15:49 | 29.07.25 | Նորություններ | 9759
Yandex Armenia-ն ավելի քան 155 մլն դրամի ներդրում է կատարել սոցիալական եւ կրթական ծրագրերում, Sevan Startup Summit-ի ընթացքում պատմել է Yandex Armenia-ի ղեկավար Արամ Մխիթարյանը։
Ընկերության սոցիալական գործունեության առանցքային ուղղություններից մեկն է 2024 թ. մեկնարկած «Օգնենք միասին» ծրագիրը: Այն հնարավորություն է տալիս Yandex Go-ի օգտատերերին նվիրատվություններ կատարել ուղեւորություն կամ առաքում պատվիրելիս։  Յուրաքանչյուր ամսվա վերջում Yandex Armenia-ն համալրում է հավաքագրված ֆինանսական միջոցները եւ փոխանցում  «ՆԻԿԱ» հիմնադրամ, որը բաժանում է դրանք չորս բարեգործական կազմակերպությունների միջեւ՝ «Շտապիր դեպի բարին», «Սիթի օֆ Սմայլ», «Հայ մայրեր» եւ «VIVA»:
Այս հիմնադրամներն աջակցում են քաղցկեղով հիվանդ երեխաներին, հատուկ կարիքներով երեխաներ ունեցող ընտանիքներին, իրականացնում են առողջապահական եւ սոցիալական ծրագրեր բնակչության խոցելի խմբերի, այդ թվում ՝ փախստականների համար: Մեկ տարում հաջողվել է հավաքագրել 25,4 միլիոն դրամ, որն ուղղվել է առողջական առանձնահատկություններ ունեցող երեխաներին եւ կյանքի բարդ իրավիճակում հայտնված ընտանիքներին:
Yandex Armenia-ն նաեւ անվճար ուղեւորություններ եւ առաքումներ է կազմակերպում բարեգործական կազմակերպությունների եւ նրանց շահառուների համար: Լոգիստիկ խնդիրները լուծելու համար հիմնադրամներն ամեն ամիս ստանում են հատուկ բյուջե, որն օգտագործում են ըստ կարիքների՝ ուղեւորություններ դեպի հիվանդանոցներ, դեղերի առաքում, սնունդ կարիքավոր ընտանիքների համար: Ծրագրի մեկնարկից ի վեր իրականացվել է ավելի քան 6500 ուղեւորություն: Բացի այդ, հաշմանդամություն ունեցող օգտատերերի համար Yandex Go-ում հատուկ հնարավորություններ/օպցիաներ են ստեղծվել, որպեսզի ուղեւորությունները լինեն առավել հարմարավետ։ Այսպես, օրինակ, ինքնուրույն պատվեր կարող են գրանցել տեսողական խնդիրներ ունեցող կամ անվասայլակով երթեւեկողները. ավելի քան 99 000 ուղեւորություն կատարվել է այդ օպցիաների միջոցով:
Զուգահեռաբար, Yandex Armenia-ն ակտիվորեն ներդրումներ է կատարում կրթության եւ ՏՏ ոլորտի զարգացման գործում։ 2017 թվականից երկրում գործում է Yandex ծրագրավորման դպրոցը, որտեղ դպրոցականները սովորում են Python ծրագրավորման լեզուն: Ուսուցումն անվճար է, ընթանում է Վանաձորում եւ Գյումրիում, իսկ վերջում տրվում են վկայականներ։ Դպրոցն ավելի քան 400 շրջանավարտ է տվել, որոնցից շատերն արդեն կարիերա են կառուցում ՏՏ ոլորտում:
Ուսանողների եւ երիտասարդ մասնագետների համար  Armenian Code Academy-ի հետ համատեղ թողարկվել է Engineering Deep Dive որակավորման բարձրացման ծրագիրը: Այն տեւում է երեք ամիս՝ փորձառու մենթորների ղեկավարությամբ սովորեցնում են Python եւ C++:
Ընկերությունն աջակցում է մաթեմատիկական օլիմպիադաների, գիտական հետազոտությունների անցկացմանն ու կրթաթոշակային ծրագրերին: Մասնավորապես՝ 2,5 մլն դրամ ուղղվել է ACA-ի կողմից իրականացվող օլիմպիադային, իսկ 17 մլն դրամ ՝ YerevaNN-ում արհեստական ինտելեկտի ոլորտում հետազոտություններով զբաղվող ուսանողների եւ ասպիրանտների կրթաթոշակներին։
Ընկերությունը կազմակերպում է նաեւ մեքենայական ուսուցման, ալգորիթմների եւ համակարգային ծրագրավորման վերաբերյալ ինտենսիվներ եւ սեմինարներ, համագործակցում է Հայաստանի առաջատար համալսարանների հետ:

15:49 | 29.07.25 | Новости | 9507
Yandex Armenia инвестировала более 155 млн драмов в социальные и образовательные проекты, рассказал на Sevan Startup Summit руководитель Yandex Armenia Арам Мхитарян.
Компания реализует в стране системную программу поддержки НКО, развивает инклюзивные опции в своих сервисах и поддерживает благотворительную программу «Помогаем вместе», которая помогает пользователям сервисов компании узнавать о благотворительности и легко помогать фондам. Также Yandex Armenia развивает STEM-образование и профессиональное IT-коммьюнити.
Одним из ключевых направлений социальной деятельности компании стала программа «Помогаем вместе», запущенная в 2024 году. Она позволяет пользователям сервиса Yandex Go делать пожертвования при заказе поездок или доставки. В конце каждого месяца Yandex Armenia увеличивает сумму собранных средств и направляет их в фонд «НИКА», который распределяет помощь между четырьмя благотворительными организациями: «Спеши к добру», City of Smile, «Армянские матери» и VIVA. Эти фонды поддерживают детей с онкологическими заболеваниями, семьи с детьми с особыми потребностями, а также реализуют медицинские и социальные программы для уязвимых групп населения, включая беженцев. За год удалось собрать 25,4 миллиона драмов, которые направлены на помощь детям с особенностями здоровья и семьям в трудной жизненной ситуации.
Yandex Armenia также предоставляет бесплатные поездки и доставки для благотворительных организаций и их подопечных. Ежемесячно фонды получают специальный бюджет на логистику, который они используют в зависимости от потребностей - поездки в больницы, доставка лекарств, продукты для нуждающихся семей. С момента запуска проекта было совершено более 6500 поездок, помощь получили сотни людей по всей стране. Кроме того, для пользователей с инвалидностью в Yandex Go реализованы специальные опции для более комфортной поездки, так самостоятельный заказ могут сделать, например, люди с инвалидностью по зрению или путешествующие с инвалидной коляской: более 99000 поездок было совершено с использованием этих опций.
Параллельно Yandex Armenia активно инвестирует в образование и развитие IT-индустрии. С 2017 года в стране работает Школа программирования Yandex, где школьники изучают язык Python. Обучение бесплатное, проходит на площадках в Ванадзоре и Гюмри, и завершается выдачей сертификата. Школа выпустила более 400 человек, многие из которых уже строят карьеру в IT.
Для студентов и молодых специалистов была запущена программа повышения квалификации Engineering Deep Dive, реализуемая совместно с Armenian Code Academy. Программа длится три месяца, включает обучение Python и C++ под руководством опытных наставников.
Кроме того, компания поддерживает проведение математических олимпиад, научные исследования и стипендиальные программы. В частности, 2,5 млн драмов было направлено на поддержку олимпиады от ACA, а 17 млн драмов - на стипендии для студентов и аспирантов, занимающихся исследованиями в области искусственного интеллекта в YerevaNN. Компания также организует интенсивы и семинары по машинному обучению, алгоритмам и системному программированию, сотрудничает с ведущими университетами страны.