ՄՏՍ-ի մարքեթինգի գծով փոխնախագահ Վասիլ Լացանիչը
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՄՏՍ-ը գիտակցաբար կենտրոնանում է սմարթֆոնների վաճառքի վրա` հասկանալով, որ յուրաքանչյուր բաժանորդ` սմարթֆոն գնելիս, սկսում է 30% ավել գումար ծախսել, քանի որ նոր եւ հարմարավետ հնարավորություններ է ստանում տվյալների փոխանակելու համար:
Այս մասին РБК Daily թերթի հետ հարցազրույցի ժամանակ ասել է ՄՏՍ-ի մարքեթինգի գծով փոխնախագահ Վասիլ Լացանիչը:
“Տվյալների փոխանակման վրա ավելի շատ գումար ծախսելով՝ բաժանորդը սկսում է ավել գումար ծախսել նաեւ ձայնային ծառայությունների վրա”, - նշել է նա:
“Եթե երեկ աճի բարձր տեմպեր ցուցաբերելու համար հարկավոր էր ուղղակի ավել վաճառել, ապա այսօր բջջային կապի շուկան մինչեւ 150% հագեցած է, եւ այդ ձեւաչափը դադարում է գործել: Դա տեղի է ունենում հասարակ պատճառով: Մենք ստանում ենք կարճ կյանք ունեցող SIM-քարտերի շատ մեծ շրջանառություն, որոնց համար դիլերներին պարբերաբար մեծ գումար է մուծվում: Իսկ, քանի որ դիլերը հետաքրքրված է նոր միացումների ստեղծմամբ, նա ավտոմատ կերպով հրահրում է բաժանորդների արտահոսքը: Ներկայումս նոր բաժանորդների շուրջ 70%-ը նրանք են, ովքեր դեռ երեկ նույն ցանցի բաժանորդ էին, սակայն մեկ այլ միացման: Գաղտնիք չէ, որ ավելի հեշտ է վաճառել նոր միացումը (նոր սակագնային պլանով) օպերատորի առկա բաժանորդներին”, - ասել է ՄՏՍ-ի փոխնախագահը:
Խոսելով չորրորդ սերնդի ցանցերի մասին (LTE)` Վասիլ Լացանիչն ասել է.
“Հարկավոր է հասկանալ, որ ամեն դեպքում LTE-ն ապագայի ներդրում է, ընդ որում՝ հեռու ապագայի: Յուրաքանչյուր սցենարի դեպքում դժվար կլիներ ակնկալել, որ այդ ծառայությունը մասսայական շուկա ավելի շուտ կդառնա, քան 2014-2015 թվականներին՝ առնվազն ելնելով բաժանորդային սարքերի շուկայի աճի տեմպերից: Օրինակ, մենք պատրաստ ենք Մոսկվայում LTE ցանց գործարկել մեկ շաբաթից: Սակայն լավագույն դեպքում այն կսկսի նորմալ, կայուն գումարներ բերել կես տարուց, եւ ավելի”:

09:39 | 07.03.12 | Новости | 2980
Ереван/Медиамакс/. МТС сознательно делает упор на продаже смартфонов, зная, что любой абонент, приобретя смартфон, начинает тратить на 30% больше денег, поскольку получает новые удобные возможности по передаче данных.
Об этом в интервью газете РБК Daily сказал вице-президент МТС по маркетингу Василь Лацанич.
«Тратя больше денег на передачу данных, абонент начинает тратить больше денег и на голосовые услуги», - заметил он.
«Если вчера, чтобы показать хорошие темпы роста, нужно было просто больше продавать, то сегодня рынок мобильной связи насыщен до уровня более 150%, и эта модель перестает работать. Это происходит по простой причине. Мы получаем очень высокий оборот короткоживущих SIM-карт, за которые исправно платятся высокие комиссионные дилерам. А поскольку дилер заинтересован в создании новых подключений, он автоматически провоцирует отток абонентов. Около 70% новых абонентов сейчас - это те, кто еще вчера был абонентом той же сети, только предыдущего подключения. Ведь не секрет, что проще всего продать новое подключение (с новым тарифным планом) существующим абонентам оператора», - сказал вице-президент МТС.
Говоря о сетях четвертого поколения (LTE), Василь Лацанич сказал:
«Надо понимать, что LTE в любом случае - это вложения в будущее, причем в достаточно отдаленное. При любом сценарии было бы сложно ожидать, что эта услуга станет массовым рынком раньше, чем к 2014-2015 годам, хотя бы исходя из темпов развития рынка абонентских устройств. Мы, например, готовы запустить сеть LTE в Москве через неделю. Однако нормальные, стабильные деньги она в лучшем случае начнет приносить через полгода, а то и больше».