17:06 | 21.02.13 | Նորություններ | 4316
Փետրվարի 20-ին երեկոյան տեղի է ունեցել «Orange Գրքի մրցանակ 2012» գրքի մրցույթի մրցանակաբաշխության արարողությունը, որի ընթացքում ամփոփվել են մրցույթի արդյունքները եւ հայտարարվեցին  հաղթողների անունները:
Վեպ. «Մաշկացավ», Հովհաննես Թեքգյոզյան
Պատվածք. «Համոյի սիրած ծաղիկը », Նարե Սահակյան
Հեքիաթ. «Ձերդ գերազանցություն վատ կախարդ պառավ», Երազիկ Գրիգորյան
Բանաստեղծական շարք. «Մոգ արքաներ», Շուշանիկ Թամրազյան
Յուրաքանչյուր ժանրում հաղթող ճանաչված ստեղծագործությունը կտպագրվի 500 տպաքանակով, իսկ հաղթող ստեղծագործությունների հեղինակները ստանում են նաեւ դրամական պարգեւ` 500 000 դրամ:
«Այն մեծ խանդավառությունը, որ առաջացրեց Orange Գրքի մրցույթն այս տարի, մեզ ցույց է տալիս, որ ճիշտ ուղու վրա ենք. ժամանակակից գրականությունը Հայաստանում իսկապես պոտենցիալ ունի: Այս մրցույթը կոչված է ժամանակակից հայ գրողների՝ սկսնակ կամ անվանի, աջակցել հանրությանը ներկայացնել իրենց անտիպ ստեղծագործությունները, որոնցից լավագույնները գիրք կդառնան», - ասել է Orange-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը :
Orange Գրքի մրցանակ 2013 անցկացվել է երկու փուլով: Առաջին փուլում ժյուրիի անդամներն ընտրել են առավելագույնը երեք ստեղծագործություն յուրաքանչյուր ժանրում, որոնք հրապարակվել են Orange-ի պաշտոնական էջում եւ հանձնվել ընթերցողների լայն շրջանակների դատին: Բոլոր ընթերցողները մեկ ամիս շարունակ՝ հունվարի 15-ից փետրվարի 15-ը, հնարավորություն են ունեցել քվեարկելու իրենց նախընտրած ստեղծագործությունների օգտին Facebook սոցիալական ցանցի միջոցով: Փետրվարի 15-ի կեսօրին առցանց քվեարկությունն ավարտվեց ու գրանցվեցին վերջնական արդյունքները: Ըստ այդմ, բոլոր ստեղծագործությունները միասին հավաքել են 7580 քվե, իսկ ամենաշատ քվե հավաքած եռյակում են հայտնվել Երազիկ Գրիգորյանի «Ձերդ գերազանցություն վատ կախարդ պառավ», Էլֆիք Զոհրաբյանի «Նարցիսը» եւ Կարեն Անտաշյանի «Ռեքվիեմ» ստեղծագործությունները: Առցանց քվեարկության արդյունքներով է որոշվել «Ժողովրդական ընտրություն» մրցանակի  արժանացած ստեղծագործությունը, որը «Ձերդ գերազանցություն վատ կախարդ պառավ» հեքիաթն է 2253 քվեով:
Բոլոր ժանրերում հաղթող ստեղծագործություններն ընտրվել են ժյուրիի քվեարկությամբ, ընդ որում առցանց քվեարկության արդյունքները հաշվվել են որպես ժյուրիի մեկ անդամի ձայն:
Orange Գրքի մրցանակ 2012-ի համար ընդհանուր թվով ներկայացվել է 470 մասնակցության հայտ, որոնցից 155-ը` պատմվածքի ժանրում, 236-ը` պոեզիայի, 39-ը` վեպ/վիպակի, իսկ 40-ը` հեքիաթի ժանրում: Մրցույթն անցկացվում է արդեն երկրորդ անգամ: Նախորդ տարի մրցույթին մասնակցում էր 130 ստեղծագործություն:

17:06 | 21.02.13 | News | 3290
“Orange Book Prize 2012” awards ceremony took place on the evening of February 20 during which the contest results were finalized and the names of the winners announced.
Short story: “Hamo’s Favorite Flower” by Nare Sahakyan
Novel: “Skin Ache” by Hovhannes Teqgyozyan
Fairy tale:  “Your Excellency Bad Old Witch” by Erazik Grigoryan
Poetry: “Magus Kings” by Shushanik Tamrazyan
The winning work in each category will be printed by quantity of 500 and the authors of winning works, save “ Prize for Popularity” winner, will be as well awarded with monetary prize - 500 000 AMD.
“The great enthusiasm stirred up by this contest this year comes to prove that we are on the right path. The contemporary literature has a big potential in Armenia, indeed. This contest aims to support the contemporary Armenian writers, beginner or celebrated, present their unprinted works to the large public, the best of which will become a book.”, Francis Gelibter, Orange Armenia CEO, said.
Orange Book Prize 2012 was held in 2 stages. In the first stage the Jury selected maximum three best works in each category, which then were published on Orange official webpage for public vote. The readers were provided the chance to vote for their favorite works from January 15 till February 15 via Facebook. On February 15, at noon, the online voting came to its end and the final results were fixed. It’s worth noting that all works together have collected 7580 votes, and those three with maximum votes were as follows: “Your Excellency Bad Old Witch” by Erazik Grigoryan, “The Narcissus” by Elfik Zohrabyan and “Requiem” by Karen Antashyan. The winner of the “Prize for Popularity” was selected purely based on the results of online voting. It is “Your Excellency Bad Old Witch” which collected 2253 votes.
The winning works of all categories were selected by the Jury vote. Online voting results were considered as the vote of one Jury member.
In total 470 applications for participation in the contest have been presented, out of which 155 short stories, 236 poems, 39 novels and 40 fairy tales. The contest is held already for the second time. In the scope of this contest 130 works competed last year.