14:47 | 23.04.09 | Նորություններ | 6086
Երեւան /Մեդիամաքս/. Համարային շարքեր եւ ոչ աշխարհագրական կոդեր ստացած նոր օպերատորներն ազատ են ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ մատուցելու տեխնոլոգիաների ընտրության հարցում:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը: Նրա խոսքերով, այդ հարցում հանձնաժողովը չեզոք դիրք է զբաղեցրել եւ լարային կամ անլար տեխնոլոգիաների ընտրության իրավունքը թողնում է ընկերություններին:
Միաժամանակ, Գեւորգ Գեւրոգյանը հայտնել է, որ համարային շարքերի տրամադրման եւ օգտագործման կարգի համաձայն` կարգավորողը լիցենզավորված անձանց համար ամրագրել է միասնական չափանիշ. ընկերությունները պարտավոր են մեկ տարվա ընթացքում սկսել ֆիքսված կապի ծառայություններ մատուցել եւ օգտագործել իրենց համարային ռեսուրսի 60 տոկոսը: Հակառակ դեպքում հանձնաժողովն իրավունք ունի ետ կանչել չօգտագործված մասը:
Գեւորգ Գեւորգյանն ասել է, որ նոր օպերատորները կարող են ծառայություններ մատուցել “ԱրմենՏել” եւ “Վիվասել-ՄՏՍ” ընկերությունների հետ փոխկապակցման պայմանագրեր կնքելուց հետո: Հանձնաժողովը սահմանել է երկամսյա ժամկետ առաջատար օպերատորների եւ նոր ընկերությունների միջեւ բանակցությունների համար, եւ եթե կողմերը սահմանված ժամկետում համաձայնության չգան, վեճերը կլուծվեն ՀԾԿՀ-ի միջնորդությամբ:
ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ մինչեւ տարեվերջ ՀՀ ֆիքսված կապի շուկայում անպայման նոր խաղացողներ կհայտնվեն:
“ԱրմենՏելի” հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ փոխկապակցման վերաբերյալ բանակցությունները շարունակվում են:
“Մենք շարունակում ենք բանակցային գործընթացը նոր ընկերությունների հետ: Բոլոր հարցերի ճշգրտման համար մենք դեռ մեկ ամիս ունենք”,- նշել է Անուշ Բեղյոլանը:
“Web” ԲԲԸ տնօրեն Ալբերտ Տոնեյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ ընկերությունը մտադիր է բնաժանորդներին հեռախոսակապի ծառայություններ մատուցել ինտերնետային կապի միջոցով եւ ներկայումս վերահագեցնում է իր ցանցը: Նրա խոսքերով, սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին կավարտվեն լայնաշերտ ինտերնետի ներդրման աշխատանքները, եւ ընկերությունը նախատեսում է սպասարկել 1000-2000 բաժանորդի:
Ալբերտ Տոնեյանն ասել է, որ ընկերությունը “ԱրմենՏելի” հետ փոխկապակցման մասին պայմանագրի կնքման ուղղությամբ դեռեւս բանակցություններ չի սկսել: Նրա խոսքերով, քանի որ ՀԾԿՀ-ն սահմանել է խաղի հստակ կանոններ, ապա հնարավոր դժվարությունները կրելու են “զուտ արհեստական բնույթ”:
Bionet-ի տեխնիկական տնօրեն Մարտին Պետրոսյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում “առեւտրային գաղտնիք” է անվանել հեռախոսակապի ծառայությունների մատուցման իրենց տեխնոլոգիան: Նրա խոսքերով, իրական ապրանքը կներկայացվի 2009 թվականի վերջին:
Arminco-ի տեխնիկական տնօրեն Գրիգորի Սաղիյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ ընկերությունը պատրաստ է հեռախոսակապ տրամադրել “թեկուզ վաղը”, սակայն դրա համար առկա են որոշ խոչընդոտներ: Նրա խոսքերով, ՀԾԿՀ-ն մինչ օրս չի տրամադրել International Signalling Point Codes (ISPC)` ազդանշանային համակարգի միջազգային կետի կոդը, եւ “ԱրմենՏելը” գրավոր եղանակով հրաժարվել է փոխկապակցման պայմանագիր կնքել:
Գրիգոր Սաղիյանը նկատել է, որ “Վիվասել-ՄՏՍ” բջջային օպերատորը ցանկացած պահի պայմանագիր կնքելու պատրաստակամություն է հայտնել: Նա դժվարացել է նշել ֆիքսված կապի շուկա Arminco-ի մուտքի ժամկետը, “քանի որ “ԱրմենՏելը” անելու է ամեն ինչ, որպեսզի նոր օպերատորները շուկա դուրս չգան”:
Նա տեղեկացրել է, որ Arminco-ն հեռախոսակապի ծառայություններ է մատուցելու SIP (Session Initiation Protocol) տեխնոլոգիայի հիման վրա:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Գրիգորի Սաղիյանի խոսքերը` “ԱրմենՏելի” իրավաբանական տնօրեն Դավիթ Սանդուխչյանն ասել է, որ “Արմինկոն” իսկապես “ԱրմենՏելին” միացման վերաբերյալ հարցում է ուղղել, սակայն նրա առաջարկած տեխնիկական պայմանները չեն համապատասխանել համարայնացման ոչ աշխարհագրական կոդերին հեռախոսագծերի միացման “ԱրմենՏել” ՓԲԸ-ում ընդունված փորձին”:

14:47 | 23.04.09 | News | 5750
Yerevan /Mediamax/. New operators, who have received number capacities and non-geographic codes, are free in choosing technologies to provide landline telephone connection services.
Head of Telecommunication Department of Public Service Regulatory Commission (PSRC) of Armenia Gevorg Gevorgyan stated this in an interview to Mediamax. According to him, in this issue the Commission keeps to a neutral stance and leaves the right to choose cable or wireless technologies to the companies.
At that Gevorg Gevorgyan informed that according to the order on providing and using number capacities, the regulator has fixed a single standard for all licensed entities: companies are obliged in the course of a year to start providing landline connection services and use 60% of their number resource. Otherwise, the Commission has the right to recall the unused part.
Gevorg Gevorgyan stated that the new operators will be able to provide services after signing agreements on interconnect with “ArmenTel” and “VivaCell-MTS” Companies. The Commission has established a two-month term for negotiations between the dominating operator and the new companies, and if the sides do not agree in the established time period, the disputes will be solved with the participation of PSRC.
Head of PSRC Telecommunication Department expressed confidence that by the end of the year new players will undoubtedly appear in landline communication market of Armenia.
Head of “ArmenTel” Public Relations Service Anush Begloyan stated in an interview to Mediamax that the talks on interconnect are still in process.
“We continue the negotiation process with new companies. We have a month yet to clarify all issues”, Anush Begloyan stated.
Director of “Web” LLC Albert Toneyan stated in an interview to Mediamax that his company intends to provide services of telephone connection to subscribers via internet connection and at the moment it carries out works on reequipping its network. According to him, in September-October, the works on implementing broadband internet will be concluded and the company hopes to provide services to 1000-2000 subscribers.
Albert Toneyan stated that the company has not yet initiated negotiations on signing a contract on interconnect with “ArmenTel”. According to him, since PSRC has established distinct game rules, the possible difficulties will be “of purely artificial nature”.
Technical Director of “Bionet” Company Martin Petrosyan called in an interview to Mediamax the technology for provision of telephone services by the company a “commercial secret”. According to him, the real product will be presented by the end of 2009.
Technical Director of Arminco Grigory Saghyan stated in an interview to Mediamax that the company is ready to provide telephone connection “even tomorrow”; however, there are certain obstacles on the way of doing that. According to him, PSRC has not so far provided International Signalling Point Codes (ISPC), and “ArmenTel” refused in written form to conclude an agreement on interconnect. Grigory Saghyan noted that “VivaCell-MTS” mobile operator expressed readiness to conclude an agreement anytime.
Grigory Saghyan found it difficult to name the dates when Arminco will enter the landline connection services market, “since “ArmenTel” will do everything for the new operators not to enter the market”.
He informed that Arminco will provide telephone connection basing on SIP (Session Initiation Protocol) technology.
Commenting on Mediamax’s request on the statements by Grigory Saghyan, Legal Director of “ArmenTel” David Sandukhchyan stated that ““Arminco” really sent a request on connection to “ArmenTel”, however the technical conditions, suggested by it, did not correspond to the practice of “ArmenTel” CJSC on connecting telephone networks with non-geographic numeration codes”.