12:41 | 18.06.26 | Նորություններ | 746
Ucom-ը` Իմփաքթ Հաբ Երեւանի հետ համագործակցությամբ, հայտարարում է Ucom Ֆելոուշիփ ծրագրի երրորդ փուլի մեկնարկի մասին։
Արդեն երրորդ տարին անընդմեջ Ucom-ն աջակցում է վաղ փուլում գտնվող ստարտափներին, որոնք տեխնոլոգիական լուծումներ են առաջարկում Հայաստանի բնապահպանական կարեւորագույն մարտահրավերների համար։
Մեկնարկային միջոցառումը տեղի է ունեցել Իմփաքթ Հաբ Երեւանում՝ համախմբելով 2026 թվականի ծրագրի մասնակից ձեռներեցներին, նորարարներին եւ կայուն զարգացման ոլորտի ներկայացուցիչներին։ Միջոցառման ընթացքում հանդես են եկել Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը եւ Իմփաքթ Հաբ Երեւանի գործադիր տնօրեն Հայկուհի Օրուջյանը, որից հետո այս տարվա մասնակիցները ներկայացրել են իրենց նախաձեռնությունները։
«Ucom-ի համար տեխնոլոգիաները միայն կապի եւ թվային ծառայությունների մասին չեն․ դրանք նաեւ գործիք են՝ հասարակությանն ու շրջակա միջավայրին օգտակար լուծումներ ստեղծելու համար։ Արդեն երրորդ տարին անընդմեջ մենք աջակցում ենք այն նախաձեռնություններին, որոնք առաջարկում են գործնական, նորարարական եւ երկարաժամկետ լուծումներ Հայաստանի բնապահպանական խնդիրների համար։ Վստահ ենք, որ նման թիմերին եւ գաղափարներին աջակցելը ներդրում է ոչ միայն առանձին ստարտափների, այլեւ ավելի կայուն ապագայի ձեւավորման մեջ», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մենք շատ ենք կարեւորում այնպիսի միջավայրերի ձեւավորումը, որոնք նորարարներին հնարավորություն են տալիս իրական փոփոխություններ իրականացնել։ Երբ տեսնում ենք, որ Սեւանա լիճն ավելի առողջ է, որ դաշտերում ավելի քիչ թափոններ կան, որ ավելի շատ երիտասարդներ են հավատում, որ կարող են այստեղ կառուցել ինչ-որ բան՝ չհեռանալով երկրից, դա արդեն հաջողություն է։ Ահա թե ինչ է տեղի ունենում, երբ Ucom-ի նման ընկերությունը որոշում է, որ արժե ներդրում կատարել նորարարության մեջ», - նշել է Իմփաքթ Հաբ Երեւանի գործադիր տնօրեն Հայկուհի Օրուջյանը։
Այս տարվա նախաձեռնություններն առաջարկում են լուծումներ տարբեր ուղղություններով՝ տեքստիլ թափոնների վերաօգտագործումից եւ Սեւանի էկոհամակարգի պահպանությունից մինչեւ թվային բնապահպանական ակտիվիզմ եւ արեւային էներգիայով աշխատող սանիտարահիգիենիկ լուծումներ։
2026 թվականի մասնակիցների թվում են Sweet Dreams, Clean Environment, Eco Station, Step2Green, Latte Environmental NGO, Rivers2Sevan եւ Trinity ASZ նախաձեռնությունները։
Ինն ամիս տեւողությամբ ծրագրի ընթացքում մասնակիցները կմասնակցեն ինտենսիվ աշխատարանների՝ նվիրված բիզնես մոդելավորմանը, մարքեթինգին, ֆինանսավորման հնարավորություններին եւ այլ թեմաների։ Նրանք նաեւ հնարավորություն կունենան օգտվելու Իմփաքթ Հաբի՝ ավելի քան 100 կենտրոն ընդգրկող միջազգային ցանցից։ Ծրագրի ավարտին առավել խոստումնալից նախագծերը կստանան 400,000 դրամի նախնական ֆինանսավորում՝ իրենց գործունեությունն ընդլայնելու համար։

12:41 | 18.06.26 | Новости | 706
Уже третий год подряд Ucom поддерживает стартапы на ранней стадии развития, предлагающие технологические решения для важнейших экологических вызовов Армении.
Стартовое мероприятие прошло в Impact Hub Yerevan, объединив предпринимателей, новаторов и представителей сферы устойчивого развития, участвующих в программе 2026 года. С приветственными речами выступили генеральный директор Ucom Ральф Йирикян и исполнительный директор Impact Hub Yerevan Айкуи Оруджян, после чего участники этого года представили свои инициативы.
«Для Ucom технологии — это не только связь и цифровые услуги. Это также инструмент для создания решений, полезных обществу и окружающей среде. Уже третий год подряд мы поддерживаем инициативы, которые предлагают практические, инновационные и долгосрочные решения экологических проблем Армении. Мы уверены, что поддержка таких команд и идей — это инвестиция не только в отдельные стартапы, но и в формирование более устойчивого будущего», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Мы придаем большое значение формированию среды, которая дает новаторам возможность добиваться реальных изменений. Когда мы видим, что экосистема озера Севан становится более устойчивой, что на полях становится меньше отходов, что все больше молодых людей верят в возможность создавать что-то здесь, не покидая страну, — это уже успех. Именно это происходит, когда такая компания, как Ucom, принимает решение инвестировать в инновации», — отметила исполнительный директор Impact Hub Yerevan Айкуи Оруджян.
Инициативы этого года предлагают решения в различных направлениях — от повторного использования текстильных отходов и сохранения экосистемы Севана до цифрового экологического активизма и санитарно-гигиенических решений, использующих солнечную энергию. В числе участников программы 2026 года — Sweet Dreams, Clean Environment, Eco Station, Step2Green, Latte Environmental NGO, Rivers2Sevan и Trinity ASZ.
В рамках девятимесячной программы участники примут участие в серии интенсивных воркшопов, посвященных бизнес-моделированию, маркетингу, возможностям финансирования и другим темам. Они также получат возможность воспользоваться международной сетью Impact Hub, объединяющей более 100 центров. По завершении программы наиболее перспективные проекты получат стартовое финансирование в размере 400 000 драмов для расширения своей деятельности.