00:38 | 04.12.12 | Նորություններ | 4922
Երեւան/Մեդիամաքս/. Դեկտեմբերի 3-ին Հ. Թումանյանի անվան Երեւանի պետական տիկնիկային թատրոնում կայացավ Հաշմանդամների միջազգային օրվան նվիրված «Ես ուզում եմ հավատալ անասպասելիին» ներկայացումը: Ներկայացումը բեմականացնում էր «Մենք ենք» ներառական թատերական խումբը, որը ստեղծվել է ԱրմենՏել ընկերության (ապրանքանիշը Beeline) աջակցությամբ:
«Մանկական թատերախմբի շնորհիվ Հայաստանի ողջ տարածքում մարդիկ կարողացան տեսնել, որ հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաները կարող են լինել հասարակության լիիրավ անդամ: Մենք ցանկանում ենք այս գաղափարը հասցնել հնարավորինս շատ մարդկանց համոզված լինելով, որ ծրագրի դաստիարակչական բաղադրիչը կօգնի հրավիրել հանրության ուշադրությունը, իսկ արվեստը կօգնի երիտասարդ սերնդին կերտել պայծառ ապագա` բացահայտելով իրենց մտավոր եւ ֆիզիկական ներուժը», - նշել է ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
«Մենք ենք» ներառական թատերական խումբը ստեղծվել է ԱրմենՏելի եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամի համագործակցության շրջանակում: Համագործակցության նպատակն է աջակցել հատուկ կարիքներով երեխաների ինտեգրմանը հասարակության մեջ` ուսումնական ծրագրերի եւ արվեստի թերապիայի միջոցով: Հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաները եւ հանրակրթական դպրոցների սաները ներգրավվել են մանկական թատերական ներկայացման մեջ, որը բեմադրվում է փորձառու թատերական մասնագետների եւ մանկական հոգեբանների օգնությամբ:
«Ես ուզում եմ հավատալ» թատերական ներկայացումն արդեն բեմականացվել է Ստեփանավանի եւ Գյումրիի ներառական եւ հանրակրթական դպրոցներում: Առաջիկայում ներկայացումը հնարավորություն կունենան դիտելու նաեւ Երեւանի մի շարք դպրոցների սաներ:

00:38 | 04.12.12 | Новости | 4923
Ереван/Медиамакс/. 3 декабря в ереванском кукольном театре имени О.Туманяна состоялся спектакль «Я хочу верить», приуроченный к Международному дню защиты прав инвалидов. Постановка была осуществлена силами детской инклюзивной театральной труппы «Мы», которая создана при содействии компании «АрменТел» (торговая марка Beeline).
«Благодаря детской театральной труппе, люди по всей Армении смогли увидеть, что дети с особыми потребностями могут быть полноценными членами общества. Мы хотим донести этот посыл до максимально большего числа людей, так как уверены, что воспитательная составляющая проекта поможет обратить внимание общества на нужды детей, а искусство позволит молодому поколению достичь яркого будущего, раскрыв свой интеллектуальный и физический потенциал», - отметил генеральный директор АрменТел Игорь Климко.
Инклюзивная детская театральная труппа «Мы» создана в рамках сотрудничества АрменТел (торговая марка Beeline) и Фонда детского развития. Целью сотрудничества является содействие интеграции в общество детей с особыми потребностями путем обучающих программ и арт-терапии. В спектаклях, постановкой которых занимаются опытные театральные деятели и детские психологи, участвуют дети с особыми потребностями и ученики общеобразовательных школ.
Спектакль «Я хочу верить» уже был показан в инклюзивных и общеобразовательных школах Степанавана и Гюмри. В ближайшем будущем представление смогут увидеть воспитанники ряда ереванских школ.