ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյան
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ բավարարել է “ԱրմենՏել” ընկերության (Beeline ապրանքանիշ) հայտը ֆիքսված կապի այլընտրանքային օպերատորների հետ փոխկապակցման տիպային պայմանագրի հաստատման վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը նիստում տեղեկացրել է, որ, հաշվի առնելով “ԱրմենՏել” գերիշխող դիրքը ֆիքսված կապի շուկայում, հանձնաժողովը ինքնուրույն է սահմանել փոխկապակցման սակագները:
Նրա խոսքերով, Երեւանում փոխկապակցման սակագինը կկազմի 2.5 դրամ, իսկ ՀՀ մարզերում` 10 դրամ` “ԱրմենՏել” ընկերության կողմից առաջարկվող 5.2 դրամի /Երեւանում/ եւ 12 դրամի /մարզերում/ փոխարեն:
Գեւորգ Գեւորգյանը հանձնաժողովի անդամներին առաջարկել է առանձին որոշում կայացնել բջջային կապի ցանցերում տիպային պայմանագրի վերաբերյալ, քանի որ “այդ շուկայում գործում են եւս երկու օպերատորներ, եւ առանց փոխադարձ համաձայնության որոշումներ կայացնելը ճիշտ չի լինի”:
“ԱրմենՏել” ընկերության իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը նկատել է, որ որպես ազգային օպերատոր` ընկերությունն առաջինն է ստանձնել փոխկապակցման պայմանագրի կազմման եւ հաստատման նախաձեռնությունը եւ պատրաստ է համագործակցել բոլոր այլընտրանքային օպերատորների հետ:
ՀԾԿՀ նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը վստահություն է հայտնել, որ մինչեւ 2010թ. ավարտը այլընտրանքային օպերատորները կհաղթահարեն տեխնիկական եւ տնտեսական խոչընդոտները, եւ ֆիքսված կապի շուկայում կծավալվի ուժեղ մրցակցություն:

Начальник телекоммуникационного управления КРОУ Геворг Геворгян
Ереван /Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении удовлетворила заявку компании «АрменТел» (бренд Beeline) относительно утверждения типового договора по интерконнекту с альтернативными операторами фиксированной связи.
Как сообщает Медиамакс, начальник телекоммуникационного управления КРОУ Геворг Геворгян заявил на заседании, что, учитывая доминирующее положение компании «АрменТел» на рынке фиксированной связи, комиссия самостоятельно установила тарифы на интерконнект.
По его словам, тариф на интерконнект в Ереване составит 2.5 драмов, а в областях Армении – 10 драмов, вместо предложенных компанией «АрменТел» 5.2 драмов в Ереване и 12 драмов в областях страны.
Геворг Геворгян предложил членам комиссии вынести отдельное решение относительно типового договора в сетях мобильной связи, так как на «данном рынке действуют также два других оператора, и без взаимного согласия принимать решения будет некорректно».
Руководитель юридической службы компании «АрменТел» Давид Сандухчян заметил, что, в качестве национального оператора, компания первой взяла на себя инициативу по составлению и утверждению договора по интерконнекту и готова сотрудничать со всеми альтернативными операторами.
Председатель КРОУ Роберт Назарян выразил уверенность, что до конца 2010 года альтернативные операторы преодолеют технические и экономические препятствия, и на рынке фиксированной связи развернется сильная конкуренция.