12:14 | 27.03.26 | Նորություններ | 1121
Հայաստանը արհեստական բանականության (ԱԲ) տեխնոլոգիաների բաց եւ թափանցիկ զարգացման կողմնակից է եւ աջակցում է ԵԱՏՄ շրջանակներում ԱԲ-ի պատասխանատու զարգացման մասին համատեղ հայտարարության պատրաստման նախաձեռնությանը:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին Ղազախստանում ընթացող Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում ասել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
«Սեփական թվային հարթակների եւ արհեստական բանականության ալգորիթմների զարգացումը թույլ կտա նվազագույնի հասցնել արտաքին ռիսկերը եւ հուսալի հիմք ստեղծել մեր երկրների զարգացման մրցունակ բարձր տեխնոլոգիական մոդելի համար»,- ասել է Մհեր Գրիգորյանը։
Նա նշել է, որ արհեստական բանականությունը ներթափանցում է տնտեսության բոլոր ոլորտներ՝ տրանսֆորմացիայի ենթարկելով ոչ միայն արտադրության մեթոդները, այլեւ պետությունների, բիզնեսի եւ հասարակության փոխգործակցության սկզբունքները։
«Այս տեխնոլոգիաների ներդրումն ուղղակիորեն բարձրացնում է արտադրողականությունը, օպտիմալացնում է լոգիստիկան եւ նվազեցնում ծախսերը՝ դրանով իսկ ամրապնդելով ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տեխնոլոգիական ինքնիշխանությունը»,- հավելել է Գրիգորյանը։

12:14 | 27.03.26 | Новости | 1087
Армения придерживается принципа открытого и прозрачного развития технологий искусственного интеллекта и поддерживает инициативу подготовки совместного заявления об ответственном развитии ИИ в рамках ЕАЭС.
Как сообщает ТАСС, об этом заявил вице-премьер Мгер Григорян на заседании Евразийского межправительственного совета в Казахстане.
«Развитие собственных цифровых платформ и алгоритмов искусственного интеллекта позволит минимизировать внешние риски и создать надежный фундамент для конкурентоспособной высокотехнологичной модели развития наших стран. В этом контексте Армения придерживается принципа открытого и прозрачного развития технологий искусственного интеллекта и поддерживает инициативу подготовки совместного заявления об ответственном развитии искусственного интеллекта в рамках ЕАЭС», - сказал Григорян.
Он отметил, что искусственный интеллект проникают во все сферы экономики, трансформируя не только методы производства, но и принципы взаимодействия государств, бизнеса и общества. «Внедрение этих технологий напрямую повышает производительность, оптимизирует логистику и снижает издержки, тем самым укрепляя технологический суверенитет государств - членов ЕАЭС», - добавил Григорян.