16:32 | 19.02.10 | Նորություններ | 4719
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության Գիտության պետական կոմիտեն անցկացրել է սեմինար` նվիրված գիտական կազմակերպության անձնագրի լրամշակված տարբերակի ներդրմանը:
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են Գիտության պետական կոմիտեում, շահագրգիռ կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ծանոթացել են նոր փաստաթղթի լրամշակված տարբերակին:
Կազմակերպությունների անձնագրավորումը նպատակ ունի գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների մանրամասն ուսումնասիրության արդյունքների հիման վրա հնարավորինս ճշգրիտ գնահատել Հայաստանի գիտական ներուժը եւ առկա ենթակառուցվածքը:
Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանի խոսքերով, անձնագրավորման 2008թ. փորձը բացահայտել էր հարցաթերթիկների լրացման որոշակի բացթողումներ: Նա կարեւորել է տվյալների լրացման ճշգրտությունը` նշելով, որ դրանց հիման վրա որոշվելու է նաեւ կազմակերպությունների վարկանիշը:

16:32 | 19.02.10 | Новости | 4724
Ереван /Медиамакс/. Государственный комитет по науке министерства образования и науки Армении провел семинар, посвященный внедрению дополненного варианта паспорта научной организации.
Как сообщили сегодня Медиамакс в Госкомитете по науке, представители заинтересованных организаций были ознакомлены с дополненным вариантом нового документа.
Паспортизация будет осуществляться с целью целостной оценки научного потенциала и имеющейся инфраструктуры на основе результатов подробного изучения организаций, осуществляющих научную и научно-техническую деятельность.
По словам главы Госкомитета по науке Самвела Арутюняна, осуществленная в 2008 году первая паспортизация выявила определенные ошибки при заполнении анкет. Он отметил важное значение правильного внесения данных, на основе которых будут определяться также рейтинги организаций.