09:32 | 11.07.11 | Հարցազրույցներ | exclusive 4476
ABBYY ընկերության փոխնախագահ Արամ Փախչանյանը հուլիսի 13-ին Երեւանում կանցկացնի վարպետության դաս` “Սեփական ՏՏ-բիզնես. ինչո՞վ զբաղվել եւ ինչպե՞ս դա իրականացնել” թեմայով:
Վարպետության դասին մասնակցելու համար պետք է գրանցվել` էլ. նամակ ուղարկելով ayb@ayb.am հասցեով մինչեւ հուլիսի 12-ը, ժամը 18:00-ն:
Վարպետության դասը կկայանա հուլիսի 13-ին, ժամը 13:00-14:30`ՀՊՃՀ (Պոլիտեխնիկ) 17-րդ մասնաշենքի դահլիճում:
- Հուլիսի 13-ին Երեւանում տեղի կունենա Ձեր վարպետության դասը` «Սեփական ՏՏ բիզնես. ինչո՞վ զբաղվել եւ ինչպես դա անել» թեմայով: Հաշվի առնելով Հայաստանի առանձնահատկությունները, ինչի՞ վրա եք դնելու հիմնական շեշտը:
- Հիմնական շեշտը դնելու եմ լսարանին` աշխարհում ՏՏ ոլորտում տեղի ունեցող իրադարձություններին ծանոթացնելուն: Ցավոք, ամեն ինչ հնարավոր չէ իմանալ` ինտերնետում լուրեր կարդալով, եւ բոլոր լուրերին էլ հավատալ չի կարելի: Եվ ամեն ինչ չէ, որ կա լուրերում, հոդվածներում եւ բլոգներում: Այս կամ այն իրադարձությունների նշանակությունը երեւում է, միայն երբ գլխումդ հստակ պատկերացում կա, թե ինչ է իրականում կատարվում եւ ուր է ամեն ինչ շարժվում: Պարզ ծանուցումից բացի, խոսելու եմ նաեւ այն մասին, թե ինչ հնարավորություններ է տալիս ընթացիկ շուկան, ուր է պետք նայել, ինչ հաշվի առնել, եթե ամեն դեպքում ՏՏ ապրանքների ստեղծմամբ զբաղվելու որոշում եք կայացրել:
- ՏՏ ոլորտում գրեթե ամեն օր փոփոխություններ են տեղի ունենում, եւ երբեմն թվում է, որ այս կամ այն գաղափարի իրագործման համար անհրաժեշտ ժամանակահատվածում այն անհուսալիորեն կհնանա: Ի՞նչ պետք է անեն սկսնակ գործարարները ժամանակի հետ հավասար քայլելու համար:
- Կարելի էր տալ ամենաարդյունավետ դեղատոմսը` ավելի հաճախ այցելել Սիլիկոնի հովիտ: Բայց դա այնքան էլ հեշտ չէ անել: Կարծում եմ, որ պետք է ստեղծել այն ապրանքները, որոնք արագ չեն հնանում, այդ պատճառով էլ դրանք պետք է երկարաժամկետ հեռանկար ունենան: Մենք մի փոքր կխոսենք երկարաժամկետ հեռանկարների եւ ռազմավարություն կառուցելու մասին:
- Մեկ այլ մտավախություն վերաբերում է այն հանգամանքին, որ ՏՏ շուկան բաժանված է հսկաների միջեւ, եւ քո գաղափարի հաջողության հավանականությունը չնչին է: Ի՞նչ կասեք այս առումով:
- ՏՏ շուկան, բնականաբար, մեծ մասամբ պատկանում է մեծ ընկերություններին: Բայց, առաջին հերթին, ամեն ինչ չէ, որ բաժանված է: Երկրորդը` հսկաները չեն տեսնում այն մանրուքները, որոնցից կարող է մեծ բան դուրս գալ: Հիշենք, թե ինչպես Microsoft-ը “աչկաթող արեց” ինտերնետը: Կամ ինչպես Nokia-ն եւ Blackberry-ն “աչկաթող արեցին” iPhone-ը: Այն, որ ՏՏ շուկան արագ փոփոխվում է, խոշոր ընկերությունների համար արագ արձագանքելու դժվարություն է ստեղծվում. նրանք կորցնելու բան ունեն: Սկսնակները կարող են գործել առանց այդ խնդիրները հաշվի առնելու, եւ դա նրանց հնարավորություն  է տալիս ավելի ակտիվ եւ արդյունավետ լինել:
- Հայաստանում չկան վենչուրային հիմնադրամներ: Լավ գաղափարներ ունեցող սկսնակ գործարարներին որտե՞ղ եք խորհուրդ տալիս դրամական միջոցներ հայթայթել: Որքանո՞վ է իրական գտվելով Երեւանում՝ ֆինանսավորում ներգրավել ԱՄՆ-ից:
- Փոքր երկրում դժվար է ստեղծել վենչուրային հիմնադրամներ: Վենչուրային բիզնեսի համար կարեւոր է ծավալը. հաջողության է հասնում է տասնյակ ներդրումներից մեկը: Ըստ էության, հենց դրանում է վենչուրային բիզնեսի իմաստը: Այդ պատճառով էլ առաջին փուլում ֆինանսավորում պետք է փնտրել "Friends and family" (ընկերներ եւ ընտանիք) սկզբունքով եւ անել նախագծեր, որոնք կարող են օրգանապես աճել` առանց վենչուրային ֆինանսավորման: Դա բարդ է, բայց անհնարին բան չկա: Եթե Հայաստանում գոնե մի քանի հաջող նախագծեր ստեղծվեն, որոնք կկարողանան դուրս գալ միջազգային մակարդակի, միջազգային ներդրողների կողմից հետաքրքրություն կառաջանա: Մյուս կողմից, իհարկե, պետությունը ինքը պետք է ջանքեր գործադրի. հիմնադրամներ ստեղծի, ներդրումներ կատարի եւ ներգրավի մասնավոր ներդրողների:
- Երկու տարի առաջ մեր գործակալության հետ հարցազրույցում ասել էիք, որ Հայաստանում առկա են համակարգային խնդիրներ, եւ երբ ABBYY-ում գնահատում էիք աութսորսինգային հարթակի ստեղծման հեռանկարները, հասկացաք, որ Երեւանը զիջում է այլ թեկնածուներին: Այս երկու տարվա ընթացքում իրավիճակը ինչ-որ կերպ փոխվե՞լ է:
- Իրավիճակը շատ չի փոխվել, թեեւ ակնհայտ է, որ առաջխաղացում կա: Ցավոք, չկա որեւէ գործողություն պետության կողմից: Բայց նստել եւ սպասել, մինչեւ իրավիճակը կփոխվի, նույնպես ճիշտ չէ: Հայաստանում կան առողջ ուժեր, եւ իմ նպատակն է անել ինձանից կախված ամեն ինչ դրանց հաջողության հասնելու օգնելու համար: Շատ ուրախ կլինեմ, եթե իմ վարպետության դասը ինչ-ոչ կերպ նպաստի դրան:

09:32 | 11.07.11 | Интервью | exclusive 4291
Вице-президент компании ABBYY Арам Пахчанян проведет 13 июля мастер-класс в Ереване на тему «Свой IT-бизнес: чем заняться и как это сделать».
Для участия в мастер-классе следует зарегистрироваться, отправив до 18:00 часов 12 июля письмо на адрес ayb@ayb.am.
Мастер-класс пройдет 13 июля, с 13:00 до 14:30, в зале корпуса 17 Государственного инженерного университета Армении.
- 13 июля в Ереване состоится ваш мастер-класс «Свой IT бизнес - чем заняться и как это сделать». На чем Вы сделаете основные акценты, учитывая специфику Армении?
- Основные акценты в том, чтобы ознакомить слушателей с тем, что происходит в мире в сфере IT. К сожалению, не все можно узнать, читая новости в интернете, и не всем новостям можно доверять. Да и не все есть в новостях, статьях и блогах. Значимость тех или иных событий видна, только если в голове есть некое ясное понимание того, что в целом происходит и куда все идет. Но кроме просто ознакомления мы будем говорить о том, какие шансы дает текущий рынок, куда надо смотреть, что надо иметь в виду, если все же появится решение заняться разработкой IT-продуктов.
- Изменения в IT-среде происходят чуть ли не ежедневно, и порой кажется, что за то время, что нужно для реализации той или иной идеи, она безнадежно устареет. Что нужно делать начинающим предпринимателям для того, чтобы идти в ногу со временем?
- Можно было бы дать самый эффективный рецепт: почаще ездить в Силиконовую долину. Но это не так просто сделать. Я думаю, что нужно делать вещи, которые быстро не стареют, а для этого они должны быть в долгосрочном тренде. Собственно, мы немного поговорим о долгосрочных трендах и о том, как строить стратегию.
- Другое опасение касается того, что IT-рынок поделен между гигантами, и шансы на то, что твоя идея успешно «выстрелит», призрачны. Что Вы скажете на этот счет?
- IT-рынок, конечно же, во многом принадлежит крупным компаниям. Но, во-первых, не все поделено. Во-вторых, гиганты не видят мелочей, из которых может вырасти что-то большое. Вспомним, как Microsoft прозевал интернет. Или как Nokia с Blackberry прозевали iPhone. Именно потому, что IT-рынок быстро меняется, крупным компаниям трудно быстро реагировать - им есть что терять. Новички же могут действовать без оглядки на то, что было, и это им позволяет действовать более энергично и эффективно.
- В Армении нет венчурных фондов. Где Вы посоветуете искать деньги тем начинающим предпринимателям, у которых есть хорошие идеи? Насколько реально привлечь финансирование из Америки, сидя в Ереване?
- Венчурным фондам трудно появиться в небольшой стране. Для венчурного бизнеса важен масштаб, ведь «выстреливает» одна инвестиция из десятков. Собственно, в этом и есть суть венчурного бизнеса. Поэтому на первом этапе нужно искать финансирование по принципу "Friends and family" (друзья и семья) и делать проекты, которые могут расти органически, без венчурного финансирования. Это сложно, но ничего невозможного в этом нет. Если в Армении будет создано хотя бы несколько таких успешных проектов, которые выйдут на международный уровень, появится и интерес со стороны международных инвесторов. С другой стороны, конечно же, государству нужно приложить усилия: создать фонд, вкладывать самому и привлекать в него инвестиции со стороны частных инвесторов.
- В 2009 году в интервью нашему агентству Вы говорили, что в Армении существуют системные проблемы, и когда Вы в ABBYY оценивали перспективу создания аутсорсинговой площадки, то поняли, что Ереван уступает другим возможным регионам. Ситуация как-то изменилась за 2 года?
- Ситуация не сильно изменилась, хотя очевидно, что прогресс есть. К сожалению, не видно никаких действий со стороны государства. Но сидеть и ждать, пока ситуация изменится, тоже неверно. В Армении есть здоровые силы, и моя цель – сделать все, что от меня зависит, чтобы помочь им двигаться к успеху. Если мой мастер-класс хоть чем-то поможет этому, я буду очень рад.