12:15 | 30.09.25 | Նորություններ | 6343
Այս տարի BANA Angels-ի նախաձեռնությամբ Հայաստան կժամանի 60-ից ավելի ներդրող աշխարհի 12 երկրից՝ բացահայտելու հայկական ստարտափների եւ տեխնոլոգիական ընկերությունների ներուժը։
Նախորդ տարվա 35 ներդրողի համեմատ, այս տարի մասնակիցների թիվն էականորեն աճել է՝ վկայելով Հայաստանի նկատմամբ միջազգային ներդրումային հետաքրքրության զգալի բարձրացման մասին։
Investor Tour 2025-ի շրջանակում օտարերկրյա ներդրողները հնարավորություն կունենան մանրամասն ծանոթանալ Հայաստանի ստարտափների էկոհամակարգին, այցելել երկրի առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների գրասենյակներ, հանդիպել նորարարական լուծումներ մշակող ձեռներեցների հետ եւ մասնակցել հատուկ pitching սեսիայի։
«Անցյալ տարվա հաջողությունը ցույց տվեց, որ միջազգային ներդրողները մեծ հետաքրքրություն ունեն Հայաստանի նկատմամբ։ Այս տարի 60-ից ավելի ներդրողների մասնակցությունը ապացուցում է, որ հայկական ստարտափ էկոհամակարգը ճանաչում է ստանում համաշխարհային մակարդակում։ Մեր նպատակն է ոչ միայն ցուցադրել Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժը, այլեւ ստեղծել կայուն եւ հիմնարար համագործակցությունների հիմք», – նշել է BANA Angels-ի տնօրեն Սոնա Վեզիրյանը։
Տուրի ծրագիրը ներառում է DigiTec-ի կոնֆերանսի եւ էքսպոյի այցելություն, հանդիպումներ հայկական միաեղջյուր (unicorn) ընկերությունների գրասենյակներում, ինչպես նաեւ մշակութային ծրագիր՝ ներառյալ պատմական տեսարժան վայրերի այցելություն եւ հայկական խոհանոցի ճաշակում։
Investor Tour 2025-ը կազմակերպվում է BANA Angels-ը՝ Formula VC վենչուրային ֆոնդի և uGlobally միջազգային գործընկերների հետ համատեղ Շվեդիայից ֆինանսավորվող RECONOMY ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Helvetas-ի կողմից, ինչպես նաև Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UATE) աջակցությամբ։

12:15 | 30.09.25 | News | 6341
This year, more than 60 investors from 12 countries will arrive in Armenia at the initiative of BANA Angels to explore the potential of Armenian startups and technology companies.
The number of participants has grown significantly compared to 2024, when 35 investors took part a clear sign of rising international interest in Armenia’s innovation and investment landscape. Throughout the program, visiting investors will gain an in-depth view of the Armenian startup ecosystem, tour the offices of leading technology companies, meet entrepreneurs developing cutting-edge solutions, and attend a dedicated pitching session.
“Last year’s success demonstrated the strong interest international investors have in Armenia. This year, the participation of more than 60 investors confirms that the Armenian startup ecosystem is gaining global recognition. Our goal is not only to showcase Armenia’s technological potential, but also to build the foundations for long-term and sustainable partnerships,” said Sona Veziryan, Director of BANA Angels.
The agenda will also include participation in the DigiTec conference and expo, visits to Armenia’s unicorn company offices, and cultural activities featuring historic landmarks and traditional Armenian cuisine.
Investor Tour 2025 is organized by BANA Angels in partnership with Formula VC venture fund, and international partners uGlobally in the scope of the RECONOMY program, funded by Sweden, implemented by Helvetas, with additional support from the Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE).