12:39 | 04.06.26 | Նորություններ | 870
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը մասնակցել է «Կիբերանվտանգությունը որպես ազգային առաջնահերթություն» թեմայով պանելային քննարկմանը` RISE Powered by Silicon Mountains տեխնոլոգիական համաժողովի շրջանակում:
Այն համախմբել էր տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատար ընկերությունների, պետական կառույցների եւ մասնագիտական համայնքի ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու Հայաստանի եւ տարածաշրջանի տեխնոլոգիական զարգացման հեռանկարները։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել կիբերանվտանգության ոլորտի արդի մարտահրավերներին, թվային ենթակառուցվածքների պաշտպանության կարեւորությանը, ինչպես նաեւ տեխնոլոգիական զարգացման եւ անվտանգության միջեւ հավասարակշռության ապահովման անհրաժեշտությանը։
Ռալֆ Յիրիկյանն իր խոսքում նշել է, որ թվային դարաշրջանում մրցակցային առավելությունը որոշվում է ոչ միայն նորարարությամբ, այլեւ անվտանգությամբ, իսկ կազմակերպությունների եւ պետությունների թվայնացմանը զուգահեռ ավելի մեծ նշանակություն է ստանում համակարգերի եւ տվյալների պաշտպանվածությունը։
«Ucom-ում մենք կիբերանվտանգությունը դիտարկում ենք որպես մեր ցանցերի եւ ծառայությունների զարգացման անբաժանելի մաս։ Այսօր այն միայն տեխնոլոգիական խնդիր չէ. այն դարձել է բիզնեսի կայունության, հաճախորդների վստահության եւ ազգային դիմակայունության կարեւոր բաղադրիչ։ Թվային տնտեսության զարգացումն անհնար է առանց անվտանգ եւ հուսալի կապի ենթակառուցվածքների», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մենք մեկնարկում ենք RISE նախաձեռնությունը, որը Հայաստանում առաջին անգամ մեկ հարթակում միավորում է գիտությունը, ճարտարագիտությունը, նորարարությունն ու ռազմարդյունաբերությունը։ Սա համագործակցության հարթակ է, որտեղ գաղափարները վերածվում են տեխնոլոգիաների եւ գործնական լուծումների։ Մեր նպատակն է համախմբել գիտական եւ ինժեներական ներուժը՝ նպաստելով նոր արտադրանքի ստեղծմանը եւ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացմանը», -  ասել է ՏՀՏԳՄ գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը։
Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության (ՏՀՏԳՄ) անդամների եւ բազմաթիվ գործընկերների առաջարկությունների հիման վրա, Silicon Mountains ամենամյա տեխնոլոգիական միջոցառումների շարքում այս տարի առաջին անգամ ավելացել է նոր RISE միջոցառումը, որն անցկացվեց «Մենք ենք մեր սարերը. Վերելք» կարգախոսի ներքո։
Միջոցառման ընթացքում քննարկվել են նաեւ արհեստական բանականության, 5G տեխնոլոգիաների, ամպային լուծումների եւ փոխկապակցված համակարգերի զարգացման հետ կապված նոր հնարավորություններն ու ռիսկերը, ինչպես նաեւ մասնավոր եւ պետական հատվածների համագործակցության կարեւորությունը՝ կիբերսպառնալիքներին արդյունավետ հակազդելու համար։
Ucom-ը՝ որպես միջոցառման տեխնոլոգիական գործընկեր, ապահովել է համաժողովի հուսալի կապն ու թվային ենթակառուցվածքը՝ նպաստելով մասնակիցների միջեւ անխափան հաղորդակցությանը եւ միջոցառման արդյունավետ անցկացմանը:

12:39 | 04.06.26 | Новости | 840
Генеральный директор Ucom Ральф Йирикян принял участие в панельной дискуссии на тему «Кибербезопасность как национальный приоритет», состоявшейся в рамках технологической конференции RISE Powered by Silicon Mountains․
Конференция объединила представителей ведущих технологических компаний, государственных структур и профессионального сообщества посвящённой перспективам технологического развития Армении и региона.
В ходе дискуссии были затронуты ключевые вызовы в сфере кибербезопасности, важность защиты цифровой инфраструктуры, а также необходимость обеспечения баланса между технологическим развитием и безопасностью.
В своём выступлении Ральф Йирикян отметил, что в цифровую эпоху конкурентное преимущество определяется не только инновациями, но и безопасностью, а по мере цифровой трансформации организаций и государств всё большее значение приобретают защита систем и данных.
«В Ucom мы рассматриваем кибербезопасность как неотъемлемую часть развития наших сетей и услуг. Сегодня это уже не только технологический вопрос — это важная составляющая устойчивости бизнеса и доверия клиентов. Развитие цифровой экономики невозможно без безопасной и надёжной телекоммуникационной инфраструктуры», — отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
«Мы запускаем инициативу RISE, которая впервые в Армении объединяет на одной площадке науку, инженерию, инновации и оборонную промышленность. Это платформа для сотрудничества, где идеи превращаются в технологии и практические решения. Наша цель — объединить научный и инженерный потенциал для создания новых продуктов и содействия развитию высокотехнологичной индустрии», — сказал исполнительный директор Союза работодателей информационно-коммуникационных технологий (UEICT) Эдуард Мусаялян.
По рекомендации членов UEICT и многочисленных партнёров в этом году серия ежегодных технологических мероприятий Silicon Mountains впервые была дополнена новым мероприятием RISE, прошедшим под девизом «Мы — наши горы: Восхождение».
В рамках мероприятия также обсуждались новые возможности и риски, связанные с развитием искусственного интеллекта, технологий 5G, облачных решений и взаимосвязанных цифровых систем, а также важность сотрудничества государственного и частного секторов для эффективного противодействия киберугрозам.
Выступая технологическим партнёром мероприятия, Ucom обеспечил надёжную связь и цифровую инфраструктуру конференции, что обеспечило бесперебойную работу форума и эффективное взаимодействие его участников.