Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօր ներկայացրել է էլեկտրոնային լիցենզավորման համակարգը www.e-gov.am կայքում:
Ինչպես այսօր կայացած շնորհանդեսի ընթացքում հայտնել է ՀՀ կառավարության Ախատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, լիցենզավորման էլեկտրոնային համակարգի ներդրումը գործադիր իշխանության առաջնահերթություններից մեկն է:
Նրա խոսքերով, լիցենզավորման նոր համակարգը մի կողմից թույլ կտա ապահովել կառավարության գործունեության թափանցիկությունը հասարակության համար, մյուս կողմից` քաղաքացիներին ու գործարար շրջանակներին մատուցել էլեկտրոնային ծառայություններ:
«Դա կնվազեցնի փաստաթղթաշրջանառությունը, կկրճատի ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց շփումը պաշտոնյաների հետ»,- նշել է Դավիթ Սարգսյանը:
Նա ասել է, որ արդեն ստացվել են քաղաքաշինության ոլորտի էլեկտրոնային արտոնագրեր ստանալու առաջին հայտերը: Դավիթ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ «էլեկտրոնային լիցենզավորումը կդառնա ոչ միայն մոդայիկ երեւույթ, այլեւ` կենսունակ գործիք գործարար մթնոլորտի բարելավման համար»:
Ներկայումս լիցենզիաների վճարումներ են կատարվում ՀՀ առեւտրային բանկերում, իսկ առաջիկա ամսում կայքում կբացվի էլեկտրոնային վճարման հնարավորություն բանկային քարտերի միջոցով:
Կառավարության Աշխատակազմի ղեկավարն ասել է, որ էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրման ճանապարհին հաջորդ քայլը կդառնա «e-register» համակարգը, որը սկսնակ ձեռնարկատերերին թույլ կտա 15-20 րոպեում էլեկտրոնային եղանակով գրանցել իրենց բիզնեսը «միասնական պատուհանի» սկզբունքով:

13:28 | 14.03.11 | News | 4230
YerevanMediamax/. Today, the government of Armenia presented an electronic licensing system at www.e-gov.am.
As the Head of Armenian government’s Staff David Sargsian said at the presentation today, the introduction of the electronic licensing system is one of the priorities of the executive power.
According to him, the new licensing system will allow ensuring transparency of the government’s activity for the society on the one hand, and provide electronic services to citizens and business circles on the other.
“It will minimize the documents turnover, reduce the communication of legal entities and individuals with officials,” David Sargsian stated.
He also said that they have already received first applications for electronic licenses in the sphere of urban construction. David Sargsian expressed the hope that the “electronic licensing will become not only a fashionable phenomenon but also a real tool for the improvement of business atmosphere.”
Licensing payments are currently executed in Armenian merchant banks. It will be possible in the coming month to make electronic payments on the site via bank cards.
The Head of government’s Staff said that the next step on the path of introduction of e-governance will be the “e-register” system, which will help the beginners register their business via electronic way during 10-15 minutes under the “one-window” principle.