Երեւան/Մեդիամաքս/. Google-ի գլխավոր իրավաբանը օգտվել է կորպորատիվ բլոգից` քննադատելու Android պլատֆորմի եւ ազատ մրցակցության զարգացմանը խոչընդոտող մրցակիցներին:
Ինչպես հաղորդում է Cnews-ը, Դրամոնդը հայտնել է, որ պլատֆորմի ոչնչացման համար ստեղծված` համաձայնեցված արշավների վկա է դարձել, որոնց կազմակերպիչներից են Microsoft-ը, Oracle-ը եւ Apple-ը, որոնք հարձակման համար «կեղծ պատենտներ» են օգտագործում:
Որպես օրինակ Google-ի գլխավոր իրավաբանը բերել է Nortel եւ Novell պատենտների աճուրդների վաճառքի արդյունքները: Առաջինի ժամանակ հաղթել է CPTN ընկերությունների խումբը, որի կազմում էին Microsoft-ը եւ Apple-ը, երկրորդի ժամանակ` Rockstar-ը, որի մասնակիցներից էին կրկին այդ երկու ընկերությունները:
«Մրցակիցները միացել են մեկ նպատակի համար` թույլ չտալ, որպեսզի պատենտներն անցնեն Google-ին», - գրում է Դրամոնդը:
Նման նախագծերի նպատակը պարզ է, - ասում է իրավաբանը, - այնպես անել, որպեսզի Android սմարթֆոնների արտադրությունը որքան հնարավոր է թանկ լինի, ստիպել մատակարարներին պատենտների համար վճարել ավելին, քան արժե Windows Phone 7-ի արտոնագիրը:.
Novell-ի ավելի քան 800 պատենտ գնվել են անցյալ տարի $450 մլն-ով: Բացի Microsoft-ից եւ Apple-ից, կոնսորցիումի մեջ էին նաեւ Oracle-ը եւ EMC-ն: Oracle-ը առանձին դատական գործընթացի մեջ է Google-ի հետ Java տեխնոլոգիայի Android պլատֆորմում օգտագործվող պատենտների խախտման համար: Google-ում պնդում են, որ Oracle-ը պատենտներ չունի այդ տեխնոլոգիայի համար:
Android-ը սմարթֆոնների շուկայում ամենաարագ աճող պլատֆորմներից է: Canalys- տվյալների համաձայն, 2011 թվականի II-րդ եռամսյակում սարքերի մատակարարումներն անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 379%-ով, զբաղեցնելով համաշխարհային շուկայի 48%-ը:

12:30 | 04.08.11 | Новости | 3646
Ереван/Медиамакс/. Главный юрист Google воспользовался корпоративным блогом для того, чтобы публично раскритиковать конкурентов, препятствующих развитию платформы Android и свободной конкуренции.
Как сообщает Cnews, Драммонд заявил, что является свидетелем создания слаженных кампаний, направленных на разрушение платформы, среди организаторов которых - Microsoft, Oracle и Apple, которые используют для нападения «фиктивные патенты».
В качестве примеров топ-менеджер привел результаты аукционов по продаже патентов Nortel и Novell. В первом победила группа компаний CPTN, в которую вошли Microsoft и Apple, во втором - Rockstar, среди участников которой оказались эти же две фирмы. Противники объединились с целью «не допустить, чтобы патенты перешли к Google», - пишет Драммонд.
Цель таких проектов проста, резюмирует юрист, - сделать так, чтобы производить Android-смартфоны было как можно дороже, заставить поставщиков платить за используемые в них патенты больше, чем стоит лицензия на Windows Phone 7.
Более 880 патентов Novell были приобретены в прошлом году за $450 млн. Помимо Microsoft и Apple в консорциум вошли Oracle и EMC. Oracle отдельно судится с Google в связи с нарушением патентов в используемой в платформе Android технологии Java. В Google утверждают, что у Oracle нет патентов на эту технологию.
Android является самой быстрорастущей платформой на рынке смартфонов. Согласно данным Canalys, во II квартале 2011 г. поставки устройств выросли на 379% в сравнении с аналогичным периодом прошлого года, позволив занять 48% мирового рынка.