23:36 | 30.03.09 | Հարցազրույցներ | 10906
“Կոռնետ-ԱՄ” ընկերության գլխավոր տնօրեն Բորիս Դեմիրխանյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ լրատվական գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- Անցյալ տարվա ամռանը “Կոռնետ-ԱՄ”-ը հայտարարեց, որ ավարտել է WiMAX անլար լայնաշերտ հասանելիության /ԱԼՀ/ տեխնոլոգիայով ցանցի կառուցման առաջին փուլը: Որո՞նք էին ձեր ընկերության նվաճումներն այս ժամանակահատվածում:
- Ցանցի կառուցման գործընթացն անհնար է ավարտել, դա խորապես դինամիկ գործընթաց է: Նախորդ տարվա աշնանը WiMAX ԱԼՀ ցանցը հանձնվեց առեւտրային շահագործման, սակայն ինչպես եւ ցանկացած նորույթ (մասնավորապես, այդպիսին է WiMAX-ը), այն պահանջում է լրամշակում եւ մանրամասն կարգավորում, իսկ ամենակարեւորն այն է, որ նա պետք է իր արժանի տեղը գտնի այդ խմբի ծառայությունների շուկայում: Կարելի է ասել, որ ինչքան էլ դժվարին լինի այդ գործընթացը, “Կոռնետ-ԱՄ”-ի WiMAX ցանցն այսօր ՀՀ հեռահաղորդակցային ենթակառուցվածքի մի մասն է, եւ, ըստ իս, դա այս ընթացքում մեր ընկերության գլխավոր նվաճումն է:
- Ներկայումս ինչպիսի՞ն է “Կոռնետ-ԱՄ”-ի WiMAX ցանցի ծածկույթը Երեւանում ու Հայաստանում, եւ որո՞նք են ընկերության ընթացիկ տարվա հիմնական ծրագրերը: Քանի՞ կայան է տեղադրվել եւ որքա՞ն է նախատեսվում ավելացնել դրանց թիվը:
- Ցանցի ծածկույթը մեր հիմնական հպարտությունն է: Քանի որ հեռահաղորդակցային ծառայությունների շուկան ազատականացված է, շուկայում հայտնվում են եւ հայտնվելու են ԱԼՀ տեխնոլոգիայով ծառայություններ առաջարկող բավականին մեծ թվով ընկերություններ, սակայն նրանցից ոչ մեկն իր վրա չի վերցնում ՀՀ մարզերում ծառայություններ մատուցելու հետ կապված ռիսկերը:
“Կոռնետ-ԱՄ” ցանցն իրոք ազգային է, քանի որ դուք կարող եք հավասարապես օգտվել ցանցի հասանելիությունից ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ ՀՀ 18 խոշոր քաղաքներում: Դուք կարող եք աշխատել Երեւանի գրասենյակում, սեմինար անցկացնել Ծաղկաձորում, հանգստանալ Սեւանա լճի ափին` ոչ մի տարբերություն չզգալով օգտագործվող ծառայության մակարդակի եւ որակի առումով: Թվեք որեւէ այլ մի ընկերության անունն, որ կարող է պարծենալ դրանով:
Այդ բոլոր հնարավորություններն այսօր ապահովվում են 24 բազային կայանների միջոցով: Նոր բազային կայանների տեղադրման հեռանկարը կախված է մեր ընկերության նկատմամբ սպառողների լոյալությունից, ինչպես նաեւ պահանջարկի զարգացման մակարդակից այն մարզերում, որտեղ մենք դեռեւս ներկայացված չենք:
- Ներդրումների ի՞նչ ծավալ է իրականացվել ձեր ընկերության կողմից եւ ինչպիսի՞ք են ներդրումային ծրագրերը:
- Մենք արդեն ներդրել ենք ավելի քան $4,5 մլն, եւ այդ ներդրումը հնարավոր է դարձել միայն այն պատճառով, որ մենք “Комстар-ОТС” ԲԲԸ խոշորագույն հեռահաղորդակցային խմբի մի մասն ենք: Սակայն ես համախառն ներդրումներն ավելի բարձր կգնահատեի. ինչպե՞ս եւ ի՞նչ չափորոշիչով գնահատել ընկերության մասնագետների ավանդը, որոնք մեկ տարուց ավել զօրուգիշեր աշխատում էին այդ ծրագրի իրականացման ուղղությամբ: Խոսելով ներդրումների մասին` մենք միշտ ի նկատի ենք առնում դրանց դրամային արտահայտությունը, սակայն, հավատացեք, անհնար է գնահատել առաջամարտիկ-մարդկանց ավանդը: Ինչ վերաբերում է ներդրումային ծրագրերին, կարող եմ ասել, որ խնդիրն ոչ թե ծավալն է, այլ` շուկայի առաջադրած նպատակները: Այդ տեսանկյունից կարող եմ ասել, որ ենթադրվող ներդրումների ծավալը համարժեք կլինի այն խնդիրներին, որոնք դրվում են մեր առջեւ:
- Ի տարբերություն վերջերս իրենց մասին բարձրաձայնած մրցակիցների, որոնք եւս աշխատում են WiMAX տեխնոլոգիայով, “Կորնետ-ԱՄ”-ը վերջին ժամանակաշրջանում այնքան էլ ակտիվորեն չի գովազդում իրեն: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված:
- Բայց չէ՞ որ պարտադիր չէ ամեն անգամ նայել արեւին` համոզվելու համար, որ այն երկնակամարում է: Մենք հետեւողականորեն իրականացնում ենք մեր առջեւ դրված խնդիրները: Ես խորապես համոզված եմ, որ բարձրաձայնումն անհրաժեշտ է այն ժամանակ, երբ տեղի են ունենում որակական փոփոխություններ: Երբ “կրիտիկական զանգվածը” նվաճվի, այդ մասին դուք, բնականաբար, կիմանաք:
- Բացի WiMAX-ից, ինտերետ հասանելիության ո՞ր ուղղություններն են առաջնահերթ ձեր ընկերության համար:
- “Կոռնետ-ԱՄ”-ի համար առաջնահերթ են բոլոր ուղղությունները, որոնք առաջնահերթ են մեր ներկայիս եւ ապագա հաճախորդների համար: Ի դեպ, WiMAX-ը նախեւառաջ տրանսպորտ է, որով կարելի է ծառայությունը հասցնել հաճախորդին:
- Ձեր ընկերությունը ֆիքսված կապի ծառայությունների մատուցման նպատակով արդեն համարային տարողունակություն է ստացել ՀԾԿՀ-ից: Ե՞րբ եք նախատեսում ներգրավել առաջին բաժանորդներին եւ ի՞նչը պետք է նրանց ստիպի նախապատվությունը տալ ձեզ, այլ ոչ թե ֆիքսված կապի “վետերան” “ԱրմենՏել”-ին:
- Բաժանորդներ ներգրավելուց առաջ անհրաժեշտ է լուծել մի շարք խնդիրներ, որոնք, իրենց առանձնահատկությունից ելնելով, “ծեծված” չեն, քանի որ բացակայում է դրանց լուծման փորձը, չկա գործընթացների միասնական ըմբռնում: Մենք այդ ուղղությամբ աշխատում ենք հեռահաղորակցային շուկայի բոլոր մասնակիցների հետ համատեղ, եւ որքան էլ բարդ լինի այդ գործընթացը, միեւնույն է, վաղ թե ուշ խնդիրները լուծվելու են, եւ այդ ժամանակ կարելի է սկսել շուկայում առաջարկությունների ձեւավորումը: Եվ վերջին հաշվով, ո՞վ է ասել, թե ինչ-որ բան հաճախորդներին պետք է “ստիպի” նախընտրել այս կամ այն ընկերությունը: Դուք կարծու՞մ եք, թե որեւէ մեկը “ստիպել է” մեր քաղաքացիներին ընտրություն կատարել հօգուտ այս կամ այն բջջային օպերատորի, երբ շուկայի այդ հատվածն ազատականացվում էր: Հավատացեք, ոչ մեկին պետք չէ եւ իմաստ էլ չունի ստիպել. սպառողն ինքը կկատարի իր ընտրությունը, եւ դա ճիշտ է, քանի որ հենց դա է մրցակցության իմաստը:
- Տպավորություն է ստեղծվում, որ, չնայած տնտեսական ճգնաժամին, այս տարի ինտերնետի ոլորտը Հայասանում զարգանալու է բուռն տեմպով: Դուք համամի՞տ եք:
- Կան որոշակի բաներ, որ հատուկ են մարդկանց` անկախ մակրոտնտեսական կամ քաղաքական միտումներից ու իրավիճակից: Կասկած չկա, որ ինտերնետի շուկան զարգանալու է, բայց, միեւնույն է, ինձ թվում է, որ ճգնաժամն իր հետ որոշակի շտկումներ կբերի, եւ աճը այնքան էլ բուռն չի լինի, որքան մենք կցանկանայինք: Թեեւ, թող պարզվի, որ ես ամենամեծ հոռետեսն եմ…
- Ձեր ընկերության ո՞ր առավելությունները մրցունակ կմնան` չնայած աճող մրցակցությանը: Որո՞նք են ձեր հիմնական “ուժեղ կողմերը”, որոնք հասու չեն շուկայի մյուս մասնակիցներին:
- Սկզբունքորեն վաղ թե ուշ “նույն քաշային կարգի” բոլոր ընկերությունները դուրս են գալիս մատուցվող ծառայությունների հատվածի եւ սակագնային քաղաքականության հաշվեկշռի որոշակի միանմանության մակարդակի: Ներկայումս մեր հիմնական առավելությունն այն տարածքներում ծառայություններ մատուցելն է, որտեղ ապրում է ՀՀ բնակչության ավելի քան 60%-ը, եւ մենք ձգտելու ենք ընդլայնել մեր ներկայությունը, որպեսզի բնակչության 40%-ն իրեն մոռացված չզգա: Մեր առավելությունը նաեւ այն վերաբերմունքն է, որը մենք ցուցաբերում ենք յուրաքանչյուր հաճախորդի ու նրա խնդիրների նկատմամբ: Կարծում եմ, ոչ բոլոր ընկերությունները կարող են պարծենալ հաճախորդների լոյալությամբ, որոնք “քեզ հետ են” ավելի քան 8 տարի:
- Սովորաբար մրցակցության աճը հանգեցնում է գների իջեցման: Արդյո՞ք այդ պնդումը կիրառելի է ՀՀ ինտերնետ ծառայությունների այսօրվա շուկայի համար: Շտկվելու՞ է արդյոք ձեր ընկերության գնային քաղաքականությունը:
- Այդ պնդումը ճիշտ է որոշակի առումով: Մրցակցային պայքարն իսկապես ազդում է գների վրա այն իմաստով, որ խթանում է գնագոյացման կառուցվածքի օպտիմալացմանը, նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը եւ, հետեւաբար, դա հանգեցնում է սակագների իջեցման: Մյուս կողմից, ցանկացած սակագին բաղկացած է մի քանի բաղադրիչներից, եւ ներկայումս ինքնարժեքի առյուծի բաժինը, օրինակ` ինտերնետային հասանելիության ծառայության դեպքում, միջազգային հասանելիության եւ կապուղիների գինն է: Գնագոյացման վրա շատ է ազդում նաեւ շուկայի ծավալը, իսկ դա արդեն տնտեսական գործոն է: Սակայն, ամեն դեպքում գներն իջնելու միտում ունեն, եւ, կարծում եմ, մինչեւ որոշակի մակարդակ այդ միտումը կպահպանվի:
- ՀՀ ինտերնետային ծառայությունների շուկան արդյո՞ք լավ է կարգավորվում օրենսդրությամբ: Կա՞ ավելի լավ կարգավորման անհրաժեշտություն:
- ՀՀ ինտերնետային ծառայություների շուկան ազատ շուկայական հարաբերությունների շուկա է: Կարծում եմ, որ դա իր հիանալի առավելությունն է, որը, մասնավորապես, ներդրողներին դրդում է երկրում բավականին հավակնոտ նախագծերի իրականացմանը: Ինձ թվում է, որ կարգավորող մարմիններն ընտրել են կետ առ կետ շտկումների խորը, կշռադատված քաղաքականություն, ինչը չափազանց կարեւոր է: Կարծում եմ, որ եթե գործընթացների ավելի խորը կարգավորման անհրաժեշտություն ծագի, իրավիճակը կշտկվի համարժեք օրենսդրությամբ:
- Վերջին ժամանակաշրջանում հաճախակի են դարձել “МТС” կապի օպերատորի հետ “Комстар” մայր ընկերության հնարավոր միաձուլման մասին հրապարակումները: Հնարավո՞ր է նույնպիսի սցենար “Կոռնետի” եւ “Վիվասել-ՄՏՍ”-ի մասնակցությամբ:
- Ես միայն “Կոռնետ-ԱՄ”-ի գործադիր տնօրենն եմ: Այդպիսի հարցերն ավելի ճիշտ է ուղղել ընկերության բաժնետերերին:

23:36 | 30.03.09 | Interviews | 10855
Interview of Boris Demirkhanyan, General Director of “Cornet-AM” to Mediamax news agency and Itel.am portal
- Last summer, “Cornet-AM” announced that it had completed the first stage of building a network by WiMAX wireless broadband access technology. What were your company’s achievements within this half a year?
- The building process cannot be completed, this us a deeply dynamic process. In fall, 2008, WiMAX wireless broadband access network was launched into commercial operation, but just as everything new (and WiMAX technology is of that kind), it requires improvement and detailed adjustments, and most importantly, it should find its deserved place in the market of services of the given group. One can say it for sure that no matter how complex the given process is, WiMAX network from “Cornet-AM” is a part of telecommunication structure of Armenia as of today and, to my mind, this is the most important achievement of our company in that period.
- What is the coverage zone of “Cornet-AM” company’s WiMAX network in Yerevan and Armenia today, and what plans are the basic ones for the company for the current year? How many stations have you installed and how many do you plan to?
- The coverage zone of the network is our main pride. Since the market of telecommunication services is liberalized, quite a large number of companies, offering services by wireless broadband access technology, appear and will appear in the market. But neither of those companies takes upon itself the risks, related to provision of services in the regions of Armenia.
“Cornet-AM” Company’s network is really national, since one can equally use the services of accessing the network both in the capital city, where the offer is traditionally higher, and in 18 largest towns of Armenia. One can work in an office in Yerevan, have a seminar in Tsakhkadzor, have a rest on the beach of Lake Sevan and not feel any difference as to the level and quality of the used service. Name a single company that can boast the same…
All those capacities are secured by 24 basic stations today. The prospect of installing new basic stations depends on the loyalty of the users towards our company, as well as the level of the demand for services in the regions, were we are not yet represented now.
- What is the volume of investments you have already made and what are your investment plans?
- We have already invested over $4.5mln into the project, and this investment became possible only due to the fact that we are a part of a largest telecommunication group “Comstar-OTS” OJSC. However, I would assess the aggregate investments somewhat higher: how and using what scales can one assess the contribution of the company’s specialists, who day and night worked hard over the realization of the given project for over a year? Always, talking about investments, we mean their expression in this or that currency, but, believe me, one cannot assess the contribution, which pioneers make. Concerning investment plans, I can say that the question is not the volumes, but the tasks, which the market sets for you. From this point of view, I can say that the volume of planned investments will be adequate to the tasks, which we are set.
- As opposed to your competitors, also working by WiMAX technology, and making loud statements about themselves recently, “Cornet-AM” does not promote itself very actively recently. What is the reason?
- You don’t need to constantly watch the sun to make sure that it is in the sky, do you? We successively realize tasks, which we are set. My deepest conviction is that one should make statements only when there are quality changes. When the “critical mass” is achieved, you will naturally learn about the fact.
- What directions of internet access, besides WiMAX, remain priority ones for your company?
- All directions, which are priority ones for our customers, both current and potential ones, represent priority for “Cornet-AM” Company. By the way, WiMAX is first of all transport to provide services to our customers, where it is necessary.
- Your company has already received number capacity from PSRC to render services of fixed connection. When do you plan to attract the first subscribers and what factors will make them choose you, and not the “veteran” of landline connection market – “ArmenTel”?
- Before attracting subscribers, one needs to solve a set of issues, which, in the view of their specifics, are not trivial, since there is no experience in solving those issues, there is no common understanding of the processes. We work over this jointly with all the players in the telecommunication market, and no matter how complex the process is, nevertheless, sooner of later, the issues will be solved and then one will be able to take up formation of offers in the market. And, finally, who said that something should “make” customers choose this or that company? You think that someone “made” our compatriots choose this or that mobile connection operator, when the given segment of the market was liberalized? Believe me, one should not make anyone do anything and there is no point in that: the users will make their choice and this is the correct approach, since the point of competition is this.
- One gets the impression that despite the economic crisis, the sphere of internet this year will be developing in Armenia rapidly. Do you agree to this opinion?
- There are certain things that are characteristic to people irrespective of macroeconomic or political tendencies or situations. There can be no doubts for the fact that internet market will be developing, however it seem to me that the crisis will however introduce particular corrections and the growth will not be as rapid as we would like it to be. Although, let I turn out to be the biggest pessimist…
- What are the advantages of your company that will remain competitive even despite the growing competition? What are the main “strengths”, which are unavailable for other participants of the market?
- In principle, sooner or later all companies of the “same weight category” enter the same level of certain “uniformity” as to the range of provided services and a certain balance of tariff policy. At present, our main advantage is the opportunity to provide services almost in all territories, where over 60% of Armenia’s population resides, and we will be trying to expand our presence for those 40% of the population not to feel themselves deprived. Our advantage is also in the attitude we have towards each customer, their tasks and problems. I believe that not every company can boast loyalty of the customers, who are “with you” for over 8 years.
- Usually, the growth of competition leads to decrease of prices. Is this statement applicable for today’s market of internet services in Armenia and will the pricing policy of your company undergo corrections?
- The given statement is true in a certain context. Competitive struggle really influences the prices in the context that it stimulates optimization of pricing structure, introduction of new technologies, and, as a result, this leads to decrease of tariffs for users. On the other hand, any tariff consist of a few constituents and at present the lion’s share of the prime cost, in case let’s say of the service of internet access, represents the cost for international access and connection channels. The volume of the market also has strong influence on pricing, and this is already an economic factor. But, in any case, prices have a steady tendency towards decrease and I believe that the given tendency will be preserved up till a definite level.
- How well the internet services market of Armenia is regulated by the legislation? Is there necessity for better regulation?
- The market of internet services in Armenia is a market of free market relations. I believe that this is its significant advantage, which, in particular, is the factor, pushing investors to realization of quite ambitious projects in the republic. It seems to me that the regulatory bodies have chosen a deeply weighted policy of point corrections, the fact being extremely important. I believe that if there is the necessity for deeper regulation of processes, the legislation will adequately correct the situation.
- Recently, publications on the possible merger of your parent “Comstar” Company with MTS connection operator have become more frequent. Do you find conceivable such a scenario with the participation of “Cornet” and “VivaCell-MTS”?
- I am only the General Director of “Cornet-AM” CJSC, who is responsible for operational processes of the company. It is more correct to ask the shareholders of the Company such questions.