11:00 | 03.09.24 | Նորություններ | 8865
Ո՞ր նոթբուքն ընտրել գրաֆիկայի եւ վիդեո խմբագրման համար 2024 թվականին: Մեծ մրցակցության պայմաններում դժվար է ընտրել այնպիսի մոդել, որը կհամատեղի փոքր չափսերը եւ առավելագույն արտադրողականությունը՝ նոթբուքը որպես պորտատիվ ստուդիա օգտագործելու նպատակով:
Շուկայի լավագույն տարբերակներից մեկը կարող է դառնալ 2024 թվականի նոր արտադրանքը՝ ASUS ապրանքանիշի ProArt P16-ը: Այս սարքը նախատեսված է խստապահանջ օգտատերերի համար, որոնք պահանջում են առավելագույն արտադրողականություն:
Բնութագրերի շարքում կարելի է նշել ստեղծագործական առաջադրանքներ կատարելու համար հիմնական առավելությունները.
●    հզոր կոնֆիգուրացիա՝ NVIDIA GeForce RTX 4070 գրաֆիկական քարտով,
●    AMD Ryzen AI 9 HX 370 12 միջուկային պրոցեսոր,
●    բարձրորակ OLED էկրան՝ հստակ գույներով,
●    սարքերի միացան համար ինտերֆեյսների լայն ընտրություն,
●    AI հավելվածները։
Եկեք վերլուծենք ASUS-ի նոր մոդելը՝ հասկանալու, թե արդյոք ProArt P16-ը կարող է լիարժեք օգնական լինել գրաֆիկայի, 3D մոդելավորման եւ վիդեո խմբագրման հետ աշխատելու դեպքում:
Որքանո՞վ է ProArt P16-ը հարմար գրասենյակից դուրս աշխատելիս
Բարակ մետաղական կորպուսով ProArt P16-ը կշռում է ընդամենը 1,85 կգ՝ 14,9 մմ հաստությամբ: Այն հեշտությամբ կարելի է տեղադրել ուսապարկի կամ պայուսակի մեջ։ Անոդացման գործընթացի արդյունքում ստացված սեւ գույնի կորպուսը սարքին էլեգանտ եւ պրոֆեսիոնալ տեսք է տալիս։ Ավելին, դրա վրա մատնահետքերն անտեսանելի են: Դիզայնը լակոնիկ է՝ առանց լրացուցիչ դիզայներական լուծումների։
Էկրանի կրունկի մտածված դիզայնն ապահովում է էկրանի անվտանգ ֆիքսումը եւ բարելավված հովացումը: Եվ, վերջապես, ստեղծագործ անհատների համար, որոնք հաճախ են ճանապարհորդում եւ սովոր չեն աշխատել գրասենյակում. այն ունի 90 Վտ/ժ հզորությամբ մարտկոց։ Արտադրողները խոստանում են մինչեւ 20 ժամ աշխատանք առանց վերալիցքավորման: Նույնիսկ եթե նոթբուքի մարտկոցը սկսում է «նստել», արագ լիցքավորման գործառույթը թույլ է տալիս վերականգնել լիցքավորումը մինչեւ 60% ընդամենը 49 րոպեում։
Լիցքավորման համար օգտագործվում է Type-C ձեւաչափով USB 3.2-ը: Արտաքին սարքերի հետ հարմարավետ աշխատանքի համար այն համալրված է լիարժեք չափսի HDMI միակցիչով, աուդիո միակցիչով, 2 USB-A պորտով եւ բարձր արագությամբ SD Express քարտ ռիդերով:
OLED էկրանի առանձնահատկությունները
Եթե դուք զբաղվում եք գրաֆիկայով կամ տեսանյութերի խմագրումով, ապա չպետք է խնայեք էկրանի վրա: Բոլոր տեխնիկական բնութագրերը, ինչպիսիք են գունային ճշգրտությունը, կետայնությունը, արձագանքման արագությունը եւ ցայտագունության մակարդակը, անչափ կարեւոր են:
ASUS մոդելները միշտ հագեցած են բարձրորակ էկրաններով: Չնայած փոքր չափսերին՝ էկրանի բնութագրերը զարմացնում են․ 16 դյույմանոց սենսորային էկրան՝ 4K կետայնությունով։ OLED էկրանն ապահովում է պատկերի բացառիկ որակ՝ 100% DCI-P3 գունային գամմայով:
Pantone Validated հավաստագիրն ապահովում է գունային ճշգրտությունը, ինչը հատկապես կարեւոր է դիզայներների համար, որոնք պետք է տեսնեն յուրաքանչյուր երանգ առավելագույն ճշգրտությամբ: Կոնտրաստի բարձր մակարդակի եւ 550 կդ/մ² առավելագույն պայծառության դեպքում մուգ էկրանին մոխրագույն բծեր չեն լինի, իսկ սեւի երանգներն իսկապես սեւ են երեւում:
Բացի Lumina OLED էկրանների արդեն հայտնի բնութագրերից, ASUS-ը ներկայացնում է նոր տեխնոլոգիաներ։ Օրինակ՝ ASUS Splendid հավելվածը, որը թույլ է տալիս փոխել էկրանի գունային գամման՝ կախված առաջադրանքից (sRGB-ից մինչեւ DCI-P3 եւ հակառակը):
Պայծառ լույսի կամ բավարար լուսավորության բացակայության դեպքում էկրանը հարմարվում է պայմաններին եւ ավտոմատ կերպով փոխում շրջակա լույսի պայծառությունն ու գունային ջերմաստիճանը:
Արտադրողականություն եւ գրաֆիկա
Ստեղծագործական առաջադրանքների համար բարձր ճշգրտության ցուցադրման հետ մեկտեղ կարեւոր է ընտրել մեծ քանակությամբ միջուկներով պրոցեսոր, որը նախատեսված է բազմաբնույթ առաջադրանքների համար եւ ապահովում է կայուն աշխատանք բարդ ծրագրերում: Այս համատեքստում AMD Ryzen AI 9 HX 370 պրոցեսորը դառնում է իսկական օգնական գրաֆիկայի, ֆոտո եւ վիդեո բովանդակության հեղինակների համար։ Այս հզոր չիպն ապահովում է բարձր արտադրողականություն, քանի որ հագեցած է 12 միջուկով եւ մինչեւ 5,1 ԳՀց տակտային հաճախականությամբ։ Այն հագեցած է 50 TOPS նեյրոնային պրոցեսորով՝ արհեստական բանականության վրա աշխատող ծրագրերի համար։
Եվ, իհարկե, ProArt P16-ի գրաֆիկական հզորության բանալին է NVIDIA GeForce RTX 4070 գրաֆիկական քարտը, որի օգնությամբ կարող եք վայելել անհավատալի AI կատարումը մինչեւ 321 TOPS, ինչը զգալիորեն բարելավում է աշխատանքը AI հավելվածներում:
Բացի դրանից, դիզայներների եւ խմբագիրների համար շատ կարեւոր է օպերատիվ հիշողության ծավալը․ այն պետք է լինի առնվազն 16 ԳԲ: Այս նոթբուքը ունի 32 ԳԲ կամ 64 ԳԲ LPDDR5X-7500 հիշողություն պլատայի վրա: Խոշոր նախագծերի հետ աշխատելու համար սարքը հագեցած է մինչեւ 2 ՏԲ հզորությամբ գերարագ SSD կուտակիչով։
AI օգնականը կօգնի ստեղծագործել
ASUS-ն առաջարկում է մի շարք ստեղծագործական AI հավելվածներ, որոնք հեշտացնում են ձեր աշխատանքը եւ բացում նոր հնարավորություններ: Մեծ ծավալի ֆայլերի հետ գործ ունեցողների համար (առանց դրա անհնար է պատկերացնել որեւէ տեսախմբագրի կամ լուսանկարչի նոթբուք), ASUS-ն առաջարկում է StoryCube-ը։ Այս հավելվածն օգնում է արագ գտնել, բեռնել, արտահանել եւ պահեստավորել լուսանկարներ եւ տեսանյութեր ինչպես ամպային, այնպես էլ տեղական պահեստում:
Եվս մեկ նորույթ՝ MuseTree-ին, որն առանց ինտերնետ կապի AI-ի միջոցով պատկերներ է ստեղծում: Այս գործիքի միջոցով կարող եք կյանքի կոչել ձեր ստեղծագործական գաղափարները: MuseTree-ն աջակցում է ոչ միայն տեքստի մուտքագրմանը, այլ նույնիսկ աշխատում է ձեռքով արված էսքիզների հետ:
Նոր ProArt P16-ում տեղադրված է ProArt Creator Hub-ը, որը սարքի բնութագրերի մոնիտորինգի կենտրոնն է: Մեկ հանգույցում կարող եք կարգավորել գույները, օդափոխիչների աշխատանքը կամ կառավարել աշխատանքը WorkSmart-ի եւ Performance Optimization-ի միջոցով:
Մեկ այլ բացառիկ հավելվածը ASUS DialPad-ն է՝ հատուկ ստեղծագործական հավելվածներում պարամետրերը կառավարելու գործիքը: Կարգավորիչը գտնվում է թաչփադի ձախ կողմում եւ աշխատում է հավելվածների լայն շրջանակի հետ: Դրան կարելի է հեշտությամբ հարմարեցնել եւ ավելացնել այնպիսի պարամետրեր, որոնք անհրաժեշտ են կառավարել կոնկրետ նախագծի վրա աշխատելիս:
Այստեղ նաեւ տեղադրված են անվտանգությունը եւ աուդիո որակն ապահովող AI հավելվածներ: Օրինակ՝ կա էկրանի ադապտիվ մթություն գործառույթ, որը միանում է, երբ չեք նայում էկրանին, կամ ավտոմատ արգելափակման գործառույթը, որը գործարկվում է, երբ օգտատերը հեռանում է սարքից: ASUS AI Noise Cancellation-ը պատասխանատու է զանգերի եւ վիդեոկոնֆերանսների ժամանակ աղմուկի խելացի նվազեցման համար:
Windows-ի հետագա թարմացումներով մեկտեղ օպերացիոն համակարգը կթարմացվի մինչեւ Copilot+ PC մակարդակ: Թարմացումը թույլ կտա օգտվել AI-ի օգնությամբ աշխատող մի շարք գործառույթներից, ինչպիսիք են Recall խելացի որոնումը, Cocreator-ի նկարչական օգնականը եւ այլն:
Եվ, վերջապես, նոթբուքի վրա տեղադրված Copilot ստեղը նախատեսված է Microsoft-ի AI օգնականին ակնթարթորեն կանչելու համար:
Հովացման համակարգ
Կարեւոր է, որ վիդեո, 3D մոդելավորման կամ այլ ինտենսիվ հաշվարկներ կատարելիս նոթբուքը պահպանի առավելագույն արտադրողականությունը՝ առանց գերտաքացման: ProArt P16-ի վրա տեղադրված է հովացման բարդ համակարգ, որն առանցքային դեր է խաղում բարդ առաջադրանքներ կատարելու ժամանակ սարքի կայուն եւ երկարատեւ աշխատանքն ապահովելու համար: Այն օգտագործում է նորագույն տեխնոլոգիա, որը նման է ROG պրեմիում շարքի խաղային նոթբուքերի վրա տեղադրված համակարգին: Այսպիսով, այն ներառում է Thermal Grizzly հեղուկ մետաղական ջերմային ինտերֆեյսից, փոշու զտիչներից եւ երեք օդափոխիչներից բաղկացած համակարգ՝ ավելացված օդի հոսքով:
Thermal Grizzly հեղուկ մետաղական ջերմային միջերեսի օգտագործումը զգալիորեն բարելավում է ջերմության ցրման արդյունավետությունը: Ավելի քիչ ռեսուրս պահանջող գործընթացների համար նոթբուքն ապահովում է «0 դԲ» անաղմուկ ռեժիմ:
Ամփոփում
ASUS-ը ստեղծագործող մասնագետներին առաջարկում է ոչ միայն հզոր նոթբուք, այլ՝ ամբողջական շարժական ստուդիա: ProArt P16-ն ապահովում է փոքր կորպուսում բարձր արտադրողականության բոլոր հնարավորությունները եւ, ամենակարեւորը, 16 դյույմանոց OLED էկրան՝ բարձր ճշգրիտ գունային վերարտադրմամբ եւ պատկերի խելացի կարգավորումներով:
Ավելին, ProArt P16 պրոցեսորի շնորհիվ ստանում եք ծրագրերի կայուն աշխատանք եւ ռենդերինգի բարձր արագություն, ինչը հատկապես կարեւոր է բարդ առաջադրանքներ կատարելիս: Մեծ բոնուս․ ստեղծագործական AI հավելվածներ՝ աշխատանքային գործընթացը արագացնելու եւ օպտիմալացնելու նպատակով:
Այս ամենը ProArt P16-ը դարձնում է անփոխարինելի գործիք անընդհատ շարժման մեջ գտնվող օգտատերերի համար, որոնք նախընտրում են պորտատիվ սարք, բայց չեն ցանկանում զոհաբերել էկրանի որակն ու արտադրողականությունը:

11:00 | 03.09.24 | Новости | 8902
Какой ноутбук выбрать для графики и видеомонтажа в 2024 году? При большой конкуренции сложно выбрать модель, которая обеспечит небольшие размеры и максимально возможную производительность для использования ноутбука в качестве выездной студии.
Одним из лучших вариантов на рынке может стать новинка 2024 года – ноутбук ProArt P16 от бренда ASUS. ProArt P16 разработан для тех, кто требует от своей техники максимальной отдачи.
Из характеристик можно отметить основные плюсы для выполнения творческих задач:
●    мощная конфигурация с видеокартой NVIDIA GeForce RTX 4070
●    12-ядерный процессор AMD Ryzen AI 9 HX 370
●    высококлассный OLED экран с четкими цветами
●    широкий выбор интерфейсов для подключения периферии
●    ИИ-приложения.
Разберем новую модель от ASUS, чтобы понять, подходит ли ProArt P16 для работы с графикой, 3D моделированием и видеомонтажом.
Насколько удобен ProArt P16 для работы вне офиса?
ProArt P16 в тонком металлический корпусе весит всего 1,85 кг при толщине в 14,9 мм. Его легко можно поместить в рюкзак или сумку. Черный цвет без бликов, полученный благодаря процедуре анодирования, не только придает устройству строгий и профессиональный вид, а также устойчив к отпечаткам пальцев. Дизайн строгий и лаконичный без каких-либо дополнительных дизайнерский решений.
Продуманная конструкция экранного шарнира обеспечивает надежную фиксацию дисплея и улучшенное охлаждение. Ну и наконец для работы творческих личностей, которые часто бывают в поездках и не привыкли работать в офисной обстановке батарея емкостью 90 Втч. Производители обещают работу до 20 часов без подзарядки. Если даже ноутбук начал садиться, функция быстрой зарядки позволяет восстановить до 60% заряда всего за 49 минут.
Для зарядки предназначен USB 3.2 в формате Type-С. Также для комфортной работы с внешними устройствами, ноутбук оснащен полноразмерным разъемом HDMI, аудиоразъемом, 2 портами USB-A и высокоскоростным карт-ридером SD Express.
Особенности экрана OLED?
Если вы занимаетесь графикой или видео монтажом, то вам нельзя экономить на экране. Важны все технические характеристики, такие как точность цветопередачи, разрешение, частота отклика и уровень контрастности.
Модели ASUS всегда отличаются высококлассными экранами. При небольших габаритах, размеры и характеристики экрана поражают: 16-дюймовый сенсорный дисплей с разрешением 4K. OLED-дисплей обеспечивает исключительное качество изображения с цветовым охватом 100% пространства DCI-P3.
Сертификация Pantone Validated гарантирует точность цветопередачи, что особенно важно для дизайнеров, которым необходимо видеть каждый оттенок с максимальной точностью. С высоким уровнем контрастности и пиковой яркостью в 550 кд/м² на темном экране не будет серых пятен, и черный цвет выглядит действительно черным.
Кроме уже известных характеристик экранов Lumina OLED, ASUS представляет новые технологии. Например, приложение ASUS Splendid, которое позволяет менять цветовой охват дисплея в зависимости от задач (sRGB на DCI-P3 и обратно).
Для работы в условиях яркого света или же отсутствия достаточного освещения, дисплей адаптируется и автоматически меняет яркость и цветовую температуру окружающего освещения.
Производительность и графика
Для творческих задач наряду с высокоточным дисплеем важно выбирать процессор с большим количеством ядер, который предназначен для многозадачности и обеспечивает стабильную работу в требовательных программ. В этом контексте процессор AMD Ryzen AI 9 HX 370 становится настоящим помощником для авторов графики, фото и видео контента. Этот мощный чип, оснащенный 12 ядрами и способностью достигать тактовой частоты до 5,1 ГГц, обеспечивает превосходную производительность. Он оснащен нейропроцессором с мощностью 50 TOPS для работы с искусственным интеллектом.
Ну и конечно же графическая мощь ProArt P16 подкреплена видеокартой NVIDIA GeForce RTX 4070. С её помощью вы сможете наслаждаться невероятной ИИ-производительностью до 321 TOPS, что значительно повышает производительность в Ai приложениях.
Также дизайнерам и монтажерам важен объем оперативной памяти, он должен быть как минимум 16 ГБ. Этот ноутбук оснащен 32 или 64 ГБ LPDDR5X-7500 на плате. Для работы с большими проектами ноутбук обладает сверхбыстрым SSD накопителем объёмом до 2 Тб.
ИИ помощники для творческих задач
ASUS предлагает ряд креативных ИИ-приложений, которые значительно упрощают работу и открывают новые возможности. Для тех, кто работает с большим объемом файлов (без этого невозможно представить ноутбук ни одного видео монтажера или фотографа) ASUS предлагает StoryCube. Это приложение помогает быстро находить, импортировать, экспортировать и упорядочивать фото и видео как в облачном, так и в локальном хранилище.
Еще одна новинка MuseTree для генерирования изображений с помощью ИИ без подключения к интернету. При помощи этого инструмента можно воплощать в жизнь свои творческие идеи. MuseTree поддерживает не только текстовый ввод, но и использование карт идей и даже набросков от руки.
На новом ProArt P16 предустановлен ProArt Creator Hub – центр мониторинга состояния устройства. В одном хабе можно настроить параметры цвета, управлять производительностью с помощью WorkSmart и Performance Optimization или же регулировать вентиляторы.
Еще один эксклюзив - ASUS DialPad для управления параметров именно в творческих приложениях. Контроллер расположен слева от тачпада и работает с широким спектром приложений. Его можно легко кастомизировать и добавлять параметры, которыми вам необходимо управлять при работе над конкретным проектом.
На ноутбуке также работают ИИ-приложения для обеспечения безопасности и качества звука. Например, действует адаптивное затемнение экрана при отведении взгляда пользователя и автоматическая блокировка, когда пользователь отходит от устройства. За интеллектуальное шумоподавление во время звонков и видеоконференции отвечает ASUS AI Noise Cancellation.
С последующими обновлениями Windows, ОС будет обновлена до уровня Copilot+ PC. Обновление предоставит пользователям доступ к широкому набору функций на базе ИИ, таким как интеллектуальный поиск Recall, помощник рисования Cocreator и многим другим.
Ну и наконец, отдельная клавиша Copilot предназначена для мгновенного доступа к ИИ-помощнику Microsoft.
Система охлаждения
Важно, чтобы во время рендеринга видео, 3D-моделирования или других интенсивных вычислениях, ноутбук поддерживал максимальную производительность без перегрева. ProArt P16 оснащен продуманной системой охлаждения, которая играет ключевую роль в обеспечении стабильной и продолжительной работы устройства при выполнении трудоемких задач. Здесь используются передовые технологии, подобные тем, которые вы найдете в премиальной геймерской линейке ROG. Система охлаждения включает термоинтерфейс из жидкого металла Thermal Grizzly, пылевые фильтры и систему из трех вентиляторов с увеличенным воздушным потоком.
Использование термоинтерфейса из жидкого металла Thermal Grizzly значительно повышает эффективность теплорассеивания. Для менее ресурсоемких процессов на ноутбуке работает бесшумный режим «0 дБ».
Итог
ASUS предлагает профессионалам, работающими над творческими задачами, не просто мощный ноутбук, а полноценную мобильную студию. ProArt P16 обладает всеми характеристиками высокой производительности при небольших размерах и, что особенно важно, 16-дюймовым OLED экраном с высокоточной цветопередачей, интеллектуальными функциями настройки изображения и повышенной надежностью.
Что особенно важно при выполнении сложных задач, процессор ProArt P16 обеспечивает стабильную работу требовательных программ и высокую скорость рендеринга. Ну и огромный бонус в виде набора креативных ИИ-приложений для ускорения и оптимизации рабочего процесса.
Всё это делает ProArt P16 незаменимым инструментом для тех, кто работает в постоянном движении, но не хочет жертвовать при этом качеством экрана и производительностью.