Վահագն Հարությունյան
Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հանցագործությունների դեմ պայքարի բաժնի պետի տեղակալ Վահագն Հարությունյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին:
- Վերջերս Երեւանում կայացած կիբերանվտանգությանը եւ կիբերհանցագործություններին նվիրված կոնֆերանսի ժամանակ ասվեց, որ այս տարվա առաջին 10 ամիսների ընթացքում կիբերհանցավորության փաստով Հայաստանում 15 քրեական գործ է հարուցվել: Որո՞նք են այդ հանցագործությունների հիմնական առանձնահատկությունները:
- Նախ ասեմ, որ քրեական գործերի թիվն աճել է եւ հասել 20-ի: Հիմնական հանցատեսակներն են` պոռնկագրական նյութերի տարածումը, տեղեկատվական բազաների ապօրինի օգտագործումը, համակարգչի օգնությամբ խարդախությունը եւ համակարգչային հանցագործությունների այլ տարատեսակներ, որոնց համար, ըստ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի, նախատեսվում է պատիժ:
- Հայաստանում ո՞րն է կիբերհանցագործների հիմնական թիրախը:
- Առավելապես սոցիալական կայքերն են: Սոցիալական կայքերում հանցագործությունների հիմնական դրսեւորումը քաղաքացիների նկատմամբ անօրինական ոտնձգություններն են, որոնք վերաբերում են անձնական կյանքին ու ընտանեկան տվյալներին եւ արտահայտվում սպառնալիքի ձեւով` պոռնկագրական նյութերի տեղադրմամբ, ինչպես նաեւ մոնտաժ անելու եղանակով: Հարկ է նշել, որ նախորդ տարվա հուլիս ամսվանից ուժի մեջ է մտել ՀՀ նախագահի կողմից ստորագրված ՀՀ Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքը, ըստ որի` Հայաստանում այլեւս քրեորեն պատժելի չեն վիրավորանքը եւ զրպարտությունը, այսինքն` դրանք տեղափոխվել են քաղաքացիաիրավական հարթություն: Զրպարտության կամ վիրավորանքի համար մեզ դիմող քաղաքացիներին խորհուրդ ենք տալիս դիմել ընդհանուր իրավասության դատարան:
Վերջերս մենք հանդես եկանք օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որով առաջարկում ենք վերականգնել 136 հոդվածը` վիրավորանքի մասին, սակայն այնպիսի խմբագրությամբ, որ ինտերնետում քաղաքացուն վիրավորելը լինի քրեորեն պատժելի արարք: Վիրավորանքի հետագա պատճառահետեւանքային կապը կարող է անկանխատեսելի լինել: Եղել է դեպք, երբ քաղաքացին odnoklassniki.ru սոցիալական կայքում շփումներ ունենալուց հետո փորձել է ինքնասպանություն գործել: Բոլորիս հիշողության մեջ է անցած տարվա Գյումրիի դեպքը, որը ողբերգական ավարտ ունեցավ:
- Ինչպե՞ս եւ ի՞նչ մեթոդներով է իրականացվում սոցիալական կայքերի վերահսկումը` հաշվի առնելով վերջիններիս տարածվածությունը:
- Ես ամբողջությամբ չեմ կարող ներկայացնել աշխատանքի օպերատիվ սկզբունքները: Հայաստանը ԵԽ “Հանցագործությունները համակարգչային տեղեկատվության ոլորտում” Բուդապեշտյան կոնվենցիային միացել է 2006թ.: Կոնվենցիային միացած բոլոր պետությունները պարտավորվում են օնլայն կապի մեջ գտնվել եւ տեղեկատվություն ստանալ: odnoklassniki.ru կայքի վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու համար մենք դիմում ենք Ռուսաստանի Դաշնության ոստիկանության համապատասխան վարչություն, իսկ մնացած սոցիալական կայքերի վերաբերյալ տեղեկությունների համար՝ համապատասխանաբար, այն երկրի ծառայությանը, որտեղ գրանցված է տվյալ դոմենը կամ տեղադրված է տվյալ կայքը: Նրանցից ստանում ենք տեղեկատվություն, որը բավարար հիմք է հանդիսանում քաղաքացու նկատմամբ ոտնձգություն կատարած անհատին պատասխանատվության ենթարկելու համար:
- Ձեր նշած կոնվենցիայում կան մի քանի առանցքային կետեր` հանցագործություններ համակարգչային գաղտնիության դեմ, խարդախություն, մանկական պոռնոգրաֆիայի տարածում, հեղինակային եւ հարակից իրավունքների խախտում, ֆիշինգ: Այս հանցագործություններից որեւէ մեկը տարածում գտե՞լ է Հայաստանում:
- Մանկական պոռնոգրաֆիայի վերաբերյալ դեպք ունեցել ենք: Հետաքննության մարմինները որոշակի դժվարությունների առաջ, իհարկե, կանգնում են, կապված Հայաստանում անլար ինտերնետի տարածմամբ`Wi-Fi կամ 3G եղանակով: Ինտերնետ պրովայդերների հետ աշխատանքը դրված չէ օրենսդրական լավ հիմքերի վրա: Օրինակ` պրովայդերը իրավունք ունի չպահպանել event log հասանելիության ֆայլերը: Հեռախոսային ինտերնետ-հասանելիությունը կարող է պահպանվել մինչեւ 3 ամիս: Ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն այն վերահսկելու որեւէ լծակ չունի: Այդ պատճառով, ինտերնետ պրովայդերներից տեղեկատվություն ստանալը կատարվում է միմիայն դատարանի որոշմամբ: Մեր օրենսդրական առաջարկների համաձայն, ապագայում ոստիկանությունը հնարավորություն կունենա ստանալ ինտերնետային ծառայություն մատուցող կազմակերպություններից եւ հեռախոսային խոսակցությունների վերծանումները, եւ ինտերնետ հասանելիության log-ֆայլերը պարզեցված կարգով: Այսօր այս գործընթացն անցնում է բարդ ընթացակարգերով:
- Օրենսդրական դաշտում ուրիշ ի՞նչ խնդիրներ կան:
- Կուզանայի նշել եւս մեկ թերություն` վնասաբեր ծրագրերի տարածման վերաբերյալ: 256-րդ հոդվածը ինտերնետի միջոցով համակարգչին փոխանցվող վիրուսների մասին է, սակայն այն դեպքում, եթե դա տեղի է ունենում որեւէ կրիչի միջոցով: Մինչդեռ լավ գիտենք, որ այսօր վիրուսները հիմնականում տարածվում են էլեկտրոնային փոստի եւ կայքերի միջոցով: Վարակման դեպքում բոլոր հակավիրուսային ծրագրերը ինչ-որ մի փուլից հետո կանգ են առնում: Այսինքն` կարող ես DDoS հարձակման տարբերակով կամ սպամ ուղարկելով այնքան հարձակումներ գործել, մինչեւ հակավիրուսային ծրագիրը խափանվի: Այսօր ամենավտանգավոր վիրուսներից մեկը KIDO վիրուսն է, որը տարբեր մոդիֆիկացիաներ ունի եւ հանգիստ կարող է մուտք գործել ձեր համակարգիչ, ասենք, bmp, jpeg, pfd կամ նույնիսկ տեքստային ֆայլերի միջոցով: Վիրուսային անվտանգությունն ապահովելու համար մենք ունենք եւս մեկ օրենսդրական առաջարկ. 256-րդ հոդվածից պարզապես հանել «կրիչներին» վերաբերող հատվածը, ինչից հետո մենք հնարավորության կունենանք պատժի ենթարկելու նաեւ այն մարդկանց, ովքեր վիրուսներ են ուղարկում էլեկտրոնային հասցեներին: Այդպես կարող ենք ընդդիմանալ նաեւ ֆիշինգին, լամեռային տարբեր տեսակի հարձակումներին եւ հաքերներին: Իմիջիայլոց, հաքերներն ունեն գաղափարախոսություն. նրանք շահ չեն հետապնդում, իրենց համար դա ուղղակի ազարտ է՝ կոտրել կայքը եւ ապացուցել, որ իրենք կարող են դա անել: Շահ հետապնդող անձինք այլ կատեգորիայի մեջ են:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում միջազգային համագործակցությունն այս ասպարեզում:
- Այս ոլորտում միջազգային համագործակցությունը շատ կարեւոր է: Առանց միջազգային փորձի աշխատանքի արդյունավետությունը նվազում է 50%-ով: Մենք փորձում ենք լայնորեն օգտագործել համագործակցության բոլոր հնարավորությունները, եւ մեր բաժինը շատ արդյունավետ համագործակցում է ոչ միայն ԱՊՀ երկրների, այլեւ բոլոր այն պետությունների հետ, որոնց հետ համագործակցությունը քիչ թե շատ հնարավոր է: Այս առումով ունենք ակնառու արդյունքներ: Բացահայտումների մոտավորապես 30%-ը հիմնված է միջազգային համագործակցության փորձի եւ մեր արտասահմանյան գործընկերների հետ անձնական լավ կապերի վրա: Նաեւ շատ սերտ համագործակցում ենք միջազգային կազմակերպությունների երեւանյան գրասենյակների հետ, մասնավորապես, ԵԱՀԿ գրասենյակի, ինչպես նաեւ տարբեր հասարակական կազմակերպությունների հետ:
- Ծնողներից շատերը բողոքում են, որ դիլեմայի առաջ են կանգնած` մի կողմից, չեն ցանկանում երեխային ընդհանրապես զրկել համակարգչից, մյուս կողմից` մտավախություն ունեն, որ երեխան կարող է ազատ մուտք ստանալ դեպի պոռնոգրաֆիկ բնույթի կայքեր: Այս վտանգը կանխելու ինչ-որ մեխանիզմներ կա՞ն:
- Որեւէ օրենսդրական կարգավորում չեմ կարող մատնանշել: Հիմնական լուծումը ինտերնետ հասանելիությունը սեփական միջոցներով սահմանափակելն է: Բոլոր բրաուզերները պարունակում են child protect բաղադրիչը, որը հնարավորություն է տալիս կայքէջերի վրա ֆիլտրեր դնել: Սակայն միշտ չէ, որ դա կարող է օգնել: Մեր պետության օրենսդրությունը նախատեսում է պատիժ, երբ մանկական պոռնոգրաֆիկ պատկերներ են պահպանվում համակարգում, դրանց տարածման և
ստեղծման համար, ինչպես նաև անչափահասին ստեղծմանը մասնակից դարձնելու համար:
Պոռնկագրական նյութերի և առարկաների հարցը մի փոքր այլ է: Եթե նման նյութերի և առարկաների տարածում, գովազդում, իրացում, կամ այդ նպատակով չի պատրաստվել, ապա դա քրեորեն պատժելի չէ: Ուղղակի յուրաքանչուր ծնող պետք է աչալուրջ լինի` փորձելով զերծ պահել իր երեխաներին այդպիսի նյութերից:
- Պարոն Հարությունյան, բրիտանական կառավարությունը հաշվարկել է, որ կիբեռհանցավորությունից կրում է տարեկան $43 մլրդ-ի վնաս: Իսկ համաշխարհային մակարդակով այդ վնասի թիվը կազմում է $388 մլրդ: Մենք ունե՞նք գոնե մոտավոր պատկեր, թե ի՞նչ չափի վնաս է ստանում մեր տնտեսությունը կիբերհանցագործություններից:
- Նման վիճակագրություն չունենք: Մենք` որպես հետաքննության մարմին,նախապատրաստում ենք նյութերը, հարուցում քրեական գործ, այնուհետև 10-օրյա ժամկետում՝ որը պայմանավորված է ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքով, նյութերը փոխանցվում են ոստիկանության նախաքննության մարմնին, վերջինս դրանցով կատարում է քրեադատավարական համապատասխան գործողություններ իր լիազորությունների շրջանակներում, որից հետո դատարանում քրեական գործը ըստ էության քննվում է եւ հաշվարկում է այն վնասը, որը տվյալ կիբերհանցագործության արդյունքում պատճառվել է Հայաստանի Հանրապետությանը:
- Ձեր աշխատանքի ընթացքում գրանցե՞լ եք կիբերահաբեկչության դեպքեր:
- Մեր բաժինը սկսել է լիակատար գործել 2008 թվականից: Այդ ժամանակաշրջանից մինչ այսօր մենք կիբերահաբեկչության որեւէ դեպք չենք գրանցել: Եղել է ահաբեկչության մասին կեղծ ահազանգի դեպք, որով հարուցվել է քրեական գործ, բացահայտվել է կատարող անձը եւ պատժվել գործող օրենսդրության համաձայն:
- Ի՞նչ խորհուրդներ կարող եք տալ հասարակ քաղաքացուն, որպեսզի նա չդառնա կիբերհանցագործության զոհ:
- Առաջին հերթին՝ զերծ մնալ տարբեր կարգի կասկածելի նամակներից, որոնք գալիս են ձեր էլեկտրոնային հասցեներին` այսպես կոչված “նիգերիական նամակներից”, որոնց միջոցով տարբեր մարդիկ խնդրում են ուղարկել գումար, որպեսզի կարողանան միլիոնների ժառանգություն ստանալ եւ կիսվել ձեզ հետ: Մեկ այլ դրսեւորումն է “green card”-երի խաղարկությունը: Պետք է զերծ մնալ նաեւ տարբեր կասկածելի կայքերի հղումներից: Շատ հաճախ այդպիսի հղումների տակ կարող են թաքցված լինել ոչ միայն վնասաբեր ծրագրեր, այլեւ սկրիպտի տեսակներ, որոնք կարող են գողանալ ձեր համակարգչի էլեկտրոնային փոստի կամ էլեկտրոնային վճարամիջոցի գաղտնաբառը: Նաեւ անհրաժեշտ է զգուշ մնալ տարբեր սոցիալական կայքերում նկարներ տեղադրելուց, կասկածելի մարդկանց հետ շփվելուց, ինչպես նաեւ սահմանափակել վիրտուալ շփումները ծանոթությունների կայքերում եւ զերծ մնալ տարբեր հայտարարություններից, որտեղ տարբեր բնույթի ծառայություներ են առաջարկվում: Եվ անհրաժեշտության դեպքում ժամանակին ահազանգել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանում:

11:24 | 27.12.11 | Новости | 4467
Интервью заместителя начальника отдела по борьбе с преступлениями в сфере высоких технологий ГУБОП Полиции Армении, майора Ваагна Арутюняна Медиамакс.
- На недавней конференции, посвященной вопросам киберпреступности и кибербезопасности, было отмечено, что в течение первых 10 месяцев этого года в Армении было возбуждено 15 уголовных дел по фактам кибепреступлений. Каковы основные особенности этих преступлений?
- Прежде всего, скажу, что число возбужденных уголовных дел выросло до 20. Основными видами преступлений являются распространение материалов порнографического характера, незаконное использование баз данных, мошенничество, подлог и другие виды преступлений, совершаемых с помощью компьютера, за которые, согласно Уголовному кодексу Армении, предусмотрено наказание.
- Какова основная мишень киберпреступлений в Армении?
- В основном, это социальные сети. Основные же проявления преступлений в социальных сетях – это незаконные посягательства в отношении граждан, касающиеся личной жизни и семейных данных и проявляемых в виде угроз посредством распространения порнографических материалов, а также монтажа. Необходимо отметить, что с июля прошлого года вошел в силу подписанный президентом закон о внесении поправок в Уголовный кодекс Армении. Согласно данным поправкам, в Армении больше не являются уголовно преследуемым преступлениями оскорбление и клевета, то есть они перемещены в гражданско-правовую плоскость. Гражданам, обращающимся к нам по вопросам об оскорблениях и клевете, мы советуем обращаться в суд общей юрисдикции.
Недавно мы выступили с законодательной инициативой, предложив восстановить статью 136 УК об оскорблении, однако в такой редакции, чтобы оскорбление гражданина в интернете было уголовно наказуемым деянием. Дальнейшая причинно-следственная связь оскорбления может быть непредсказуема. Был случай, когда молодой человек после общения в социальной сети odnoklassniki.ru попытался покончить с собой. У всех у нас в памяти прошлогодний трагический случай в Гюмри. Это отрицательные стороны социальных сайтов.
- Как и какими методами вы осуществляете контроль в соцсетях, учитывая их распространенность?
- Я не могу полностью раскрыть детали нашей работы, исходя из принципов оперативности. Скажу, что Армения присоединилась к будапештской конвенции Совета Европы «Преступления в компьютерной информационной сфере» в 2006 году. Все государства, присоединившиеся к конвенции, обязываются находиться в постоянной онлайн связи и обмениваться информацией. Для получения информации относительно сайта odnoklassniki.ru мы обращаемся в соответствующее управление Полиции Российской Федерации. Что касается информации касательно остальных социальных сайтов, то мы, соответственно, обращаемся в службы тех стран, где зарегистрирован данный домен или расположен данный хостинг. От них мы получаем информацию, которая является достаточным основанием для привлечения человека к ответственности за посягательства в отношении другого гражданина.
- В упомянутой Вами конвенции есть несколько основных пунктов: преступления, направленные против конфиденциальности и целостности компьютерных данных, мошенничество, распространение детской порнографии, нарушение авторских и смежных прав, фишинг. Какое-либо из этих преступлений распространено в Армении?
- У нас был случай, связанный с детской порнографией. Следственные органы, конечно, сталкиваются с некоторыми затруднениями, связанными с распространением беспроводного интернета в Армении, посредством wi-fi или 3G. Работа с интернет-провайдерами не поставлена на хорошие законодательные основы. Например, провайдер имеет право не сохранять файлы event log – журнал событий. В мобильном интернете эти файлы могут сохраняться до 3 месяцев. Комиссия по регулированию общественных услуг не имеет каких-либо инструментов, чтобы контролировать это. По этой причине получение информации от интернет-провайдеров осуществляется лишь посредством решения суда. Мы внесли предложение, по которому, в случае его принятия, Полиция получит возможность получать от организаций, обеспечивающих интернет-услуги, log файлы в облегченном порядке. Сегодня этот процесс проходит через сложную процедуру.
- Вы уже отметили некоторые недостатки нынешнего законодательства в этой сфере. Какие еще проблемы Вы видите в этой плоскости?
- Хотелось бы отметить еще один недостаток - распространение вредоносных программ. Статья 256 УК – о вирусах, передающихся компьютеру через интернет, однако в ней отмечается лишь тот случай, когда это осуществляется посредством какого-либо носителя. В то же время, мы хорошо знаем, что сегодня вирусы также передаются посредством электронной почты. В случае заражения все антивирусные программы после какого-либо этапа останавливаются, зависают. То есть ты можешь посредством DDoS атак или отправки спама осуществить столько атак, пока антивирусная программа не расстроится. Сегодня одним из самых опасных вирусов является KIDO, который имеет разные модификации и может спокойно быть передан на ваш компьютер, скажем, посредством расширений bmp, jpeg, pfd или даже обычного текстового файла. Для обеспечения вирусной безопасности у нас есть еще одно законодательное предложение – изъять из статьи 256 пункт, касающийся «носителей», после чего у нас появится возможность подвергать наказанию и тех людей, которые отправляют вирусы посредством электронной почты. Таким образом, мы также можем воспрепятствовать фишингу, различного вида ламерным атакам и хакерам. Между прочим, у хакеров есть своя философия. Они не преследуют выгоды, для них это просто азарт: взломать сайт и доказать, что они на это способны. Лица, которые преследуют выгоду, входят в другую категорию.
- Как Вы оцениваете международное сотрудничество в сфере кибербезопасности?
- Сотрудничество в этой сфере очень важно. Без международного опыта результативность работы падает на 50%. Мы пытаемся широко использовать все возможности для сотрудничества, и наш отдел очень результативно сотрудничает не только со странами СНГ, но и со всеми государствами, с которыми сотрудничество более или менее возможно. В этом смысле у нас есть существенные успехи. Около 30% раскрытия преступлений основано на опыте международного сотрудничества и хороших личных связях с зарубежными партнерами. Мы очень тесно сотрудничаем также с ереванскими офисами международных организаций, в частности, ОБСЕ, а также различными общественными организациями.
- Мы уже поверхностно затронули тему детей. Давайте продолжим ее. Многие из родителей жалуются, что стоят перед дилеммой. С одной стороны, не желают полностью лишать детей компьютера и интернета, с другой – обеспокоены доступностью файлов порнографического содержания. Есть какие-либо механизмы для противодействия этой угрозе?
- Я не могу отметить какой-либо законодательный механизм. Основное решение этого вопроса заключается в ограничении такой возможности собственными методами. Например, все браузеры имеют функцию child protect, которая дает возможность ставить на сайты фильтры. Однако не всегда это может помочь. Наше законодательство предусматривает наказание в случае, когда в компьютере хранятся файлы с детской порнографией, за распространение или создание подобных материалов. Вопрос порнографических материалов и видео немного другой. Если не происходит распространения, реализации или рекламы подобных материалов, то это не является уголовно наказуемым деянием. Просто каждый родитель должен быть внимателен, пытаясь оградить своего ребенка от подобных материалов.
- Британское правительство подсчитало, что ущерб экономике от киберпреступлений оценивается ежегодно в $43 млрд. А в мировом масштабе сумма ущерба составляет $388 млрд. Есть ли у нас хотя бы приблизительные данные о том, какой ущерб нашей экономике наносят киберпреступления?
- Подобной статистики не имеется. Как следственный орган, мы готовим материалы, возбуждаем уголовное дело, после чего в 10-дневный срок материалы передаются в орган предварительного следствия, который в рамках своих полномочий осуществляет соответствующие уголовно-правовые действия. После этого уголовное дело рассматривается в суде, который определяет размер ущерба, которое в результате киберпреступления было нанесено Республике Армения.
- В ходе Вашей работы были ли зафиксированы случаи кибертерроризма?
- Наш отдел начал полноценно действовать с 2008 года. С этого периода до сегодняшнего дня не было зафиксировано ни одного случая кибертерроризма. Был случай ложного звонка о теракте, по которому было возбуждено уголовное дело. В результате виновный был обнаружен и наказан по действующему законодательству.
- Какие советы Вы можете дать обычному гражданину, с тем, чтобы он не стал жертвой киберпреступления?
- В первую очередь, нужно воздерживаться от различных подозрительных писем, приходящих на ваш почтовый ящик, так называемых «нигерийских писем», по которым различные люди просят вас отправить, скажем, $300 для получения им наследства, которое он потом обещает разделить или даже полностью отдать вам. Еще одним проявлениям этого является розыгрыш Green card. Необходимо также воздерживаться от различных подозрительных ссылок на сайты. Очень часто под подобными ссылками могут скрываться не только вредоносные программы, но и различные скрипты, которые могут украсть из вашего компьютера различные пароли – почты, карты и т.д. Также надо быть осторожными в вопросе размещения фотографий на различных социальных сайтах, общения с подозрительными личностями, необходимо также ограничить общение на сайтах знакомств и воздерживаться от разного рода объявлений, по которым предлагаются услуги различного характера. И, конечно, в случае необходимости вовремя звонить в соответствующее отделение Полиции.