13:01 | 12.05.25 | Նորություններ | 17545
Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2024 թ․ դափնեկիր դր. Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան արդեն Հայաստանում է։
LOCOMTEC AIPS լաբորատորիայի նախագահ դր. Հագիվարան Հայաստան է ժամանել բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում իր մրցանակը ստանալու նպատակով։
Այցելության ընթացքում նա կհանդիպի ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանին, կայցելի Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան, որտեղ նրան կշնորհվի բուհի պատվավոր դոկտորի կոչում։ Բացի դրանից՝ նա դասախոսություն կկարդա Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանում, ինչպես նաեւ կայցելի Սինոփսիս Արմենիա եւ TUMO կենտրոն: Այցը կեզրափակվի Լոռու մարզի ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոն այցելությամբ, որտեղ նա կմասնակցի «Սիլիկոնային սարեր 2025» համաժողովին ու ցուցահանդեսին, որտեղ հանդես կգա հիմնական զեկույցով:
«Հայաստանում ՏՀՏ ոլորտը զգալի ներուժ ունի, եւ դրա զարգացման համար անհրաժեշտ է ոչ միայն ֆինանսական աջակցություն, այլեւ նորարարական մտածողության խթանում եւ ոլորտի առաջատարների լավագույն փորձի ներգրավում։ Այդ նպատակով կարեւոր է ստեղծել ազդեցիկ հարթակներ, որոնք հնարավորություն կտան Հայաստան հրավիրել այնպիսի հսկաների, ինչպիսիք են պարոն Հագիվարան եւ մրցանակի նախկին դափնեկիրները, որոնք էական դեր են ունեցել ՏՏ ոլորտի որակական, հեղափոխական առաջընթացում։ Նման մասնագետների այցերը եւ փորձի փոխանակումը խթանում են նոր նախաձեռնությունների եւ նախագծերի իրականացումը, որոնք կարող են ՏՏ ոլորտը Հայաստանում հասցնել նոր մակարդակի։ Այս մրցանակաբաշխությունը, որին Viva-ն աջակցում է արդեն 15 տարի, նշանակալի ներդրում է ունենում Հայաստանի տեսանելիությունն ապահովելու գործում համաշխարհային ՏՏ քարտեզի վրա։ Այն ոգեշնչում է երիտասարդներին ընտրելու ՏՏ ոլորտը որպես մասնագիտություն եւ, ամենակարեւորը, խրախուսում է նրանց ձգտել հավակնոտ նպատակների», - նշել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան ծնվել է 1948 թվականի հուլիսի 4-ին` Ճապոնիայի Կիոտո քաղաքում։ Ավագ դպրոցում սովորելու նպատակով 1965 թվականին տեղափոխվել է Կալիֆոռնիայի Ռիվերսայդ քաղաք։ 1971 թ․ գերազանցությամբ ավարտել է Փասադենայի Կալիֆոռնիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտը (Caltech)՝ ստանալով բակալավրի, 1972-ին՝ մագիստրոսի աստիճան, 1975-ին` էլեկտրատեխնիկայի ոլորտում ֆիզիկայի մասնագիտացմամբ դոկտորի կոչում: 1975 թվականին նա միացել է Sony ընկերությանը։ 1975-2008 թվականներին Sony-ում աշխատելու ընթացքում նա ներգրավված է եղել պատկերի սենսորների եւ թվային տեսախցիկի չիպ-սեթի վաղ մշակման աշխատանքներում, որոնց թվում են ADC, DRAM, բարձր արագությամբ Cache SRAM բուֆերային հիշողության չիպերը, միկրոկոնտրոլերների չիպերն ու իրական ժամանակի բարձր արտադրողականության պրոցեսորները։ Նախքան 2008 թվականին թոշակի անցնելը, նա ընդգրկվել է PS2 եւ PS3 PlayStation խաղային կոնսոլների չիպ-սեթերի մշակման աշխատանքներում։
2008 թ․-ին Հագիվարան հիմնադրել է AIPLAB կոնսորցիումը եւ աշխատել որպես Արհեստական բանականության գործընկեր համակարգի (AIPS) լաբորատորիայի նախագահ։ Այսօր նա Ճապոնիայի Ածուգի քաղաքում գտնվող LOCOMTEC AIPS լաբորատորիայի նախագահն է եւ զբաղվում է SDGs մաքուր էներգիայի եւ կայուն զարգացման նպատակներին ուղղված արհեստական բանականությամբ ռոբոտների (AI Robot Clean Energy) համակարգային լուծումների մշակմամբ։
Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարան եղել է Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության (SSIS) Կրթական հանձնաժողովի նախագահը եւ մինչ օրս շարունակում է իր գործունեությունը որպես միության անդամ։ Նա Կալտեքի (Caltech) պատվավոր շրջանավարտ է, AAIA անդամ, IEEE մշտական անդամ եւ IEEE EDS, IEEE SSCS, IEEE CS, IEEE գերհաղորդականության խորհրդի, IEEE նանոտեխնոլոգիայի խորհրդի, IEEE սենսորների խորհրդի եւ IEEE համակարգերի խորհրդի անդամ:

13:01 | 12.05.25 | News | 17560
The 2024 laureate of the State Award of Republic of Armenia for Global Contribution to Humanity through High-Tech, Dr. Yoshiaki Damon Hagiwara, is already in Armenia.
The President of LOCOMTEC AIPS Laboratory, Dr. Hagiwara, has arrived in Armenia to receive his award in the field of high-tech industry.
Yoshiaki Damon Hagiwara was born on 4 July 1948, in Kyoto, Japan. He moved to Riverside, California, in 1965 to attend high school. In 1971, he graduated with honors from the California Institute of Technology (Caltech) in Pasadena, receiving a bachelor’s degree, in 1972 a master’s degree, and in 1975 a doctorate in physics in electrical engineering. In 1975, he joined Sony. During his time at Sony, from 1975 to 2008, he was involved in early development of image sensors and digital camera chipsets, including ADCs, DRAMs, high-speed Cache SRAM buffer memory chips, microcontroller chips, and high-performance real-time processors. Before retiring in 2008, he was involved in the development of chipsets for the PS2 and PS3 PlayStation game consoles.
In 2008, Hagiwara founded the AIPLAB consortium and served as the President of the Artificial Intelligence Partner System (AIPS) Laboratory. Today, he is the President of LOCOMTEC AIPS Laboratory in Atsugi, Japan, and is engaged in the development of AI Robot Clean Energy system solutions for the SDGs clean energy and sustainable development goals. Mr. Hagiwara was the Chairman of the Education Committee of the Semiconductor Industry Professionals Society (SSIS) and continues to be a member of the society. He is an honorary alumnus of Caltech, a member of AAIA, a member of IEEE, and a member of IEEE EDS, IEEE SSCS, IEEE CS, IEEE Superconductivity Council, IEEE Nanotechnology Council, IEEE Sensor Council, and IEEE Systems Council.
During the visit, Mr. Hagiwara will meet with the Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, Mkhitar Hayrapetyan, and visit the National Polytechnic University of Armenia, where he will be awarded an honorary doctorate. In addition, he will deliver a lecture at the French University of Armenia, as well as will visit Synopsis Armenia and TUMO centers. The trip will conclude with a visit to the COAF SMART center in Lori region, where the laureate will participate in the “Silicon Mountains 2025” conference and exhibition as a keynote speaker.
“The ICT sector in Armenia has significant potential, and for its development, not only financial support is needed, but also the promotion of innovative thinking and the involvement of best practices from industry leaders. To this end, it is important to create influential platforms that will allow us to invite to Armenia giants such as Mr. Hagiwara and the previous laureates of the award, who have played a significant role in the qualitative, revolutionary progress of the IT sector. The visits of top professionals and the exchange of experience stimulate the implementation of new initiatives and projects that can bring the IT sector in Armenia to a new level. This award, which Viva has supported for 15 years, makes a significant contribution to ensuring the visibility of Armenia on the global IT map. It inspires young people to choose the IT sector as a profession and, most importantly, encourages them to strive for ambitious goals,” Armen Avetisian, General Director of Viva, noted.