17:02 | 13.06.25 | Նորություններ | 16499
Ucom-ը հայտարարել է Երեւանում 5G ցանցի գործարկման մասին, ինչը կարեւոր քայլ է ընկերության թվային փոխակերպման ճանապարհին։
Այս ընդլայնման շնորհիվ Ucom-ը դարձել է ամենալայն 5G ծածկույթ ունեցող հեռահաղորդակցության օպերատորը Հայաստանում։ Ucom-ի 5G ծածկույթն այս պահին գործում է Երեւանում եւ 35 քաղաքում, 19 բնակավայրում, ինչպես նաեւ Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթում, Երեւան-Դիլիջան ճանապարհի երկայնքով, Բագրատաշեն, Բավրա եւ Ագարակ սահմանային անցակետերում։
Ucom-ի 5G ցանցը նախագծվել եւ կառուցվում է Nokia-ի հետ համագործակցությամբ՝ օգտագործելով վերջինիս առաջադեմ տեխնոլոգիաները՝ ապահովելու աննախադեպ արագություն։
Այս գործարկումը բաժանորդներին կտրամադրի ավելի արագ ինտերնետ կապ՝ անհատների եւ կազմակերպությունների աճող կարիքները բավարարելու համար։ Այս ենթակառուցվածքը նոր հնարավորություններ է ստեղծում որակյալ վիդեոզանգերի, իրական ժամանակում տվյալների փոխանակման եւ նոր սերնդի խելացի տեխնոլոգիաների օգտագործման համար։
Երեւանում եւ մարզային քաղաքներում 5G ցանցի գործարկման արդյունքում Հայաստանի բնակչության շուրջ 65 տոկոսը հնարավորություն կունենա վայելել այդ վերափոխված տեխնոլոգիայով տրամադրվող արագ շարժական ինտերնետ կապը։
«5G ցանցի գործարկումը ռազմավարական ներդրում է մեր երկրի ապագայի համար։ Բացի ավելի արագ ինտերնետ տրամադրելուց, այս ցանցը հիմք է դառնում Հայաստանի երկարաժամկետ զարգացման համար․ ապահով կապի շնորհիվ մարզային համայնքները հզորացնելուց մինչեւ արդյունաբերական նորարարությունների եւ խելացի ենթակառուցվածքների հնարավորություններ ստեղծելով։
Ucom-ում մենք դիտարկում ենք տեխնոլոգիաները որպես ազգային առաջընթացի հիմք, եւ այս ձեռքբերումը մեզ մոտեցնում է ավելի ուժեղ, մրցունակ եւ որակյալ կապ ունեցող Հայաստան ստեղծելուն։ Շնորհակալ ենք Nokia-ի մեր գործընկերներին իրենց փորձագիտական աջակցության եւ տեսլականը կիսելու համար, ինչի շնորհիվ մենք կարող ենք Հայաստանում միջազգային մակարդակի կապ տրամադրել։ Օգտվելով այս հնարավորությունից` ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ucom-ի ամբողջ անձնակազմին՝ մեր ռազմավարությանը հավատալու, ամենօրյա աշխատանքի եւ մեր բաժանորդներին նվիրվածության համար»,- ասել է Ucom-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանը։
«5G ցանցի գործարկումը Երեւանում վկայությունն է մեր նվիրվածության՝ նորարարությունների ներդրմանը եւ ամբողջ Հայաստանում բաժանորդներին աննախադեպ թվային փորձառություն տրամադրելուն։ Մեր ընդլայնված ցանցը այժմ ընդգրկում է Հայաստանի 35 քաղաք եւ մայրաքաղաք. մենք հպարտ ենք լինելու երկրի առաջատարը՝ ամենալայն 5G ենթակառուցվածքով։ Այս ձեռքբերումը արտացոլում է մեր նվիրվածությունը՝ համայնքների զարգացմանը եւ հնարավորինս որակյալ ծառայությունների մատուցմանը», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Նոր 5G ցանցը, որի մաս է կազմում Nokia-ի վերջին AirScale ռադիո մուտքի սարքավորումը, 5G Core եւ IMS Voice Core-ը, ինչպես նաեւ IP երթուղավորման լուծումները, հասանելի է Ucom-ի կանխավճարային եւ հետվճարային շարժական հեռախոսակապի բոլոր բաժանորդների համար (բացառությամբ միայն շարժական ինտերնետի սակագնային պլանների), որոնք օգտագործում են 5G-ի հետ համատեղելի սմարթֆոն (բոլոր iOS, եւ մի շարք Android, մանրամասները՝ Ucom կայքում):
«5G ծածկույթի այս հաջողված ընդլայնումը Nokia-ի եւ Ucom-ի շարունակվող գործընկերության նորագույն հիշարժան քայլն է: Հիմնվելով մեր մեծ փորձի եւ ոլորտում առաջատար տեխնոլոգիաների վրա՝ մենք կառուցել ենք հզոր, գերարագ արձագանքող եւ արդյունավետ 5G ցանց, որն օգնում է Ucom-ին ապահովել բացառիկ փորձառություն իր բաժանորդների համար: Այն կաջակցի բիզնեսներին իրենց թվայնացման ճանապարհին եւ անհատներին գերարագ կապ կտրամադրի: Մենք ակնկալում ենք հետագայում էլ ավելի ընդլայնել մեր համագործակցությունը Ucom-ի հետ», - ասել է Nokia-ի ավագ փոխնախագահ եւ Եվրոպայի բջջային ցանցերի ուղղության ղեկավար Ռոլֆ Վերները։
5G ցանցի գործարկման առիթով ընկերությունը կազմակերպել էր նոր սերնդի մեծ ֆեսթ՝ 5000 այցելուի մասնակցությամբ։ Միջոցառումը սկսվել է Ucom-ի եւ Nokia-ի ղեկավարների պաշտոնական ողջույնի խոսքով, որին հաջորդել են 12 Project-ի, Leah-ի, Parg-ի եւ Ներսես Ավետիսյանի ելույթները։ Միջոցառման աստղը Brunette-ն էր, որը ներկայացրել է իր նոր «Try» երգը:
Ucom-ի ցանցերի արդիականացումն ու ընդլայնումը շարունակվում է։ Նոր արդյունքների մասին ընկերությունը պարբերաբար տեղեկացնում է հանրությանը։ Ֆիքսված եւ շարժական կապին հասանելիություն ունեցող քաղաքների ցանկի, ինչպես նաեւ 5G ցանցի մասին ավելի մանրամասն տեղեկություններ կարող եք գտնել ընկերության պաշտոնական կայքում։

17:02 | 13.06.25 | Новости | 16485
Ucom с гордостью объявляет о запуске сети 5G в Ереване – значимое достижение на пути к цифровой трансформации компании.
С этим расширением Ucom заявил себя как телеком оператор с самой широкой сетью 5G в Армении, которая теперь действует в 35 городах, столице и 19 поселениях, курорте Myler Mountain Resort, вдоль дороги Ереван-Дилижан, а также на таможенных пунктах Баграташена, Бавры и Агарака.
Сеть 5G Ucom была разработана и строится в сотрудничестве с компанией Nokia с использованием новейших технологий, чтобы предоставлять клиентам беспрецедентную скорость соединения.
Сеть обеспечит пользователям высокоскоростное интернет-соединение, что позволит удовлетворить растущие потребности частных лиц и компаний. Инфраструктура позволит подготовить почву для высокого качества видеоконференций, обмена данными и в режиме реального времени, а также следующей волны умных технологий.
После успешного запуска сети 5G в Ереване и региональных городах, около 65% населения Армении получит возможность наслаждаться трансформационным потенциалом технологии вместе с высокоскоростным интернет-соединением.
«Запуск сети 5G является стратегической инвестицией в будущее Армении. Эта сеть не только обеспечит более быстрое интернет-соединение, но и заложит основу для долгосрочного экономического развития страны: от укрепления сельских общин благодаря более надежному подключению – до стимулирования промышленных инноваций и более умной инфраструктуры. В Ucom мы рассматриваем технологии как движущую силу национального прогресса, и этот этап приближает нас к созданию более сильной, конкурентоспособной Армении с хорошим качеством связи. Мы благодарим наших партнеров из Nokia за их экспертную работу и солидарность в миссии по предоставлению клиентам связи международного качества. Пользуясь возможностью, я хотел бы также поблагодарить всю команду Ucom – за веру в нашу стратегию, преданность нашим клиентам и за каждодневную работу на местах, что воплощает наше обещание в жизнь», – сказал председатель совета директоров Ucom Гурген Хачатрян.
«Запуск сети 5G в Ереване – свидетельство нашей приверженности инновациям и предоставлению беспрецедентного цифрового опыта для клиентов во всей Армении. С нашей расширяющейся сетью, которая сейчас уже покрывает 35 городов и столицу, мы горды стать компанией с самой широкой 5G инфраструктурой в Армении. Это достижение отражает нашу целеустремленность в поддержке развития общин и предоставлению лучшего качества услуг», – отметил Ральф Йирикян, генеральный директор Ucom.
Новая высокоскоростная сеть 5G, включающая новейшее радиооборудование AirScale от Nokia, 5G Core, IMS Voice Core и решения для IP-маршрутизации, доступна всем абонентам с предоплаченными и постоплаченными мобильными тарифами (за исключением тарифов только с мобильным интернетом), использующим смартфоны iOS и некоторые Android-устройства, совместимые с 5G.
«Успешный запуск сети 5G стал недавним важным этапом в продолжающемся партнерстве Nokia с Ucom. Благодаря нашему обширному опыту и передовым технологиям отрасли мы развернули надежную, высокореактивную и эффективную сеть 5G, помогая Ucom-у обеспечить исключительный клиентский опыт для абонентов. Эта сеть откроет для армянских компаний новые возможности для цифровой трансформации и предоставит частным лицам передовое высокоскоростное подключение. Мы с нетерпением ждем возможности дальнейшего углубления нашего сотрудничества», – прокомментировал доктор Рольф Вернер, старший вице-президент, глава мобильных сетей Европы в Nokia.
В честь запуска сети 5G в Ереване Ucom организовал 12 июня музыкальный фестиваль в Season’s Park с участием более чем 5000 гостей. Мероприятие началось с официальных приветственных речей руководителей Ucom и Nokia, за которыми последовали выступления диджеев, а также 12 Project, Leah, Parg и Нерсеса Аветисяна. Кульминацией вечера стало выступление Brunette, представившей свою новую песню «Try».
Отметим, что модернизация и расширение сетей Ucom продолжаются. Компания регулярно информирует общественность о новых результатах. Список городов с доступом к фиксированной и мобильной связи, а также более подробную информацию о сети 5G можно найти на официальном сайте компании.