14:54 | 27.08.26 | Նորություններ | 351
Օգոստոսի 21-27-ը Կոտայքի մարզի Մարմարիկ համայնքում անցկացվում է այս տարվա վերջին «Հորիզոն» ճամբարը։ 2023 թվականից մեկնարկած այս նախաձեռնությունն իր շուրջն է համախմբում Հայաստանի բոլոր մարզերի, ինչպես նաեւ Ջավախքի պատանիներին։
Ծրագրի նպատակն է նպաստել մարզաբնակ երիտասարդների հմտությունների զարգացմանը, մարզային կյանքի ակտիվացմանը, ազգային արժեքների ամրապնդմանն ու միջմարզային կապերի ստեղծմանը։ Ծրագիրն արդեն 13-րդ անգամ իրականացվում է «Հզոր միտք» հասարակական կազմակերպության կողմից։
Պատանիների զարգացման, կրթության եւ համայնքային ներգրավվածության խթանմանն ուղղված այս կարեւոր նախաձեռնության կողքին է նաեւ Viva-ն։ Ընկերությունում հավատում են՝ յուրաքանչյուր ոք, անկախ բնակության վայրից, պետք է ունենա նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու եւ սեփական ներուժը բացահայտելու հավասար հնարավորություններ։
«Viva-ն կարեւորում է այն ծրագրերը, որոնք երեխաներին ինքնադրսեւորվելու, սեփական ներուժը բացահայտելու եւ համայնքների զարգացմանը մասնակցելու հնարավորություն են տալիս։ Մեզ համար սա պարզապես մեկանգամյա աջակցություն չէ, այլ երկարաժամկետ ներդրում սերունդների ինքնավստահության, կրթության եւ ապագայի մեջ։ Այս նախաձեռնությունները երեխաներին թույլ են տալիս դուրս գալ առօրյա միջավայրից, շփվել տարբեր համայնքներից հասակակիցների հետ, ձեռք բերել արդիական հմտություններ ու ձեւավորել ամուր կապեր։ Նմանատիպ ծրագրերը նպաստում են ոչ միայն անհատի կայացմանը, այլեւ համայնքների միջեւ համագործակցության ու համերաշխության ամրապնդմանը», - նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Ճամբարի մասնակիցների համար դասախոսությամբ է հանդես եկել Viva-ի թվային մարքեթինգի առաջատար մասնագետ Լանա Հակոբջանյանը, ով պատանիներին ներկայացրել է թվային մարքեթինգի առանձնահատկությունները եւ պատասխանել նրանց հուզող հարցերին։
««Հորիզոն» ճամբարը մեզ համար պարզապես ամառային ճամբար չէ։ Այն գաղափար է՝ երիտասարդի մեջ տեսնել ոչ միայն ապագայի քաղաքացու, այլեւ այսօրվա փոփոխություն ստեղծող ուժի։ Ճամբարը ստեղծվել է հենց այդ միջավայրը ձեւավորելու համար։ Այստեղ մենք չենք փորձում երիտասարդներին ասել՝ ինչպիսին պետք է լինի նրանց ապագան։ Փոխարենը փորձում ենք նրանց տալ գործիքներ, փորձ եւ մարդիկ, որոնց միջոցով նրանք կարող են ինքնուրույն գտնել իրենց ճանապարհը։ «Հորիզոն»-ում մենք ուզում ենք, որ յուրաքանչյուր մասնակից հեռանա ոչ միայն նոր ընկերներով ու հիշողություններով, այլեւ մեկ կարեւոր հարցով․ «Ի՞նչ կարող եմ ես անել իմ համայնքի, իմ շրջապատի եւ իմ երկրի համար»»,- ասել է  «Հզոր միտք» ՀԿ նախագահ Մհեր Մկրտչյանը։
Յոթօրյա ճամբարին մասնակցում է շուրջ 80 պատանի: Ճամբարային այդ յոթ օրերի ընթացքում անցկացվեցին կրթական եւ զարգացնող տարաբնույթ դասընթացներ, ազգային պարերի ուսուցում, խմբային աշխատանքներ ու ինտերակտիվ խաղեր, որոնք միտված են մասնակիցների առաջնորդական, հաղորդակցման եւ թիմային հմտությունների բացահայտմանն ու զարգացմանը։

14:54 | 27.08.26 | Новости | 345
С 21 по 27 августа в общине Мармарик Котайкской области проходит последний в этом году лагерь «Горизонт». Эта инициатива, стартовавшая в 2023 году, объединяет молодежь из всех регионов Армении и Джавахка. Цель программы – способствовать развитию навыков молодежи, проживающей в разных областях, активизации жизни в регионах, укреплению национальных ценностей и установлению межрегиональных связей. Программа уже в 13-й раз реализуется общественной организацией «Сильный ум».
Viva также поддерживает эту важную инициативу, направленную на развитие молодежи, расширение образовательных возможностей и повышение вовлеченности в жизнь сообщества. В компании верят, что каждый человек, независимо от места проживания, должен иметь равные возможности для получения новых знаний и раскрытия своего потенциала.
«Viva ценит программы, которые дают детям возможность самовыражаться, раскрывать свой потенциал и участвовать в развитии сообществ. Для нас это не просто разовая поддержка, а долгосрочная инвестиция в уверенность в себе, образование и будущее поколений. Такие инициативы позволяют детям выйти за рамки повседневной жизни, общаться со сверстниками из разных сообществ, приобретать современные навыки и формировать прочные связи. Они способствуют не только личностному развитию, но и укреплению сотрудничества и солидарности между сообществами», – отметил Армен Аветисян, генеральный директор Viva.
Лана Акобджанян, ведущий специалист Viva по цифровому маркетингу, провела для участников лагеря лекцию, в ходе которой познакомила молодежь с особенностями цифрового маркетинга и ответила на их вопросы.
«Для нас лагерь «Горизонт» – это не просто летний лагерь. Его идея заключается в том, чтобы видеть в молодом человеке не только гражданина будущего, но и силу, способную изменить мир уже сегодня. Лагерь был создан для формирования именно такой среды. Здесь мы не пытаемся указывать молодым людям, каким должно быть их будущее. Вместо этого мы стараемся дать им инструменты, опыт и окружение, которые помогут им найти свой собственный путь. В «Горизонте» мы хотим, чтобы каждый участник уехал не только с новыми друзьями и воспоминаниями, но и с одним важным вопросом: «Что я могу сделать для своего сообщества, своего окружения и своей страны?»» – сказал Мгер Мкртчян, президент НПО «Сильный ум».
В лагере участвуют около 80 подростков из регионов Армении. В течение семи дней для них проводятся различные образовательные и развивающие занятия, обучение национальным танцам, групповая работа и интерактивные игры, направленные на раскрытие и развитие лидерских, коммуникативных и командных навыков.