12:04 | 16.07.26 | Նորություններ | 600
Viva-ն Speedtest Intelligence®-ի՝ 2026 թվականի առաջին կիսամյակի տվյալների հիման վրա կապի ոլորտի խելացի լուծումների համաշխարհային առաջատար Ookla®-ի կողմից ճանաչվել է Հայաստանի ամենաարագ բջջային ցանցը։
Ookla-ի հրապարակած Speedtest Awards™ մրցանակաբաշխության պաշտոնական արդյունքների համաձայն՝ Viva-ն Հայաստանի բջջային կապի օպերատորների շարքում զբաղեցրել է առաջին տեղը՝ Speed Score™-ի 64,59 ցուցանիշով․ ներբեռնման միջին արագությունը կազմել է 101,44 Մբիթ/վ, իսկ վերբեռնման միջին արագությունը՝ 21,99 Մբիթ/վ։ Արդյունքները հրապարակված են Ookla-ի կայքում։
Մրցանակը հիմնված է Speedtest Intelligence® հարթակի տվյալների վրա, որոնք ձեւավորվել են ըստ մրցանակաբաշխության ժամանակահատվածում Հայաստանի տարածքում օգտատերերի նախաձեռնությամբ իրականացված` բջջային ցանցի ավելի քան 147 648 թեստի արդյունքների։ Ookla-ի Speedtest® ծառայությունը վերլուծում է Speedtest.net կայքի եւ Speedtest բջջային հավելվածների միջոցով իրականացվող միլիոնավոր օգտատերերի նախաձեռնած թեստերը՝ ամբողջ աշխարհում ինտերնետ ծառայություններ մատուցող ընկերությունների եւ բջջային ցանցերի աշխատանքը գնահատելու նպատակով։
«Viva-ին 2026 թվականի առաջին կիսամյակի համար Հայաստանի ամենաարագ բջջային ցանց ճանաչելու եւ Speedtest մրցանակը շնորհելու միջոցով ընդգծվում է ընկերության անսասան հանձնառությունը՝ ապահովելու ամենաբարձր մակարդակի բջջային կապի ծառայություններ: Այս ճանաչումը հիմնված է Speedtest-ի միջոցով օգտատերերի նախաձեռնած թեստերի համապարփակ վերլուծության վրա եւ արտացոլում է ցանցի իրական աշխատանքային ցուցանիշները։ Viva-ն ցուցաբերել է պատրաստակամություն ներդրումներ կատարելու իր ցանցի զարգացման մեջ եւ կենտրոնանալու գործառնական գերազանցության վրա, ինչը վճռորոշ նշանակություն ունի օգտատերերի փորձառության բարելավման եւ Հայաստանում թվային առաջընթացի խթանման համար»,- նշել է Ookla-ի նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Սթիվեն Բայը:
«Այս ճանաչումը մեր երկարամյա հանձնառության արտացոլումն է՝ զարգացնելու այնպիսի ցանց, որը մեր բաժանորդներին կապահովի հնարավոր լավագույն փորձառությամբ։ Մենք շարունակում ենք ներդրումներ կատարել հաջորդ սերնդի բջջային տեխնոլոգիաներում, ընդլայնել ծածկույթը եւ մեծացնել ցանցի թողունակությունը, որպեսզի անհատները, բիզնեսները եւ պետական կառույցները, գտնվելու վայրից անկախ` օգտվեն հուսալի եւ բարձր արագությամբ կապից։ Այս ճանաչումը մեր թիմի նվիրված աշխատանքի գնահատականն է եւ վերահաստատում է մեր հանձնառությունը՝ ապահովելու հուսալի եւ բարձրորակ ցանց, որը նպաստում է Հայաստանի թվային ապագայի զարգացմանը։ Հայաստանում միակ 5G+ ցանցի գործարկումը նոր կարեւոր հանգրվան է երկրի թվային ենթակառուցվածքների զարգացման ճանապարհին եւ ամուր հիմք է ստեղծում Հայաստանի թվային տնտեսության հետագա զարգացման համար»,- նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Viva-ն շարունակաբար եղել է Հայաստանում բջջային կապի նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման առաջամարտիկ։ Ընկերությունն առաջինն է Հայաստանում գործարկել կոմերցիոն 3G/UMTS/HSPA ցանցը 2009 թվականի ապրիլի 17-ին, 4G/LTE ցանցը՝ 2010 թվականի դեկտեմբերի 22-ին, 5G ցանցը՝ 2023 թվականի ապրիլի 6-ին, եւ 5G+ ցանցը՝ 2026 թվականի հուլիսի 14-ին՝ էլ ավելի ամրապնդելով իր առաջատար դիրքը հաջորդ սերնդի բջջային կապի տեխնոլոգիաների ոլորտում։

12:04 | 16.07.26 | News | 603
Viva has been recognized by Ookla®, the global leader in connectivity intelligence, as the Fastest Mobile Network in Armenia based on Speedtest Intelligence® data for Q1 2026.
According to the official Speedtest Awards™ results published by Ookla, Viva ranked first among mobile operators in Armenia with a Speed Score™ of 64.59, achieving median download speeds of 101.44 Mbps and median upload speeds of 21.99 Mbps. The results are available on Ookla website.
The award is based on Speedtest Intelligence® data derived from more than 147,648 consumer-initiated mobile network tests conducted across Armenia during the award period. Speedtest® by Ookla® analyzes millions of consumer-initiated tests collected through Speedtest.net and its mobile applications to evaluate the performance of internet service providers and mobile networks worldwide.
"Presenting Viva with the Speedtest Award for Fastest Mobile Network in Armenia during 1H 2026 underscores their unwavering commitment to providing top-tier mobile services,” said Stephen Bye, President and CEO of Ookla. “This recognition is based on comprehensive analysis of consumer-initiated tests taken with Speedtest, reflecting real-world performance. Viva has demonstrated a willingness to invest in their network and focus on operational excellence, which are crucial for enhancing user experience and driving digital progress in Armenia.”
"This recognition reflects our long-term commitment to developing a network that delivers the best possible experience for our customers," said Armen Avetisian, General Director of Viva. "We continue to invest in next-generation mobile technologies, expand coverage and increase network capacity to ensure that individuals, businesses and public institutions benefit from reliable, high-speed connectivity wherever they are. This recognition is a testament to our team's dedication and reinforces our commitment to delivering reliable, high-quality network that supports Armenia's digital future. The launch of Armenia's only 5G+ network marks a new milestone in the development of Armenia's digital infrastructure and creates a strong foundation for the country's digital economy."
Viva has consistently pioneered the introduction of mobile technologies in Armenia. The company was the first to launch commercial 3G/UMTS/HSPA network on 17 April 2009, 4G/LTE network on 22 December 2010, 5G on 6 April 2023, and 5G+ on 2 July 2026, further strengthening its leadership in next-generation mobile communications.