03:06 | 03.12.12 | Նորություններ | 4849
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Հայաստանում մեկնարկել է «Հայաստան - Էլեկտրոնային կառավարման համակարգի զարգացում» ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրագործվող նոր երկամյա ծրագիրը:
Ինչպես ծրագրի մեկնարկին նվիրված միջոցառմանն ասել է Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան, ծրագիրը նպատակ ունի ներդնել էլեկտրոնային գործարքների իրականացման ծրագրեր, որոնք էապես կհեշտացնեն քաղաքացիների շփումը պետության հետ եւ կնվազեցնեն կոռուպցիոն ռիսկերը: ԵՄ-ն ծրագրի իրագործմանը կհատկացնի €1.3 մլն:
ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, ներկայացնելով ծրագրի մանրամասները, ասել է, որ 2013-2014թթ. կառավարության կողմից ներդրվելու է 7 էլեկտրոնային կառավարման համակարգ. արխիվների թվայնացում, էլեկտրոնային փոստ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու եւ պետության միջեւ շփումը հեշտացնելու համար, քաղաքացիական կացության գրանցման էլեկտրոնային համակարգ, էլեկտրոնային վիճակագրական հաշվետվություններ, էլեկտրոնային առողջապահության համակարգ, շինարարական թույլտվությունների տրամադրման էլեկտրոնային համակարգ, ինչպես նաեւ էլեկտրոնային հյուպատոսություն, ինչը թույլ կտա երկարացնել ՀՀ քաղաքացու անձնագրի վավերականությունը արտերկրում ընդամենը 15 րոպեների ընթացքում:
Դավիթ Սարգսյանը ներկայացրել է նաեւ նախկինում ներդրված էլեկտրոնային կառավարման համակարգերը:
«Իրավաբանական անձանց գրանցման մեկ պատուհանի համակարգի ներդրման արդյունքում գրանցումների 10%-ը կատարվում է առցանց, ՍՊԸ-ների 65%-ը գրանցվում է 30 րոպեից պակաս ժամանակում, իսկ ԱՁ-ների 85%-ը՝ 10 րոպեից պակաս ժամանակում: Տրանսպորտային միջոցների գրանցման մեկ պատուհանի համակարգի ներդրումը թույլ է տվել ավտոմեքենաների գրանցումը կատարել միջինը 24 րոպեում», - ասել է Դավիթ Սարգսյանը:
Նա նշել է նաեւ, որ հարկային հայտարարագրերի ներկայացման էլեկտրոնային համակարգի գործարկման արդյունքում այս տարի բացառապես էլեկտրոնային եղանակով հաշվետվություններ է ներկայացրել 15 675 հարկատու:
«Հայաստան - Էլեկտրոնային կառավարման համակարգի զարգացում» ծրագրի ղեկավար Իվառ Թալլոն նշել է, որ եթե իր հայրենիք Էստոնիայում 10 տարի առաջ էլեկտրոնային հարկային հաշվետվություններ էին ներկայացնում հարկատուների չնչին մասը, այժմ այդ ցուցանիշը հասել է 94%-ի:

03:06 | 03.12.12 | News | 4926
Head of the European Union Delegation to Armenia Traian Hristea stated at the presentation that the program aims to introduce a program of electronic operations which will considerably facilitate the citizens\' communication with the state and will reduce the corruption risks. The EU will allocate EUR1.3mln to the implementation of the program.
Presenting the program, head of the Staff of Armenian government David Sargsyan stated that in 2013-2014, the government will introduce 7 new e-management systems including - digitization of archives, e-mail for all Armenian citizens for facilitation of their interaction with the state, system of e-registration of the acts of civil status, statistical e-reports, e-healthcare system as well as e-consulate which will allow extending the validity period of the Armenian citizen’s passports abroad in 15 minutes, for instance.
David Sargsyan also presented the e-management systems introduced earlier.
\"As a result of the \"one window\" system introduction, 10% of registration of legal entities are realized on-line, 65% of companies are registered in less than 30 minutes and 85% of individual enterpreneurs - within less than 10 minutes. The introduction of \"one window\" system allowed registering cars for 24minutes on average in case of transport registration\", said David Sargsyan.
He also noted that as a result of the introduction of the electronic system of tax declarations, 15 675 taxpayers presented e-reports this year.
Supervisor of \"Armenia-Development of E-Management System\" Ivar Tallon noted that only a few number of taxpayers presented e-reports in his country, Estonia, 10 years ago, and now the index reached 94%.