15:46 | 05.11.25 | Նորություններ | 3727
Հայաստանում մեկնարկել են Տվյալների վերլուծության դպրոցի կողմից կազմակերպված՝ «LLM Scaling Week» առցանց մասնագիտական շաբաթվա գրանցումները: Ինտենսիվ ծրագրի շրջանակներում Yandex-ի փորձագետները կպատմեն խոշոր լեզվական մոդելների հետ աշխատանքի ինժեներական մոտեցումների մասին:
Նոյեմբերի 10-14-ը կանցկացվի «LLM Scaling Week»-ը՝ առցանց ձևաչափով: Մասնակցությունն անվճար է: Մինչև նոյեմբերի 13-ը կարելի է գրանցվել պաշտոնական էջում:
Այս ինտենսիվ ծրագիրը  մշակել են Yandex-ի փորձագետները։ Ծրագիրն  օգտակար է  պրոֆիլային ուղղությունների և հարակից տեխնիկական մասնագիտությունների ուսանողների համար (ինֆորմատիկայի և համակարգչային գիտությունների, կիրառական մաթեմատիկայի, ռոբոտատեխնիկայի և այլ ֆակուլտետներում սովորողներներ), ինչպես նաև ML ինժեներների և հետազոտողների համար, ովքեր ցանկանում են անցում կատարել մեկ GPU-ի վրա փորձարկումներից, և փորձառու ծրագրավորողների համար, ովքեր ցանկանում են ավելին իմանալ խոշոր մոդելների հետ աշխատանքում արդիական մոտեցումների մասին:
Բոլոր գրանցված մասնակիցները կստանան հասանելիություն ինտենսիվ ծրագրին և փորձագետների կողմից տրամադրված տեսանյութերին։ Վիդեոհեռարձակումները կանցկացվեն ռուսերեն։
«LLM Scaling Week»-ը շարունակում է Տվյալների վերլուծության դպրոցի կողմից ավելի վաղ անցկացված ինտենսիվ ծրագիրը: Այս տարի մասնակիցների ուշադրությունը կենտրոնացած կլինի LLM համակարգերի կատարողականության և մասշտաբավորման վրա՝ սկսած բաշխված ուսուցումից և հաշվարկների օպտիմիզացիայից մինչև ինֆերենսի արագացում և համակարգային նեղ տեղերի (bottlenecks) վերացում: Ձևաչափը ներառում է փորձագետների կողմից վիդեո պրեզենտացիաներ, հարց ու պատասխաններ և ավարտական թեստավորում՝ սերտիֆիկատ ստանալու նպատակով։
Մասնագիտական շաբաթվա շրջանակներում հանդես կգան գեներատիվ մոդելների ոլորտում ընկերության ամենախոշոր նախագծերից մեկի՝ YandexGPT-ի ուղղության առաջատար մասնագետները.
-        Միխայիլ Խրուշչյով, YandexGPT-ի նախապատրաստման (pretrain) խմբի ղեկավար
Թեմա՝ «Խոր ուսուցման (Deep Learning) հաշվառում»
-        Ալեքսանդր Մազիտով, YandexGPT-ի ճարտարապետության հետազոտության թիմի ղեկավար
Թեմա՝  «Mixture of Experts»
-        Վլադիսլավ Սավինով, YandexGPT-ի ուսուցման ենթակառուցվածքի թիմի ղեկավար
Թեմա՝ «Ուսուցման արագացում՝ FP8 և Triton օգտագործելով»
-        Ստեփան Կարգալցև, Yandex-ի առաջատար ծրագրավորող
Թեմա՝ «Բաշխված ուսուցման և ինֆերենսի կոմունիկացիաները»
-        Ռոման Գորբ, YandexGPT-ի ինֆերենսի արագացման թիմի ղեկավար
Թեմա՝ «Inference challenges»
Արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների զարգացումն ամբողջ աշխարհում մեծացնում է ինժեներական գիտելիքների և մասնագիտական փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը: «LLM Scaling Week»-ը ստեղծում է մի հարթակ, որտեղ տարբեր երկրներից ինժեներներն ու հետազոտողները կարող են ծանոթանալ Yandex-ի նախագծերում կիրառվող մոտեցումներին և ընդլայնել իրենց պատկերացումը ժամանակակից ML ենթակառուցվածքների վերաբերյալ։

15:46 | 05.11.25 | Новости | 3739
В Армении стартовала регистрация на онлайн-интенсив LLM Scaling Week от Школы анализа данных. В рамках воркшопов эксперты-практики Yandex поделятся инженерными подходами к работе с большими языковыми моделями.
LLM Scaling Week пройдет с 10 по 14 ноября в онлайн-формате. Участие бесплатное. Зарегистрироваться можно до 13 ноября на официальной странице мероприятия.
Программу интенсива разработали эксперты Yandex. Интенсив может быть полезен студентам профильных направлений и смежных технических специальностей (учащимся на факультетах информатики и компьютерных наук, прикладной математики, робототехники и пр.), ML-инженерам и исследователям, которые хотят уйти от экспериментов на одной GPU, и опытным разработчикам, желающим узнать больше об актуальных концепциях работы с большими моделями.
Доступ к интенсиву и видеоматериалам от экспертов получат все зарегистрированные участники. Видеотрансляции будут проходить на русском языке.
LLM Scaling Week продолжает  серию проходивших ранее интенсивов от Школы анализа данных. В этом году внимание участников будет сосредоточено на производительности и масштабировании LLM-систем: от распределенного обучения и оптимизации вычислений до ускорения инференса и устранения системных узких мест. Формат предусматривает видеопрезентации от экспертов, Q&A-сессии и финальное тестирование для получения сертификата.
В рамках интенсива выступят ведущие специалисты направления YandexGPT —  одного из крупнейших проектов компании в области генеративных моделей:
•    Михаил Хрущёв, руководитель группы претрейна YandexGPT
Тема: “Арифметика глубокого обучения”
•    Александр Мазитов, руководитель команды исследования архитектуры YandexGPT
Тема: “Mixture of Experts”
•    Владислав Савинов, руководитель команды инфраструктуры обучения YandexGPT
Тема: “Ускоряем обучение за счёт FP8 и Triton”
•    Степан Каргальцев, ведущий разработчик, Яндекс
Тема: “Коммуникации в распределённом обучении и инференсе”
•     Роман Горб, руководитель команды ускорения инференса YandexGPT
Тема: “Inference challenges”
Развитие технологий искусственного интеллекта во всём мире усиливает потребность в инженерных знаниях и обмене профессиональным опытом. LLM Scaling Week создаёт пространство, где инженеры и исследователи из разных стран могут познакомиться с подходами, применяемыми в проектах Yandex, и расширить своё понимание современных ML-инфраструктур.