հուշարձանների հազիվ 1%-ի լուսանկարները հնարավոր կլինի գտնել Վիքիպահեստում:
«Վիքին Սիրում է Հուշարձաններ» նախագծի հայաստանյան գլխավոր հովանավոր «Յուքոմ» ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանն ասել է, որ միանալով Վիքիմեդիա հիմնադրամի նախաձեռնությանը` Հայաստանը շատ կարեւոր քայլ է անում հայկական հուշարձանները աշխարհին ճանաչելի դարձնելու գործում:
Մրցույթի նախապատրաստման ընթացքում հայերեն Վիքիպեդիայում են տեղադրվել Հայաստանի Հանրապետությունում եւ Արցախում «պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանի» կարգավիճակ ունեցող շուրջ 25.000 հուշարձանի ցանկերը։
Մրցույթի մասնակիցներն այդ ցուցակների օգնությամբ կարող են իմանալ, թե ինչ հուշարձաններ կան իրենց շրջապատում, գտնել դրանք եւ լուսանկարել։
Մրցույթին կարող է մասնակցել յուրաքանչյուր ոք: Մրցույթի պայմաններին եւ այլ մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ www.wikilovesmonuments.am կայքից։

17:36 | 05.09.13 | Новости | 3453
1 сентября в 50 странах мира стартовал один из самых крупных международных конкурсов фотографий - «Вики любит памятники 2013», целью которого является ознакомление с миллионами памятников, посредством свободного размещения их фотографий на Викискладе.
Участники конкурса в течение сентября должны загрузить фотографии на «Викискладе» (http://commons.wikimedia.org). В этом году в конкурсе впервые принимают участие Армения и Арцах.
Член Совета ОО «Викимедиа Армения» Алексей Чалабян сказал сегодня, что в настоящее время на «Викискладе» можно найти всего 1% памятников Армении.
Директор компании Ucom Айк Есаян, ставшей главным спонсором армянского проекта «Вики любит памятники 2013», сказал, что присоединившись к данной инициативе, Армения делает очень важный шаг в деле открытия армянских памятников миру.
В ходе подготовки к мероприятию на армянской Википедии размещены списки около 25 000 памятников Армении и Арцаха, имеющих статус «недвижимых памятников истории и культуры».
Участники конкурса могут с помощью этих списков узнать, какие памятники есть в их регионе, найти их и сфотографировать.
В конкурсе могут принять участие все желающие. С условиями конкурса и другими подробностями можно ознакомиться на сайте www.wikilovesmonuments.am.