13:01 | 12.05.25 | Նորություններ | 17545
Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2024 թ․ դափնեկիր դր. Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան արդեն Հայաստանում է։
LOCOMTEC AIPS լաբորատորիայի նախագահ դր. Հագիվարան Հայաստան է ժամանել բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում իր մրցանակը ստանալու նպատակով։
Այցելության ընթացքում նա կհանդիպի ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանին, կայցելի Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան, որտեղ նրան կշնորհվի բուհի պատվավոր դոկտորի կոչում։ Բացի դրանից՝ նա դասախոսություն կկարդա Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանում, ինչպես նաեւ կայցելի Սինոփսիս Արմենիա եւ TUMO կենտրոն: Այցը կեզրափակվի Լոռու մարզի ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոն այցելությամբ, որտեղ նա կմասնակցի «Սիլիկոնային սարեր 2025» համաժողովին ու ցուցահանդեսին, որտեղ հանդես կգա հիմնական զեկույցով:
«Հայաստանում ՏՀՏ ոլորտը զգալի ներուժ ունի, եւ դրա զարգացման համար անհրաժեշտ է ոչ միայն ֆինանսական աջակցություն, այլեւ նորարարական մտածողության խթանում եւ ոլորտի առաջատարների լավագույն փորձի ներգրավում։ Այդ նպատակով կարեւոր է ստեղծել ազդեցիկ հարթակներ, որոնք հնարավորություն կտան Հայաստան հրավիրել այնպիսի հսկաների, ինչպիսիք են պարոն Հագիվարան եւ մրցանակի նախկին դափնեկիրները, որոնք էական դեր են ունեցել ՏՏ ոլորտի որակական, հեղափոխական առաջընթացում։ Նման մասնագետների այցերը եւ փորձի փոխանակումը խթանում են նոր նախաձեռնությունների եւ նախագծերի իրականացումը, որոնք կարող են ՏՏ ոլորտը Հայաստանում հասցնել նոր մակարդակի։ Այս մրցանակաբաշխությունը, որին Viva-ն աջակցում է արդեն 15 տարի, նշանակալի ներդրում է ունենում Հայաստանի տեսանելիությունն ապահովելու գործում համաշխարհային ՏՏ քարտեզի վրա։ Այն ոգեշնչում է երիտասարդներին ընտրելու ՏՏ ոլորտը որպես մասնագիտություն եւ, ամենակարեւորը, խրախուսում է նրանց ձգտել հավակնոտ նպատակների», - նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան ծնվել է 1948 թվականի հուլիսի 4-ին` Ճապոնիայի Կիոտո քաղաքում։ Ավագ դպրոցում սովորելու նպատակով 1965 թվականին տեղափոխվել է Կալիֆոռնիայի Ռիվերսայդ քաղաք։ 1971 թ․ գերազանցությամբ ավարտել է Փասադենայի Կալիֆոռնիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտը (Caltech)՝ ստանալով բակալավրի, 1972-ին՝ մագիստրոսի աստիճան, 1975-ին` էլեկտրատեխնիկայի ոլորտում ֆիզիկայի մասնագիտացմամբ դոկտորի կոչում: 1975 թվականին նա միացել է Sony ընկերությանը։ 1975-2008 թվականներին Sony-ում աշխատելու ընթացքում նա ներգրավված է եղել պատկերի սենսորների եւ թվային տեսախցիկի չիպ-սեթի վաղ մշակման աշխատանքներում, որոնց թվում են ADC, DRAM, բարձր արագությամբ Cache SRAM բուֆերային հիշողության չիպերը, միկրոկոնտրոլերների չիպերն ու իրական ժամանակի բարձր արտադրողականության պրոցեսորները։ Նախքան 2008 թվականին թոշակի անցնելը, նա ընդգրկվել է PS2 եւ PS3 PlayStation խաղային կոնսոլների չիպ-սեթերի մշակման աշխատանքներում։
2008 թ․-ին Հագիվարան հիմնադրել է AIPLAB կոնսորցիումը եւ աշխատել որպես Արհեստական բանականության գործընկեր համակարգի (AIPS) լաբորատորիայի նախագահ։ Այսօր նա Ճապոնիայի Ածուգի քաղաքում գտնվող LOCOMTEC AIPS լաբորատորիայի նախագահն է եւ զբաղվում է SDGs մաքուր էներգիայի եւ կայուն զարգացման նպատակներին ուղղված արհեստական բանականությամբ ռոբոտների (AI Robot Clean Energy) համակարգային լուծումների մշակմամբ։
Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան եղել է Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության (SSIS) Կրթական հանձնաժողովի նախագահը եւ մինչ օրս շարունակում է իր գործունեությունը որպես միության անդամ։ Նա Կալտեքի (Caltech) պատվավոր շրջանավարտ է, AAIA անդամ, IEEE մշտական անդամ եւ IEEE EDS, IEEE SSCS, IEEE CS, IEEE գերհաղորդականության խորհրդի, IEEE նանոտեխնոլոգիայի խորհրդի, IEEE սենսորների խորհրդի եւ IEEE համակարգերի խորհրդի անդամ:

13:01 | 12.05.25 | Новости | 17244
Лауреат Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в высокие технологии 2024 года др. Ёсиаки Дэймон Хагивара уже в Армении.
Президент лаборатории LOCOMTEC AIPS др. Хагивара прибыл в Армению, чтобы получить свою награду в области высокотехнологичной промышленности.
Ёсиаки Даймон Хагивара родился 4 июля 1948 года в японском городе Киото. В 1965 году он переехал в Риверсайд, штат Калифорния (США), для поступления в среднюю школу. 1971 Хагивара с отличием окончил Калифорнийский технологический институт (Caltech) в Пасадене, получив степень бакалавра в 1971 году, степень магистра в 1972 году и докторскую степень в области электротехники в 1975 году.
В 1975 году Ёсиаки Даймон Хагивара начал сотрудничать с компанией Sony. Во период работы в Sony, с 1975 по 2008 год, участвовал в ранней разработке датчиков изображения и чипсетов для цифровых камер, включая ADC, DRAM, высокоскоростные чипы буферной памяти Cache SRAM, чипы микроконтроллеров и высокопроизводительные процессоры реального времени. До выхода на пенсию в 2008 году он занимался разработкой чипсетов для игровых консолей PlayStation PS2 и PS3.
В 2008 году Хагивара основал консорциум AIPLAB и стал президентом лаборатории Artificial Intelligence Partner System (AIPS). Сегодня он является президентом лаборатории LOCOMTEC AIPS в Ацуги, Япония, и занимается разработкой решений для систем искусственного интеллекта на основе робототехники, направленных на достижение SDGs (Sustainable Development Goals) в области чистой энергии и устойчивого развития.
Г-н Хагивара был председателем Комитета по образованию Общества профессионалов полупроводниковой промышленности (SSIS) и по сей день остается членом этой ассоциации. Он является почетным выпускником Калифорнийского технологического института, членом AAIA, постоянным членом IEEE, а также членом IEEE EDS, IEEE SSCS, IEEE CS, Совета по сверхпроводимости IEEE, Совета по нанотехнологиям IEEE, Совета по датчикам IEEE и Совета по системам IEEE.
В рамках визита др. Хагивара встретится с министром высокотехнологичной промышленности Республики Армения Мхитаром Айрапетяном и посетит Национальный политехнический университет Армении, где ему будет присвоено звание почетного доктора университета. Кроме того, он прочтет лекцию во Французском университете Армении, а также посетит центры Synopsys Armenia и TUMO. Визит завершится посещением центра COAF SMART в Лорийской области, где г-н Хагивара примет участие в конференции и выставке «Кремниевые горы 2025» и выступит с основным докладом.
«Сектор ИКТ в Армении имеет значительный потенциал, и для его развития необходима не только финансовая поддержка, но и поощрение инновационного мышления и привлечение передового опыта лидеров отрасли. Для этого важно создавать влиятельные площадки, которые позволят нам приглашать в Армению таких выдающихся личностей, как г-н Хагивара и предыдущие лауреаты премии, сыгравших значительную роль в качественном, революционном прогрессе ИТ-сферы. Визиты специалистов подобного масштаба и обмен опытом стимулируют реализацию новых инициатив и проектов, которые могут вывести ИТ-сферу Армении на новый уровень. Церемония награждения, которую Viva поддерживает уже 15 лет, вносит значительный вклад в обеспечение видимости Армении на глобальной ИТ-карте. Это вдохновляет молодых людей выбирать сферу ИТ как профессию и, что самое главное, побуждает их стремиться к амбициозным целям», — отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.