Երեւան/Մեդիամաքս/.Google-ը խոշոր ծրագրային ապահովում արտադրողից 1023 պատենտ է գնել Apple-ի եւ Microsoft-ի հետ պատենտների խախտման դատավեճերի համար` իր Android օպերացիոն համակարգի դիրքերը ամրապնդելու նպատակով, հայտնում է Bloomberg-ը:
Հուլիսին Google-ն արդեն էր գնել IBM-ի 1030 պատենտ, բացի այդ, կորպորացիայի փաթեթում եւս ավելի քան 17 հազար պատենտներ կընդգրկվեն Motorola ընկերության գնումից հետո:
Google-ը ամրապնդում է իր պատենտային պորտֆոլիոն, որպեսզի կարողանա դիմակայել իր հակառակորդներ Apple-ին եւ Microsoft-ին դատարանում, որտեղ ընկերությունները հաճախ են հանդիպում Google-ի Android-ի հասցեին հայցերի պատճառով: Apple-ը եւ Microsoft-ն արդեն հայցեր են ներկայացրել HTC, Samsung եւ Motorola ընկերությունների դեմ, որոնք եւս աշխատում են ОС Android համակարգի հիման վրա:

15:50 | 16.09.11 | Новости | 2555
Ереван/Медиамакс/.Google купила 1023 патента крупного производителя программного обеспечения IBM, чтобы усилить позицию своей операционной системы Android на фоне судебных разбирательств с Apple и Microsoft по нарушениям патентов, сообщает Bloomberg.
В июле Google уже покупала 1030 патентов IBM, кроме этого в пакет корпорации прибавятся еще более 17 тысяч патентов после покупки компании Motorola за $12,5 млрд.
Google укрепляет свое патентное портфолио, чтобы противостоять своим конкурентам Apple и Microsoft в судах, где компании нередко сталкиваются из-за исков в адрес операционной системы Android от Google. Apple и Microsoft уже подавали иски против компаний HTC, Samsung и Motorola, каждая из которых работает на ОС Android.