10:37 | 27.04.10 | Հարցազրույցներ | exclusive 10794
- ԱՄՆ ձեր այցելության հիմնական նպատակը երիտասարդներին հրապուրելն էր գալ Հայաստան: Ի՞նչ եք կարծում, դա Ձեզ հաջողվե՞ց:
- Կարծում եմ` այո: Դա էր վկայում երիտասարդների աչքերի փայլը: Յուրաքանչյուր միջոցառումից հետո նրանք մոտենում եւ ասում էին` «մեզ ոգեւորեցիք, արթնացրիք հայրենիքի հանդեպ հույսը»: Նրանք պատկերացում չունեին, թե հայրենիքում ինչպիսին է իրավիճակը, չգիտեին, որ Հայաստանում գործում է այնպիսի ընկերություն, ինչպիսին է օրինակ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
Մենք մեր ապրանքանիշը դուրս հանեցինք հայրենիքի սահմաններից եւ տարանք Հայոց աշխարհ, այսինքն` այնտեղ, ուր կան հայեր, եւ նրանց ծանոթացրեցինք մեր ընկերության հաջողություններին, ձեռքբերումներին: Պատմեցինք, թե ինչպես ընկերությունը կարող է սկսել զրոյից եւ նվաճումների հասնել` ընտրելով աշխատանքային  մեկ այլ մշակույթ: Հաջողության գաղտնիքն այն է, որ մենք հավատում ենք, որ մենք հայ ժողովրդի մասնիկն ենք եւ աշխատում ենք այդ ժողովրդի համար: Մենք պարզապես ցանկացանք մեր երկիրը ներկայացնել  հաջողակ ընկերության օրինակի վրա:
Երբ մեկնում էինք, չէինք պատկերացնում, թե ինչպիսին են լինելու արդյունքները: Երբ սկսեցինք ապրել այնտեղ, տեսնել, հասկանալ, գիտակցել, թե որքան ոգեւորող դեր խաղացինք մեր հայրենակիցների մտածելակերպի մեջ, դա մեզ ավելի լիցքավորեց: Այս արշավը մենք հպարտորեն օգտագործեցինք, որպեսզի ազդարարենք, որ մենք սիրում ենք մեր ինքնությունը եւ այդ սերը փոխանցում ենք մեր ինքնությանը ծառայելով: Մենք հստակ ասացինք նրանց, որ չեն կարող հայրենիքի մասին օբյեկտիվ պատկերացում կազմել` հիմնվելով այլոց պատմածների կամտարբեր    հոդվածներ  Նրանք պետք է այցելեն հայրենիք, շնչեն այս օդը, համտեսեն հացը, խմեն հայրենիքի ջուրը, ապա միայն կարծիք կազմեն ` արժե՞ , որ իրենք վերադառնան հայրենիք, թե մնան այնտեղ:
Կարևոր էր այն ուղերձը, որով մեր հայրենակիցներին հորդորում էինք համեմատությամբ տարբերություն չդնել մեր ժողովրդի տարբեր հատվածների միջև: Երբեք  չասել “ՄԵՆՔ Սփյուռքում ենք , ՆՐԱՆՔ` Հայաստանում”:  Մենք ՄԵԿ ազգ ենք, մեր երակներում հոսում է նույն արյունը   եւ Հայրենիքն է մեր միակ երկիրը: Առանց դրա մենք բոլորս կկորչենք եւ կցրվենք աշխարհում:
Փորձեցինք բացատրել, որ չի կարող լինել հայրենիք առանց Հայոց աշխարհի, եւ Հայոց աշխարհ` առանց հայրենիքի: Մենք պետք է համախմբվենք հետեւյալ գաղափարի շուրջ` Հայրենիքը պետք է լինի ամեն ինչից վեր: Մեր hայրենիքը մեր ինքնությունն է, որտեղից սերում ենք մենք բոլորս: Սա մեր նախնիների հողն է, եւ այստեղ անձնական շահ չպետք է լինի:
Հայ երիտասարդներին ասացինք, որ երբ գան հայրենիք, չասեն` մենք ավելի շատ գիտենք, քան դուք:, Ապրելով արտասահմանում, Ýրանք տիրապետում են որոշ գիտելիքների, ինչը մտավոր հարստություն է: Իսկ նրանց հայրենակիցները տիրապետում են այլ գիտելիքների, ապրում են այլ մշակութային կյանքով, որին նրանք տեղյակ չեն եւ չունեն: Մենք պետք է մտածենք միասնական լինելու եւ մեկ հարուստ խառնուրդ ունենալու մասին, ինչն ավելի մեծ օգուտ կտա մեր ինքնությանն ու ազգային պատկանելությանը:
Ես երիտասարդներին մի քանի անգամ հարցրեցի` հա՞յ ենք, ասացին` այո, հայ ենք: Ասացի` ուրեմն մենք չպետք է մտածենք, թե ինչ կարող է մեզ տալ հայրենիքը, այլ յուրաքանչյուրս պետք է հարցնենք, թե  ինչ կարող ենք անել  մենք  հայրենիքի համար:
Լինելով Հայաստանի բջջային առաջատար օպերատորը, “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ը մեծ պատասխանատվություն է կրում` աջակցելով եւ պահպանելով  մեր ազգային ինքնությանը: Մենք պետք է աշխարհի բոլոր հայերին ասենք, թե որքան հզոր է մեր Հայրենիքը եւ որքան մեծ է մեր բոլորի պատասխանատվությունը Հայրենիքի զարգացումն ու բարգավաճումը ապահովելու գործում:
Առաջին իսկ օրվանից «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը սկսեց աշխատել այս գաղափարով եւ կարողացավ հաջողության հասնել թե աշխատանքի, թե այս գաղափարով առաջնորդվելու և նաև  կրթելու  շնորհիվ:  Դա մեր ինքնությանը, զարգացմանը, հզորացմանը, բարեկեցությանը ծառայելու ավելի ճիշտ ձեւ է: Այստեղ պակաս կարեւոր դեր չունի նաեւ հայոց աշխարհը:
Եթե հիմա չսկսենք մտածել, աշխատել ու համախմբվել նշված գաղափարների շուրջ, այս հայրենիքն էլ մեզ չի մնա, եւ արդեն ուշ կլինի խոսել մեր ինքնության ու ազգային պատկանելության մասին: Խորհուրդ եմ տալիս հետեւել «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի օրինակին: Յուրաքանչյուրը կարող է  իր հնարավորության սահմաններում օգնել  հայրենիքին` այն ամեն ինչից վեր դասելով:
- Դուք ասում էիք, որ այս նախաձեռնությունը շարունակական է լինելու: Կարելի՞ է ենթադրել, որ Լիբանան եւ ԱՄՆ կատարած այցերից կհետեւեն նորերը:
- Մենք ծրագրում ենք այս տարվա աշնանը այցելել այլ երկրներ եւս: Այնտեղ, որտեղ    ներկա են մեր հայրենակիցները: Դեռեւս վերջնական չենք հստակեցրել երթուղին  . հայրենակիցներ ունենք Եվրոպայում, Հյուսիսային ու Հարավային Ամերիկայում եւ այլուր: Պետք է մանրամասն ընտրենք այն ժամանակն ու վայրը, որտեղ պետք է պատմենք մեր ընկերության մասին:  ¹³ կարող է քաջալերել  բոլոր նրանց ,, ովքեր ուզում են գալ եւ ներդրումներ անել հայրենիքում, ընտրել այն ճանապարհը, որն  ընտրեց «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը :  Նրանք անպայման հաջողության կհասնեն:
- Այդ մարդիկ, գալով Հայաստան, կարո՞ղ են ակնկալել «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի աջակցությունը: Հայաստանյան որոշ բուհերի ուսանողներին պրակտիկայի եք հրավիրում Ձեր ընկերություն. դա հնարավո՞ր է սփյուռքի ուսանողների դեպքում:
- Լիբանանի երիտասարդների համար մենք այդ հնարավորությունը ստեղծել ենք: Այս ամռանը Հայկազյան համալսարանի ուսանողները պետք է մեկամսյա գործնական դասընթացներ անցկացնեն մեզ մոտ: Դա նրանց հնարավորություն կտա տեսնել, թե ինչպես է աշխատում մեր ընկերությունը: Մենք նաեւ կամուրջ ստեղծեցինք տարբեր դպրոցների աշակերտների համար  , որպեսզի  նրանք հնարավորություն ունենան ամռանն այցելել Հայաստան:
ԱՄՆ դպրոցներում կան լաբորատորիաներ, որոնք փորձարկում են որոշ տեխնոլոգիաներ: Øենք որոշել ենք այնտեղ աշխատելու փորձ ունեցող աշակերտներին ընդգրկել ծրագրում, սակայն հաջորդ տարի:
Նպատակը, սակայն,  առողջ մտածելակերպ արթնացնելն է. եթե «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը չլինի, մի՞թե նրանք  հայրենիք պետք է չգան, հայրենիքի մասին չմտածեն: Հակառակը, մարդը պետք է քաջալերվի, քաջություն ունենա որոշում ընդունի ու այցելի: Եվ այստեղ ներկայացրեցի իմ օրինակը, թե ինչպես մոտ 9 տարի առաջ ընտանիքով որոշում կայացրեցինք ու եկանք հայրենիք:
- Հնարավո՞ր է, որ ժամանակի ընթացքում ավելի մնայուն մեխանիզմ մշակելու փորձ կատարվի: Օրինակ, ստեղծվի «ամառային դպրոց» սփյուռքի երեխաների համար:
- Ցանկությունները սահման չունեն: Մենք միշտ փորձում ենք ստեղծել գործիքներ որոշ նպատակների ծառայեցնելու համար: Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչ արդյունք կունենա այդ ուսանողների ու աշակերտների այցը Հայաստան: Եթե տեսնենք քաջալերող արդյունք, ապա պատրաստ կլինենք մեր ծրագիրն ընդլայնել Ձեր ասած ուղղություններով: Չենք ցանկանում անմիջապես դիմել տարբեր քայլերի, քանի որ ուզում ենք լինել ավելի վստահ, հասնել ավելի երաշխավորված արդյունքների:

10:37 | 27.04.10 | Интервью | exclusive 10503
Интервью генерального директора «ВиваСелл-МТС» Ральфа Йирикяна агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- Основной целью Вашего визита в США было призвать молодежь посетить Армению. Удалось ли Вам это?
- Думаю, да. Об этом свидетельствовал блеск в их глазах. После каждого мероприятия они подходили и говорили: «мы воодушевились, вы разбудили в нас надежду по отношении к родине». Они даже не представляли, какая на родине ситуация, не знали, что в Армении работает такая компания, как «ВиваСелл-МТС».
Мы вынесли наш бренд за пределы Армении, в Армянский мир, туда, где проживают армяне, и ознакомили их с успехами и приобретениями нашей компании. Мы рассказали, как компания может начать с нуля и, избрав определенную культуру работы, прийти к достижениям. Причина кроется в нашей вере, что мы являемся частью народа и работаем для него. Нам хотелось представить нашу страну на успешном примере нашей компании.
Когда мы отправлялись в путь, мы не представляли себе результатов. Когда же мы увидели произведенное нами впечатление, это нас воодушевило еще больше. Мы с гордостью использовали эту акцию, чтобы показать, что мы любим нашу идентичность и передаем эту любовь, служа ей. Мы сказали студентам и школьникам, что они не могут составить объективного впечатления о родине, основываясь на рассказах других людей и газетных статьях. Им надо посетить родину, подышать ее воздухом, поесть ее хлеба, выпить ее воды и только тогда решить, стоит ли вернуться на родину, или оставаться там, где они живут сегодня.
Мы руководствовались следующим призывом: не следует говорить «МЫ в Диаспоре» и «ОНИ в Армении». МЫ - одна нация, у нас одна кровь и одна родина. Без нее все мы пропадем и рассеемся по миру.
Мы попытались объяснить, что не может быть родины без Армянского мира и Армянского мира без родины. Мы должны объединиться вокруг той идеи, что родина превыше всего. Наша родина - наша идентичность, откуда все мы произрастаем. Это земля наших предков, и здесь не должно быть личной выгоды.
Мы сказали молодежи, что когда они приедут в Армению, пусть не говорят, «мы знаем больше, чем вы». Они, живя за границей, обладают определенными знаниями, и это внутреннее богатство. А их соотечественники обладают другими знаниями, живут иной культурной жизнью, о которой не знаете вы. Мы должны подумать о том, чтобы быть едиными и иметь богатую «смесь», что даст еще большую пользу нашей идентичности и национальной принадлежности.
Я несколько раз спрашивал молодежь - вы армяне? Они отвечали – да. Я говорил в ответ, что, следовательно, мы не должны думать, что может нам дать наша родина, а каждый из нас должен спросить себя, что он может ей дать сам.
Будучи ведущим оператором мобильной связи Армении, «ВиваСелл-МТС» несет большую ответственность, содействуя и сохраняя нашу национальную идентичность. Мы должны сказать всем армянам мира, насколько сильна наша родина и насколько сильна их ответственность в обеспечении ее роста и процветания.
С первого же дня «ВиваСелл-МТС» начал работать, руководствуясь этой идеей и смог добиться успеха. Это наиболее верная форма служения нашей самобытности, развитию, усилению и процветанию. Немаловажную роль здесь играет также Армянский мир.
Если мы сейчас не начнем думать, работать и объединяться вокруг отмеченных идей, родина нам не достанется и уже будет поздно говорить о нашей идентичности и национальной принадлежности. Советую последовать примеру «ВиваСелл-МТС». Каждый должен в пределах возможного помочь родине, поставив ее превыше всего.
- Вы говорили, что эта инициатива будет продолжительной. Можно ли предположить, что за визитами в Ливан и США последуют новые?
- Мы планируем посетить несколько стран осенью. Еще не выбрали, какие именно: у нас есть соотечественники в Европе, Северной и Южной Америке. Мы еще должны выбрать место и время встреч, где мы расскажем о нашей компании, что должно послужить воодушевлением для тех, кто хочет приехать и инвестировать на родине, выбрать тот путь, который избрал «ВиваСелл-МТС». И они обязательно добьются успеха.
- Приехав в Армению, могут ли представители диаспоры положиться на содействие «ВиваСелл-МТС»? Вы приглашаете на практику студентов некоторых армянских вузов: возможно ли это в случае со студентами из Диаспоры?
- Мы создали эту возможность для студентов из Ливана. Этим летом студенты бейрутского Университета «Айказян» дожны пройти у нас месячную практику. Это позволит им увидеть, как работает компания. Мы также создали возможность посетить летом Армению для школьников из диаспоры.
В школах США есть лаборатории, которые испытывают определенные технологии. Мы решили включить в программу школьников, имеющих опыт работы в этих лабораториях. Это произойдет в следующем году.
Тем не менее, основной целью является разбудить в них здравый образ мышления, ведь не должны же они ехать на родину и думать о ней в зависимости от существования «ВиваСелл-МТС»? Следует воодушевить людей, чтобы они приняли решение приехать в Армению. Здесь я использовал свой пример, как мы 9 лет назад с семьей приняли решение и переехали на родину.
- Возможно ли, что со временем будет разработан продолжительный механизм, например, организация летняя школа для детей из диаспоры?
- У желаний нет пределов. Мы постоянно пытаемся создавать новые инструменты во благо определенных целей. Мы должны понять, какой результат будет у визита студентов и школьников в Армению. Если результат будет воодушевляющим, то мы будем готовы расширить нашу программу в отмеченных вами направлениях. Мы не хотим сразу прибегать к различным мерам, поскольку хотим сперва убедиться в результатах.