Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօր ներկայացրել է էլեկտրոնային լիցենզավորման համակարգը www.e-gov.am կայքում:
Ինչպես այսօր կայացած շնորհանդեսի ընթացքում հայտնել է ՀՀ կառավարության Ախատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, լիցենզավորման էլեկտրոնային համակարգի ներդրումը գործադիր իշխանության առաջնահերթություններից մեկն է:
Նրա խոսքերով, լիցենզավորման նոր համակարգը մի կողմից թույլ կտա ապահովել կառավարության գործունեության թափանցիկությունը հասարակության համար, մյուս կողմից` քաղաքացիներին ու գործարար շրջանակներին մատուցել էլեկտրոնային ծառայություններ:
«Դա կնվազեցնի փաստաթղթաշրջանառությունը, կկրճատի ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց շփումը պաշտոնյաների հետ»,- նշել է Դավիթ Սարգսյանը:
Նա ասել է, որ արդեն ստացվել են քաղաքաշինության ոլորտի էլեկտրոնային արտոնագրեր ստանալու առաջին հայտերը: Դավիթ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ «էլեկտրոնային լիցենզավորումը կդառնա ոչ միայն մոդայիկ երեւույթ, այլեւ` կենսունակ գործիք գործարար մթնոլորտի բարելավման համար»:
Ներկայումս լիցենզիաների վճարումներ են կատարվում ՀՀ առեւտրային բանկերում, իսկ առաջիկա ամսում կայքում կբացվի էլեկտրոնային վճարման հնարավորություն բանկային քարտերի միջոցով:
Կառավարության Աշխատակազմի ղեկավարն ասել է, որ էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրման ճանապարհին հաջորդ քայլը կդառնա «e-register» համակարգը, որը սկսնակ ձեռնարկատերերին թույլ կտա 15-20 րոպեում էլեկտրոնային եղանակով գրանցել իրենց բիզնեսը «միասնական պատուհանի» սկզբունքով:

13:28 | 14.03.11 | Новости | 5753
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении презентовало систему электронного лицензирования на сайте www.e-gov.am.
Как сообщил сегодня на презентации руководитель аппарата правительства Армении Давид Саргсян, внедрение электронной системы лицензирования является одним из приоритетов исполнительной власти.
По его словам, новая система лицензирования, с одной стороны, позволит обеспечить прозрачность деятельность правительства для общества, а с другой - предоставлять электронные услуги гражданам и деловым кругам.
«Это минимизирует документооборот, сократит общения физических и юридических лиц с чиновниками» , - отметил Давид Саргсян.
Он сказал, что уже получены первые заявки на получение электронных лицензий в сфере градостроительства. Давид Саргсян выразил надежду, что «электронное лицензирование станет не только модным явлением, но и действенным инструментом для улучшения бизнес-атмосферы».
В настоящее время лицензионные выплаты осуществляются в торговых банках Армении, а в ближайшем месяце на сайте появится возможность электронной оплаты путем банковских карт.
Руководитель администрации правительства сказал, что следующим  шагом на пути внедрения электронного управления станет система «e-register», которая позволит начинающим предпринимателям регистрировать свой бизнес электронным путем в течение 15-20 минут по принципу «единого окна».