14:47 | 23.04.09 | Նորություններ | 6086
Երեւան /Մեդիամաքս/. Համարային շարքեր եւ ոչ աշխարհագրական կոդեր ստացած նոր օպերատորներն ազատ են ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ մատուցելու տեխնոլոգիաների ընտրության հարցում:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը: Նրա խոսքերով, այդ հարցում հանձնաժողովը չեզոք դիրք է զբաղեցրել եւ լարային կամ անլար տեխնոլոգիաների ընտրության իրավունքը թողնում է ընկերություններին:
Միաժամանակ, Գեւորգ Գեւրոգյանը հայտնել է, որ համարային շարքերի տրամադրման եւ օգտագործման կարգի համաձայն` կարգավորողը լիցենզավորված անձանց համար ամրագրել է միասնական չափանիշ. ընկերությունները պարտավոր են մեկ տարվա ընթացքում սկսել ֆիքսված կապի ծառայություններ մատուցել եւ օգտագործել իրենց համարային ռեսուրսի 60 տոկոսը: Հակառակ դեպքում հանձնաժողովն իրավունք ունի ետ կանչել չօգտագործված մասը:
Գեւորգ Գեւորգյանն ասել է, որ նոր օպերատորները կարող են ծառայություններ մատուցել “ԱրմենՏել” եւ “Վիվասել-ՄՏՍ” ընկերությունների հետ փոխկապակցման պայմանագրեր կնքելուց հետո: Հանձնաժողովը սահմանել է երկամսյա ժամկետ առաջատար օպերատորների եւ նոր ընկերությունների միջեւ բանակցությունների համար, եւ եթե կողմերը սահմանված ժամկետում համաձայնության չգան, վեճերը կլուծվեն ՀԾԿՀ-ի միջնորդությամբ:
ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ մինչեւ տարեվերջ ՀՀ ֆիքսված կապի շուկայում անպայման նոր խաղացողներ կհայտնվեն:
“ԱրմենՏելի” հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ փոխկապակցման վերաբերյալ բանակցությունները շարունակվում են:
“Մենք շարունակում ենք բանակցային գործընթացը նոր ընկերությունների հետ: Բոլոր հարցերի ճշգրտման համար մենք դեռ մեկ ամիս ունենք”,- նշել է Անուշ Բեղյոլանը:
“Web” ԲԲԸ տնօրեն Ալբերտ Տոնեյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ ընկերությունը մտադիր է բնաժանորդներին հեռախոսակապի ծառայություններ մատուցել ինտերնետային կապի միջոցով եւ ներկայումս վերահագեցնում է իր ցանցը: Նրա խոսքերով, սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին կավարտվեն լայնաշերտ ինտերնետի ներդրման աշխատանքները, եւ ընկերությունը նախատեսում է սպասարկել 1000-2000 բաժանորդի:
Ալբերտ Տոնեյանն ասել է, որ ընկերությունը “ԱրմենՏելի” հետ փոխկապակցման մասին պայմանագրի կնքման ուղղությամբ դեռեւս բանակցություններ չի սկսել: Նրա խոսքերով, քանի որ ՀԾԿՀ-ն սահմանել է խաղի հստակ կանոններ, ապա հնարավոր դժվարությունները կրելու են “զուտ արհեստական բնույթ”:
Bionet-ի տեխնիկական տնօրեն Մարտին Պետրոսյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում “առեւտրային գաղտնիք” է անվանել հեռախոսակապի ծառայությունների մատուցման իրենց տեխնոլոգիան: Նրա խոսքերով, իրական ապրանքը կներկայացվի 2009 թվականի վերջին:
Arminco-ի տեխնիկական տնօրեն Գրիգորի Սաղիյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ ընկերությունը պատրաստ է հեռախոսակապ տրամադրել “թեկուզ վաղը”, սակայն դրա համար առկա են որոշ խոչընդոտներ: Նրա խոսքերով, ՀԾԿՀ-ն մինչ օրս չի տրամադրել International Signalling Point Codes (ISPC)` ազդանշանային համակարգի միջազգային կետի կոդը, եւ “ԱրմենՏելը” գրավոր եղանակով հրաժարվել է փոխկապակցման պայմանագիր կնքել:
Գրիգոր Սաղիյանը նկատել է, որ “Վիվասել-ՄՏՍ” բջջային օպերատորը ցանկացած պահի պայմանագիր կնքելու պատրաստակամություն է հայտնել: Նա դժվարացել է նշել ֆիքսված կապի շուկա Arminco-ի մուտքի ժամկետը, “քանի որ “ԱրմենՏելը” անելու է ամեն ինչ, որպեսզի նոր օպերատորները շուկա դուրս չգան”:
Նա տեղեկացրել է, որ Arminco-ն հեռախոսակապի ծառայություններ է մատուցելու SIP (Session Initiation Protocol) տեխնոլոգիայի հիման վրա:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Գրիգորի Սաղիյանի խոսքերը` “ԱրմենՏելի” իրավաբանական տնօրեն Դավիթ Սանդուխչյանն ասել է, որ “Արմինկոն” իսկապես “ԱրմենՏելին” միացման վերաբերյալ հարցում է ուղղել, սակայն նրա առաջարկած տեխնիկական պայմանները չեն համապատասխանել համարայնացման ոչ աշխարհագրական կոդերին հեռախոսագծերի միացման “ԱրմենՏել” ՓԲԸ-ում ընդունված փորձին”:

14:47 | 23.04.09 | Новости | 6078
Ереван /Медиамакс/. Новые операторы, получившие номерные емкости и не географические коды свободны в выборе технологий для предоставления услуг фиксированной телефонной связи.
Об этом в интервью агентству Медиамакс сказал руководитель телекоммуникационного управления Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Геворг Геворгян. По его словам, в этом вопросе комиссия придерживается нейтральной позиции и оставляет право выбора проводных, или беспроводных технологий за компаниями.
При этом Геворг Геворгян сообщил, что согласно порядку предоставления и использования номерных емкостей, регулятор закрепил единый стандарт для всех лицензированных лиц: компании обязаны в течении года начать предоставлять услуги фиксированной связи и использовать 60 % своего номерного ресурса. В обратном случае комиссия имеет право отозвать неиспользованную часть.
Геворг Геворгян сказал, что новые операторы смогут предоставлять услуги после подписания договоров по интерконнкету с компаниями «АрменТел» и «Виваселл-МТС». Комиссия установила двухмесячный срок для переговоров между доминирующим оператором и новыми компаниями, и в случае, если стороны не придут к соглашению в установленный срок, споры будут решаться с участием КРОУ.
Глава телекоммуникационного управления КРОУ выразил уверенность, что до конца года на рынке фиксированной связи Армении обязательно появятся новые игроки.
Руководитель службы по связям с общественностью «АрменТел» Ануш Беглоян сказала в интервью Медиамакс, что переговоры по интерконнекту продолжаются.
«Мы продолжаем переговорный процесс с новыми компаниями. Для уточнения всех вопросов у нас есть еще месяц», - отметила Ануш Беглоян.
Директор ООО «Web» Альберт Тонеян сказал в интервью Медиамакс, что его компания намерена предоставлять услуги телефонной связи абонентам посредством интернет-связи и в настоящее время ведет работы по переоснащению своей сети. По его словам, в сентябре-октябре будут завершены работы по внедрению широкополосного интернета, и компания рассчитывает обслуживать 1000-2000 абонентов.
Альберт Тонеян сказал, что компания пока не начинала переговоров о подписании договора по интерконнекту с «АрменТел». По его словам, поскольку КРОУ определила четкие правила игры, то возможные трудности будут носить «сугубо искусственный характер».
Технический директор компании Bionet Мартин Петросян в интервью Медиамакс назвал «коммерческой тайной» технологию предоставления компанией телефонных услуг. По его словам, реальный продукт будет представлен к концу 2009 года.
Технический директор Arminco Григорий Сагиян заявил в интервью Медиамакс, что компания готова предоставлять телефонную связь «хоть завтра», однако для этого существуют определенные препятствия. По его словам, КРОУ до сих пор не предоставила International Signalling Point Codes (ISPC) - код международного пункта сигнализации, и «АрменТел» в письменной форме отказалась заключать договор по интерконнекту.
Григорий Сагиян заметил, что сотовый оператор «ВиваСелл-МТС» выразил готовность заключить договор в любое время.
Григорий Сагян затруднился назвать сроки выхода Arminco на рынок услуг фиксированной связи, «поскольку «АрменТел» будет делать все, чтобы новые операторы не вышли на рынок».
Он сообщил, что Arminco будет предоставлять телефонную связь на основе технологии SIP (Session Initiation Protocol).
Комментируя по просьбе Медиамакс заявления Григория Сагияна, юридический директор «АрменТел» Давид Сандухчян сказал, что ««Арминко» действительно направляла в «АрменТел» запрос на присоединение, однако предлагаемые ею технические условия не соответствовали принятой в ЗАО «АрменТел» практике по присоединению телефонных сетей с не географическими кодами нумерации».