03:06 | 03.12.12 | Նորություններ | 4849
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Հայաստանում մեկնարկել է «Հայաստան - Էլեկտրոնային կառավարման համակարգի զարգացում» ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրագործվող նոր երկամյա ծրագիրը:
Ինչպես ծրագրի մեկնարկին նվիրված միջոցառմանն ասել է Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան, ծրագիրը նպատակ ունի ներդնել էլեկտրոնային գործարքների իրականացման ծրագրեր, որոնք էապես կհեշտացնեն քաղաքացիների շփումը պետության հետ եւ կնվազեցնեն կոռուպցիոն ռիսկերը: ԵՄ-ն ծրագրի իրագործմանը կհատկացնի €1.3 մլն:
ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, ներկայացնելով ծրագրի մանրամասները, ասել է, որ 2013-2014թթ. կառավարության կողմից ներդրվելու է 7 էլեկտրոնային կառավարման համակարգ. արխիվների թվայնացում, էլեկտրոնային փոստ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու եւ պետության միջեւ շփումը հեշտացնելու համար, քաղաքացիական կացության գրանցման էլեկտրոնային համակարգ, էլեկտրոնային վիճակագրական հաշվետվություններ, էլեկտրոնային առողջապահության համակարգ, շինարարական թույլտվությունների տրամադրման էլեկտրոնային համակարգ, ինչպես նաեւ էլեկտրոնային հյուպատոսություն, ինչը թույլ կտա երկարացնել ՀՀ քաղաքացու անձնագրի վավերականությունը արտերկրում ընդամենը 15 րոպեների ընթացքում:
Դավիթ Սարգսյանը ներկայացրել է նաեւ նախկինում ներդրված էլեկտրոնային կառավարման համակարգերը:
«Իրավաբանական անձանց գրանցման մեկ պատուհանի համակարգի ներդրման արդյունքում գրանցումների 10%-ը կատարվում է առցանց, ՍՊԸ-ների 65%-ը գրանցվում է 30 րոպեից պակաս ժամանակում, իսկ ԱՁ-ների 85%-ը՝ 10 րոպեից պակաս ժամանակում: Տրանսպորտային միջոցների գրանցման մեկ պատուհանի համակարգի ներդրումը թույլ է տվել ավտոմեքենաների գրանցումը կատարել միջինը 24 րոպեում», - ասել է Դավիթ Սարգսյանը:
Նա նշել է նաեւ, որ հարկային հայտարարագրերի ներկայացման էլեկտրոնային համակարգի գործարկման արդյունքում այս տարի բացառապես էլեկտրոնային եղանակով հաշվետվություններ է ներկայացրել 15 675 հարկատու:
«Հայաստան - Էլեկտրոնային կառավարման համակարգի զարգացում» ծրագրի ղեկավար Իվառ Թալլոն նշել է, որ եթե իր հայրենիք Էստոնիայում 10 տարի առաջ էլեկտրոնային հարկային հաշվետվություններ էին ներկայացնում հարկատուների չնչին մասը, այժմ այդ ցուցանիշը հասել է 94%-ի:

03:06 | 03.12.12 | Новости | 5420
Ереван/Медиамакс/. Сегодня стартовала новая двухлетняя программа «Армения - развитие системы электронного управления», финансируемая Европейским Союзом.
Как заявил на презентации руководитель Делегации Европейского Союза в Армении Траян Христеа, целью программы является внедрение программы электронных операций, которые существенно облегчат общение граждан с государством и снизят коррупционные риски. ЕС выделит на реализацию программы €1.3 млн.
Представляя программу, глава аппарата правительства Армении Давид Саргсян заявил, что в 2013-2014гг. правительство внедрит 7 новых систем электронного управления, в том числе: цифровизацию архивов, электронную почту для всех граждан Армении для облегчения общения с государством, электронную систему регистрации актов гражданского состояния, электронные статистические отчеты, систему электронного здравоохранения, а также электронное консульство, которое, к примеру, позволит продлить срок действия паспорта гражданина Армении за рубежом всего за 15 минут.
Давид Саргсян представил также системы управления, внедренные ранее.
«В результате внедрения системы «одного окна» 10% регистраций юридических лиц выполняются в режиме  онлайн, 65% ООО регистрируются менее чем за 30 минут, а 85% частных предпринимателей - в течение меньше 10 минут. Внедрение системы «одного окна» при регистрации транспортных средств позволило выполнять регистрацию машины в среднем всего за 24 минуты»,- сказал Давид Саргсян.
Он отметил также, что в результате внедрения электронной системы представления налоговых деклараций в этом году эл. отчеты представили 15 675 налогоплательщиков.
Руководитель программы «Армения - развитие системы электронного управления» Ивар Таллон отметил, что на его родине в Эстонии 10 лет назад электронные налоговые отчеты представляло лишь небольшое количество налогоплательщиков, а сейчас данный показатель достиг 94%.