ՁԻՀ տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյան
«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս լրատվական գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
Օրերս Առաջատար հաշվիչ տեխնիկայի զարգացման հնդկական կենտրոնը (C-DAC) եւ Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը պայմանագիր են ստորագրել Երեւանում հայ-հնդկական «Գերազանցության կենտրոն» ստեղծելու մասին:
«Գերազանցության կենտրոն» հիմնելու գործում C-DAC-ի հայաստանյան գործընկերն է հանդիսանում «Ձեռնարությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը /ՁԻՀ/:
- Ի՞նչ է իրենից ներկայացնելու այդ կենտրոնը և ինչո՞վ է զբաղվելու:
- Կենտրոնի հիմնական ուղղությունը ՏՏ ոլորտի լայն սպեկտրի մասնագետների պատրաստումն է` սկսած սարքերի ու ցանցերի կառավարման մասնագետներից մինչեւ ծրագրային ապահովման միջոցների եւ տարբեր տեխնոլոգիաների ուսուցման մասնագետներ:
Կենտրոնում կկազմակերպվեն դասընթացներ համալսարանների դասախոսական անձնակազմի համար, կանցկացվի պետական եւ այլ կառույցների մասնագետների պատրաստում եւ վերապատրաստում:
Կենտրոնը կունենա նաեւ հետազոտական բաժին, որտեղ իրականացվելու են մասնավորապես համակարգիչների ու համակարգչային տեխնիկայի կարողությունների բարձրացման (այսպես կոչված High Performance Computing) հետազոտական աշխատանքներ: Ուսումնասիրվելու են նաեւ էլեկտրոնային կառավարման ու ծառայությունների արդյունավետության բարձրացման հարցերը:
Շատ կարեւոր է նաեւ այն, որ կենտրոնում կանցկացվեն սերտիֆիկացման դասընթացներ 6 ուղղություններով: Ինչպես մենք, այնպես էլ հնդկական կողմը հետաքրքրված է, որ կենտրոնի սերտիֆիկացմանը մասնակցեն ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաեւ հարեւան երկրների մասնագետները:
- Ինչպե՞ս ծնվեց Հայաստանում նման կենտրոն հիմնելու գաղափարը:
- Հայաստանում հայ-հնդկական «Գերազանցության կենտրոնի» ստեղծման միտքն առաջին անգամ բարձրացվել է 2007 թ. Հայաստանի ու Հնդկաստանի միջկառավարական նիստի ժամանակ` Հայաստանի պատվիրակության Հնդկաստան կատարած այցի շրջանակներում: Դրան հաջորդեց հնդկական պատվիրակության այցը Հայաստան: Պատվիրակությունը պատրաստեց «Գերազանցության կենտրոն» ստեղծելու մասին ընդհանուր դրույթներով առաջարկ, որն ընդգրկվեց Հայաստանի ու Հնդկաստանի միջկառավարական համաձայնագրում:
Այժմ պատրաստվում է ծրագրի մանրամասն բիզնես-նախագիծը, որի հիման վրա C-DAC-ն ու ՁԻՀ-ը կստորագրեն համաձայնագիր:
Բիզնես-նախագիծը նախատեսվում է ավարտին հասցնել մինչեւ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի վերջը:
- Ի՞նչ չափի ներդրումներ են կատարելու հնդկական ու հայկական կողմերը կենտրոնի հիմնադրման գործում:
- Հնդկական կողմը ներդնում է մոտ $1.5 մլն, հայկականը` ավելի քան $500 հազար, այսպիսով, ներդրումների նախնական ծավալը կազմում է մոտ $2 մլն: Ավելի ստույգ թիվ հնարավոր կլինի հրապարակել միայն բիզնես-նախագիծն ավարտելուց հետո:
Հայաստանի կառավարությունը տրամադրելու է կենտրոնի համար տարածք, ավահովելու է անհրաժեշտ կահավորումն ու ենթակառուցվածքները, հոգալու է տեղական աշխատակազմի ծախսերը:
C-DAC-ն իր հերթին տրամադրելու է իր սարքավորումները, սուպերկոմպյուտերը, ցանցերը եւ այլն, կիրականացնի դասընթացներ և կանցկացնի տեղական դասախոսների վերապատրաստում:
Նախատեսվում է, որ կենտրոնի ստեղծումից հետո եւս մեկ տարվա ընթացքում հնդկական մասնագետները աջակցելու են կենտրոնի աշխատանքներին: Լինելու է նաեւ մասնագետների փոխանակություն: Մասնավորապես, արդեն օգոստոսին հնդկական կողմը նախատեսում է իր մոտ նախապատրաստման հրավիրել 8 հայ մասնագետների:
Բացի այդ, ստեղծվելու է Հայաստանի ու Հնդկաստանի շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ հանձնաժողով, որը կվերահսկի կենտրոնի գործունեությունը:
- Ե՞րբ և որտե՞ղ է նախատեսվում հիմնել «Գերազանցության կենտրոնը»: Գործելու՞ է այն արդյոք որևէ համալսարանի շրջանակներում, թե լինելու է առանձին կառույց:
- Մենք հուսով ենք, որ կենտրոնը պատրաստ կլինի 2010 թ. հունվար-փետրվարին:
Կենտրոնի տեղի հետ կապված դիտարկվում են մի շարք տարբերակներ: Մենք ցանկանում ենք, որ կենտրոնը ստեղծվի Երեւանի պետական կամ ճարտարագիտական համալսարանների տարածքում: Քննարկվում է նաեւ օգտագործել ՁԻՀ-ի գործող լաբորատորիաներն ու տարածքը:
Կա նաեւ տարբերակ, որով կենտրոնը կունենա 1 գլխավոր գրասենյակ, իսկ լաբորատորիաները կլինեն տարբեր բուհերում:
- Ինչո՞վ է պայմանավորված C-DAC-ի շահագրգռվածությունը հիմնել նման կենտրոն հենց Հայաստանում:
- Հնդկաստանը ՏՏ ոլորտում առկա միջազգային մրցակցության պայմաններում ձգտում է աշխարհով մեկ տարածել իր տեխնոլոգիական ու կրթական լուծումներն ու մոտեցումները` ստեղծելով նման կենտրոններ այն երկրներում, որոնց ՏՏ ոլորտն ունի մեծ ներուժ:
Երբ C-DAC-ի մասնագետներն ուսումնասիրեցին Հայաստանի կրթական համակարգի պոտենցիալն ու ՏՏ ոլորտի զարգացման ամբիցիաները, նրանք համոզվեցին, որ եթե նույնիսկ կենտրոնը չդառնա տարածաշրջանային, ապա գոնե Հայաստանի համար այն կունենա մեծ նշանակություն:
- Հայտնի՞ է արդյոք, քանի երկրներում C-DAC-ն ունի նման «Գերազանցության կենտրոններ»:
- Հնդկաստանի կառավարությունը աշխարհի տարբեր երկրներում ստեղծել է 10-ից ավել «Գերազանցության կենտրոններ», որոնցից 3-ից 5-ը կոորդինացվում են C-DAC-ի կողմից:
ԱՊՀ-ում C-DAC-ն արդեն ունի մեկ «Գերազանցության կենտրոն» Ղազախստանում, այժմ վարում է բանակցություններ Բելառուսում կենտրոն ստեղծելու շուրջ:
- Ըստ Ձեզ, ի՞նչ արդյունքների կբերի Հայաստանյան ՏՏ ոլորտի համար նման կենտրոնի հիմնումը:
- Կենտրոնը լրջորեն կխթանի ՏՏ մասնագետների թվի աճը: 10 տարվա ընթացքում Հայաստանը նախատեսում է կրկնապատկել ՏՏ մասնագետների թիվը` հասցնելով այն 5000-ից 10 000-ի, իսկ ապահովել դա բուհական համակարգի բնականոն զարգացմամբ անհնար է: Բացի այդ, համալսարանը նոր ավարտած ՏՏ-մասնագետների շուրջ կեսը չի զբաղվում իր մասնագիտությամբ:
Կենտրոնը կօգնի նաեւ Հայաստանին դիրքավորվել տարածաշրջանում որպես երկիր, որը կարող է տրամադրել հարեւաններին որոշակի գիտելիքներ ՏՏ ոլորտում:
Ես խիստ կարեւորում եմ նաեւ հայաստյան ՏՏ ոլորտի փորձագիտական ու, հետազոտական աշխատանքների խթանումը: Հայաստանը համաշխարհային շուկայում մինչ այժմ հիմնականում միայն մատուցել է ՏՏ-ծառայություններ` քիչ ուշադրություն հատկացնելով հետազոտական աշխատանքներին:
Կարծում եմ` նման կենտրոնի հիմնումը կկոնսոլիդացնի բոլոր ջանքերը, որոնք տարվում են ՏՏ ոլորտի որակյալ մասնագետների պատրաստման գործում:
- Որքանո՞վ են հասանելի լինելու կենտրոնի ուսումնական ծառայությունները:
- Կենտրոնում նախատեսվում են ինչպես վճարովի այնպես էլ անվճար դասընթացներ:
Վճարների չափը կհստակեցվի բիզնես-նախագծի ավարտից հետո: Հստակեցվելու է նաեւ այն, թե որքանով են այդ դասընթացները սուբսիդավորվելու պետության կողմից:
Նշեմ, որ դասընթացների մեծ մասը Հայաստանի համար լինելու է բացառիկ, այսպիսով` պետական սուբսիդավորումը չի ստեղծի ՏՏ դասընթացների շուկայում անհավասար մրցակցային վիճակ:

16:49 | 29.07.09 | Новости | 6131
Интервью директора Фонда «Инкубатор предприятий» Баграта Енгибаряна агентству Медиамакс и порталу Itel.am
На днях Индийский центр развития передовой вычислительной техники (C-DAC) и министерство иностранных дел Индии подписали договор о создании в Ереване индийско-армянского «Центра отличия». Партнером C-DAC в деле создания «Центра отличия» в Армении является Фонд «Инкубатор предприятий».
- Чем будет заниматься этот «Центр отличия»?
- Основным направлением деятельности центра станет подготовка широкого спектра специалистов IT-сектора, начиная от специалистов по управлению сетями и устройствами до преподавателей программного обеспечения и различных технологий.
В центре будут организованы курсы для преподавательского состава вузов, будет проводится подготовка и переподготовка специалистов государственных и прочих структур.
Центр будет иметь также отдел исследований, где будут вестись исследовательские работы в направлении повышения возможностей компьютеров и компьютерной техники (так называемый High Performance Computing). Будут изучаться также вопросы повышения эффективности электронного управления и услуг.
Очень важно то, что в центре будут проводиться сертификационные курсы по 6 направлениям. Как мы, так и индийская сторона заинтересованы в том, чтобы в сертификации центра участвовали не только специалисты из Армении, но также из соседних стран.
- Как родилась идея о создании в Армении подобного центра?
- Мысль о создании в Армении армяно-индийского «Центра отличия» впервые была высказана в 2007 году в ходе визита армянской делегации в Индию. Затем последовал визит индийской делегации в Армению. Делегация подготовила предложение о создании совместного «Центра отличия», включив в него общие положения. Позже это предложение было подписано правительствами Армении и Индии.
В настоящее время готовится подробный бизнес-план проекта, на основе которого C-DAC и Фонд «Инкубатор предприятий» подпишут соглашение.Бизнес-план предполагается завершить до конца сентября текущего года.
- Какой объем инвестиций проделают Индия и Армения в деле основания центра?
- Индийская сторона инвестирует около $1.5 млн, армянская - более $500 тыс, таким образом, предварительный объем инвестиций составляет около $2 млн. Более точную цифру можно будет озвучить после завершения бизнес-плана.
Правительство Армении предоставит территорию для центра, обеспечит необходимой мебелью и инфраструктурами, оплатит расходы на местный штат.
C-DAC в свою очередь предоставит свое оборудование, суперкомпьютер, сети и т.д., будет проводить курсы и переподготовку преподавателей.
Предполагается, что в течение года после создания центра индийские специалисты будут содействовать работе центра. Будет проводится и обмен специалистами. В частности, уже в августе индийская сторона планирует пригласить к себе на подготовку 8 армянских специалистов.
Кроме того, с участием заинтересованных сторон из Индии и Армении будет создана комиссия, которая будет контролировать деятельность центра.
- Где и когда планируется основать «Центр отличия». Будет ли он действовать в рамках какого-либо университета или же будет отдельной структурой?
- Мы надеемся, что центр будет готов уже в январе-феврале 2010 года. Рассматриваются несколько вариантов расположения центра. Мы хотим, чтобы он находился на территории Ереванского государственного, либо инженерного университета. Обсуждается также вариант использования действующих лабораторий и территории Фонда «Инкубатор предприятий».
Есть также вариант, по которому центр будет иметь один главный офис, а лаборатории будут находится в разных вузах.
- Чем обусловлена заинтересованность C-DAC основать подобный центр именно в Армении?
- Индия, в условиях международной конкуренции в IT-сфере, стремится распространить по всему миру свои технологические и образовательные решения и подходы, создавая подобные центры в странах, IT-сектор которых имеет большой потенциал.
Когда специалисты C-DAC ознакомились с потенциалом образовательной системы Армении и амбициями развития IT-сектора, они убедились, что если даже создаваемый центр не станет региональным, то хотя бы для Армении он будет иметь большое значение.
- В каких еще странах C-DAC основал свои «Центры отличия»?.
- Правительство Индии создало в разных странах мира более 10 «Центров отличия», от 3-х до 5-и из которых координирует C-DAC.
На территрии СНГ C-DAC уже имеет один центр отличия в Казахстане, в настоящее время ведутся переговоры о создании подобного центра в Беларуси.
- К каким результатам, по Вашему мнению, приведет основание подобного центра для IT-сектора Армении?
- Центр станет серьезным стимулом для роста числа IT-специалистов. В течение 10 лет Армения планирует удвоить число IT-специалистов, доведя его с 5000 до 10 000, а обеспечить подобный рост посредством естественного развития вузовской системы невозможно. Кроме того, около половины окончивших вуз IT-специалистов не работает по профессии.
Центр поможет Армении позиционировать себя в регионе как страна, которая может предоставить соседям определенные знания в IT-сфере.
Считаю также очень важным стимулирование экспертных и исследовательских работ в данной сфере. До сих пор на мировом рынке Армения в основном лишь оказывала IT-услуги, мало внимания уделяя исследовательским работам. Основание подобного центра консолидирует все предпринимаемые усилия в деле подготовки качественных кадров IT-сектора.
- Насколько доступными будут услуги центра?
- В центре планируется проводить как платные, так и бесплатные курсы.
Размеры оплат будут установлены после завершения бизнес-плана и уточнения вопросов, связанных с возможным субсидированием курсов со стороны государства.
Большинство курсов будут эксклюзивными для Армении и, таким образом, возможное государственное субсидирование не создаст неравную конкуренцию не рынке учебных курсов по информационным технологиям.