12:39 | 04.06.26 | Նորություններ | 870
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը մասնակցել է «Կիբերանվտանգությունը որպես ազգային առաջնահերթություն» թեմայով պանելային քննարկմանը` RISE Powered by Silicon Mountains տեխնոլոգիական համաժողովի շրջանակում:
Այն համախմբել էր տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատար ընկերությունների, պետական կառույցների եւ մասնագիտական համայնքի ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու Հայաստանի եւ տարածաշրջանի տեխնոլոգիական զարգացման հեռանկարները։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել կիբերանվտանգության ոլորտի արդի մարտահրավերներին, թվային ենթակառուցվածքների պաշտպանության կարեւորությանը, ինչպես նաեւ տեխնոլոգիական զարգացման եւ անվտանգության միջեւ հավասարակշռության ապահովման անհրաժեշտությանը։
Ռալֆ Յիրիկյանն իր խոսքում նշել է, որ թվային դարաշրջանում մրցակցային առավելությունը որոշվում է ոչ միայն նորարարությամբ, այլեւ անվտանգությամբ, իսկ կազմակերպությունների եւ պետությունների թվայնացմանը զուգահեռ ավելի մեծ նշանակություն է ստանում համակարգերի եւ տվյալների պաշտպանվածությունը։
«Ucom-ում մենք կիբերանվտանգությունը դիտարկում ենք որպես մեր ցանցերի եւ ծառայությունների զարգացման անբաժանելի մաս։ Այսօր այն միայն տեխնոլոգիական խնդիր չէ. այն դարձել է բիզնեսի կայունության, հաճախորդների վստահության եւ ազգային դիմակայունության կարեւոր բաղադրիչ։ Թվային տնտեսության զարգացումն անհնար է առանց անվտանգ եւ հուսալի կապի ենթակառուցվածքների», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մենք մեկնարկում ենք RISE նախաձեռնությունը, որը Հայաստանում առաջին անգամ մեկ հարթակում միավորում է գիտությունը, ճարտարագիտությունը, նորարարությունն ու ռազմարդյունաբերությունը։ Սա համագործակցության հարթակ է, որտեղ գաղափարները վերածվում են տեխնոլոգիաների եւ գործնական լուծումների։ Մեր նպատակն է համախմբել գիտական եւ ինժեներական ներուժը՝ նպաստելով նոր արտադրանքի ստեղծմանը եւ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացմանը», -  ասել է ՏՀՏԳՄ գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը։
Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության (ՏՀՏԳՄ) անդամների եւ բազմաթիվ գործընկերների առաջարկությունների հիման վրա, Silicon Mountains ամենամյա տեխնոլոգիական միջոցառումների շարքում այս տարի առաջին անգամ ավելացել է նոր RISE միջոցառումը, որն անցկացվեց «Մենք ենք մեր սարերը. Վերելք» կարգախոսի ներքո։
Միջոցառման ընթացքում քննարկվել են նաեւ արհեստական բանականության, 5G տեխնոլոգիաների, ամպային լուծումների եւ փոխկապակցված համակարգերի զարգացման հետ կապված նոր հնարավորություններն ու ռիսկերը, ինչպես նաեւ մասնավոր եւ պետական հատվածների համագործակցության կարեւորությունը՝ կիբերսպառնալիքներին արդյունավետ հակազդելու համար։
Ucom-ը՝ որպես միջոցառման տեխնոլոգիական գործընկեր, ապահովել է համաժողովի հուսալի կապն ու թվային ենթակառուցվածքը՝ նպաստելով մասնակիցների միջեւ անխափան հաղորդակցությանը եւ միջոցառման արդյունավետ անցկացմանը:

12:39 | 04.06.26 | News | 759
Ucom General Director Ralph Yirikian participated in the panel discussion titled “Cybersecurity as a National Priority” held as part of the RISE Powered by Silicon Mountains technology conference.
The conference brought together representatives of leading technology companies, government institutions, and the professional community to discuss the future of technological development in Armenia and the region.
The discussion focused on current cybersecurity challenges, the importance of protecting digital infrastructure, and the need to maintain a balance between technological advancement and security.
During the discussion, Mr. Yirikian noted that in the digital era, competitive advantage is determined not only by innovation but also by security, while the protection of systems and data is becoming increasingly important alongside the digital transformation of organizations and governments.
“At Ucom, we consider cybersecurity as an integral part of the development of our networks and services. Today, it is no longer solely a technological issue; it has become a key component of business resilience, customer trust, and national preparedness. The development of the digital economy cannot be achieved without secure and reliable communications infrastructure,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
“We are launching the RISE initiative, which for the first time in Armenia brings together science, engineering, innovation, and the defence industry on a single platform. It is a space for collaboration where ideas are transformed into technologies and practical solutions. Our goal is to unite scientific and engineering potential to foster the creation of new products and contribute to the development of the high-tech industry,” said Eduard Musayelyan, Executive Director of the Union of Employers of Information and Communication Technologies (UEICT).
Based on recommendations from the members of the UEICT and numerous partners, the annual Silicon Mountains series of technology events was expanded this year with the launch of the new RISE event, held under the slogan “We Are Our Mountains: Rise.”
The event also addressed the opportunities and risks associated with artificial intelligence, 5G technologies, cloud solutions, and interconnected systems, as well as the importance of cooperation between the public and private sectors in effectively countering cyber threats.
As the technology partner of the event, Ucom provided reliable connectivity and digital infrastructure throughout the conference, contributing to seamless communication among participants and the successful delivery of the event.