14:53 | 22.09.10 | Նորություններ | 6201
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը /ՏՄՊՀ/ «ԱրմենՏել» ընկերությանը (Beeline ապրանքանիշ) տուգանել է 500 հազ. դրամով «սպառողներին մոլորության մեջ գցելու եւ անբարեխիղճ մրցակցության համար»:
Ինչպես նիստում հայտնել է ՏՄՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը, 2010թ. մայիսին «ԱրմենՏել» ընկերությունը հայտարարել էր ակցիա «Hi-Line բոլորի համար» ինտերնետ-կապի ծառայության շրջանակներում, որը ենթադրում էր անվճար միացում, անվճար մոդեմ եւ մեկ ամիս անվճար ինտերնետ:
ՏՄՊՀ նախագահը տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովը բողոք է ստացել սպառողից առ այն, որ անվճար ակցիայի շրջանակներում «ԱրմենՏել» ընկերությունը գանձում է 3000 դրամ Hi-Line-ի միացման համար, սակայն այդ տեղեկատվությունը բացակայում է Beeline-ի գովազդային հոլովակում:
Բողոքի հիման վրա հանձնաժողովը նախաձեռնել է վարչական վարույթ, որի շրջանակներում բացահայտվել է, որ ADSL մոդեմներ մատակարարող «АА-soft» ընկերությունը բաժանորդներին առաջարկում է վճարովի ծառայություն սոֆթ-ծրագիրը անձնական համակարգչում տեղադրելու համար, ինչը սպառողներին մոլորության մեջ է գցում, քանի որ «ԱրմենՏել»-ը տեղեկատվություն չի հրապարակում վճարովի ծառայության մասին:
Հանձնաժողովի նախագահը կարծիք է հայտնել, որ գովազդային հոլովակում «անվճար միացում» բառակապակցության օգտագործումը «անվճար ակտիվացման» փոխարեն սպառողներին գցում է մոլորության մեջ եւ հանդիսանում է անբարեխիղճ մրցակցության դրսեւորում:
ՏՄՊՀ -ն «ԱրմենՏել» ընկերությանը հանձնարարել է դադարեցնել եւ հետագայում բացառել սպառողներին մոլորության մեջ գցող գովազդային արշավների անցկացումը:
«ԱրմենՏել»-ի իրավաբանական ծառայության պետ Դավիթ Սանդուխչյանը հայտարարել է, որ ընկերությունը պայմանագիր է ստորագրել «АА-soft» ընկերության հետ մոդեմների մատակարարման մասին, սակայն պայմանագրում բացակայում է անհատական համակարգչում մոդեմների վճարովի տեղադրման մասին կետը: Նրա խոսքերով, «ԱրմենՏել» ընկերությունը չի կարող պատասխանատվություն կրել երրորդ կողմի բիզնես-գործունեության համար:
Միաժամանակ, նա նշել է, որ մոդեմների անվճար կարգավորումների մասին անվճար տեղեկատվությունը առկա է օպերատորի պաշտոնական կայքում, սպառողների համար ուղեցույցում, ինչպես նաեւ տրամադրվում է 100 կարճ համարի միջոցով:
Դավիթ Սանդուխչյանը նշել է նաեւ, որ էլեկտրոնային տեխնիկա (հեռուստացույց, բջջային հեռախոս) գնելու դեպքում անհրաժեշտ է կարգավորում, որը կարող են իրականացնել ինչպես սպառողները, այնպես էլ մասնագետները որոշակի վճարի դիմաց:

14:53 | 22.09.10 | Новости | 5948
Ереван/Медиамакс/. Комиссия по защите экономической конкуренции (КЗЭК) Армении оштрафовала компанию “АрменТел” (торговая марка Beeline) на 500 тыс. драмов «за введение потребителей в заблуждение и недобросовестную конкуренцию».
Как сообщил на заседании КЗЭК председатель комиссии Артак Шабоян, в мае 2010 года компания “АрменТел” объявила акцию в рамках услуги интернет-связи “Hi-Line для всех”, предполагающей бесплатные подключение, предоставление модема и интернет в течение месяца.
Председатель КЗЭК сообщил, что комиссия получила жалобу от потребителя по поводу того, что в рамках бесплатной акции компания “АрменТел” взимает 3000 драмов за  подключение к Hi-Line, однако данная информация отсутствует в рекламном ролике Beeline.
На основании жалобы комиссия инициировала административное производство, в ходе которого выяснилось, что компания “АА-soft”, осуществляющая доставку ADSL модемов,  предлагает абонентам платную услугу для настройки софт-программы на персональном компьютере (ПК), что вводит потребителей в заблуждение, так как компания “АрменТел” не публикует информацию о платной  услуге.
Руководитель юридической службы компании Давид Сандухчян заявил, что “АрменТел” подписал договор с компанией “АА-soft” о доставке модемов, однако в договоре отсутствует пункт о платной настройке модемов в ПК. По его словам, компания “АрменТел” не может нести ответственность за бизнес-деятельность третьей стороны.
При этом он отметил, что бесплатная информация о настройке модемов к компьютеру размещена на официальном сайте оператора, в путеводителе для пользователей, а также  предоставляется по короткому номеру “100”.
Давид Сандухчян также отметил, что при покупке электронной техники (телевизор, мобильный телефон) необходима настройка, которую могут осуществлять как потребители, так и специалисты за определенную плату.
Председатель комиссии выразил мнение, что использование в рекламном ролике словосочетания “бесплатное подключение” вместо “бесплатная активация” вводит потребителей в заблуждение и является проявлением недобросовестной конкуренции.
КЗЭК поручила компании “АрменТел” прекратить и в будущем исключить вероятность проведения рекламных кампаний, вводящих потребителей в заблуждение.