Facebook-ի հիմնական բաժնետերն է ընկերության հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Facebook-ը հայտ է ներկայացրել ԱՄՆ-ի բորսաների եւ արժեթղթերի հարցերով հանձնաժողով (SEC)` բաժնետոմսերի հրապարակային տեղաբաշխում (IPO) իրականացնելու նպատակով:
IPO-ի ընթացքում ընկերությունը նախատեսում է ներգրավել $5 մլրդ, սակայն այս ցուցանիշը կարող է փոխվել: The Wall Street Journal-ի աղբյուրների տվյալներով, Facebook-ի բաժնետերերը եւ մենեջերները տեղաբաշխման դեպքում ակնկալում են ներգրավել $10 մլրդ:
Vedomosti.ru-ն նշում է, Facebook-ի բաժնետոմսերի արժեքը դեռ հայտարարված չէ: Ավելի վաղ ընկերությանը եւ նրա խորհրդականներին մոտ աղբյուրները պատմել են, որ գումարը կարող է կազմել $75-100 մլրդ:
Facebook-ն ունի 2 տեսակ բաժնետոմսեր` «Ա» դասի (մեկ բաժնետոմսի դիմաց՝ մեկ ձայն) եւ «Բ» դասի (մեկ բաժնետոմսի դիմաց՝ 10 ձայն): Facebook-ի հիմնական բաժնետերն է ընկերության հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը, ում պատկանում է «Բ» դասի բաժնետոմսերի 28,2%-ը: Սակայն նա ունի նաեւ ուրիշ ներդրողների կողմից քվեարկելու լիազորագիր եւ իր «ձայների» համակցված չափաբաժինը կազմում է 57%:
Facebook-ը հրապարակել է իր ֆինանսական ցուցանիշները, որոնք բավականին տպավորիչ են, սակայն վերլուծաբանների կանխատեսումներից ավելի համեստ: 2011-ին Facebook-ի հասույթը նախորդ տարվա $1,97 մլրդ-ի համեմատ կազմել է $3,71 մլրդ: Վերլուծաբաններն ակնկալում էին $4,27 մլրդ-ի հասույթ: Իսկ նախորդ տարում Facebook-ի շահույթը կազմել է $1 մլրդ, ինչը 65%-ով ավելի է,քան 2010-ին:
Գովազդային հայտարարությունների թիվը 2011-ին աճել է 42%-ով, իսկ մեկ գովազդի գինը` 18%-ով:
Ներկայումս Facebook-ն ունի շուրջ 845 մլն օգտատեր ամբողջ աշխարհում, ինչը 39%-ով ավելի է, քան 2010-ին: Ամեն օր այս սոցիալական կայքից օգտվում է 483 մլն մարդ (մեկ տարում՝ 48% աճ), նրանք օրեկան ներբեռնում են 250 մլն լուսանկար եւ դնում 2,7 մլրդ «like» իրենց ընկերների հաղորդագրություններին:

Основной акционер Facebook - ее основатель и гендиректор Марк Цукерберг
Ереван/Медиамакс/. Facebook подала заявку на проведение публичного размещения акций (IPO) в Комиссию по ценным бумагам и биржам США (SEC).
В ходе IPO компания планирует привлечь $5 млрд, но этот показатель может измениться. По данным источников The Wall Street Journal, акционеры и менеджеры Facebook надеются получить при размещении $10 млрд.
Vedomosti.ru отмечают, что ценовой диапазон акций Facebook не объявлен. Ранее источники, близкие к компании и ее консультантам, рассказывали, что он может составить $75-100 млрд.
У Facebook два типа акций - акции класса «А» (один голос на одну акцию) и класса «B» (10 голосов на одну акцию). Основной акционер Facebook - ее основатель и гендиректор Марк Цукерберг - владеет 28,2% акций класса «B». Но у него также есть доверенность на голосование от других инвесторов, и совокупная доля его «голосов» составляет 57%.
Facebook раскрыла свои финансовые показатели, которые оказались впечатляющими, но скромнее прогнозов, ранее озвученных аналитиками. Выручка Facebook в 2011 г. составила $3,71 млрд по сравнению с $1,97 млрд годом ранее. Аналитики ожидали выручку на уровне $4,27 млрд. А прибыль Facebook в прошлом году составила $1 млрд, что на 65% больше, чем в 2010 г.
Число рекламных объявлений в 2011 г. выросло на 42%, а цена за одно объявление - на 18%.
У Facebook сейчас около 845 млн пользователей во всем мире, что на 39% больше, чем в 2010 г. Каждый день на сайт соцсети заходят 483 млн человек (рост за год на 48%), они загружают 250 млн фотографий в день и ставят 2,7 млрд «лайков» к сообщениям своих друзей.