11:34 | 23.08.24 | Նորություններ | 11176
Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել «Հայ մշակութային եւ գիտական ընկերակցություն» hիմնադրամի (ASOF) հետ՝ համագործակցելու WCIT2024/DigiTec-ի շրջանակում կրթության եւ վերապատրաստման ոլորտներում։
Նախատեսվում է մի շարք առանցքային ուղղություններով փոխգործակցություն, այդ թվում՝ աջակցություն ՀՀ-ում գիտության եւ տեխնոլոգիաների խթանմանը, կրթական ծրագրերի եւ վերապատրաստումների կազմակերպմանն ուղղված համատեղ նախաձեռնությունների իրականացմանը, ինչպես նաեւ փորձագիտական աջակցություն՝ կրթության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտներում նորարարական լուծումներ ստեղծելու եւ կիրառելու նպատակով։
«Շատ ուրախ եմ այս հնարավորության համար՝ ներկայացնելու Հայաստանի եւ սփյուռքի գիտական ներուժը՝ խթանելու Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումը: Մեր համատեղ փորձն ու ռեսուրսներն ի գործ դնելով՝ WCIT2024/DigiTec-ը կդարձնենք համաշխարհային նորարարությունների կիզակետ՝ հատուկ շեշտադրելով կրթության, վերապատրաստման, գիտության ու տեխնոլոգիական ոլորտները: Այս համագործակցությունը կարեւոր նշանակություն ունի Հայաստանը համաշխարհային տեխնոլոգիական արդյունաբերության քարտեզի վրա ամրապնդելու համար, եւ վստահ ենք, որ մեր համատեղ ջանքերը կտան բացառիկ արդյունքներ»,-ասել է «Հայ մշակութային եւ գիտական ընկերակցություն» hիմնադրամի տնօրեն Լուսինե Քասարջյանը։
«Հպարտ եմ հայտարարել այս համագործակցության պաշտոնական մեկնարկի մասին, որը նշանակալի ձեռքբերում է WCIT2024/DigiTec-ի համար: ԱՏՁՄ-ում մենք միշտ կարեւորել ենք հայաստանյան առաջատար ընկերությունների հետ համագործակցությունը՝ միավորված եւ համատեղված ջանքերով գերազանցության հասնելու համար: Այս համագործակցությունը «Հայ մշակութային եւ գիտական ընկերակցություն» hիմնադրամի հետ ոչ միայն ռազմավարական դաշինք է, այլեւ էական բաղադրիչ՝ WCIT2024/DigiTec-ն ամենաբարձր մակարդակի հասցնելու մեր առաքելության գործում»,- նշել է ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը։
WCIT2024/DigiTec-ը տեղի կունենա 2024 թվականի հոկտեմբերի 4-7-ին Երեւանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում՝ «ՄՏՔԻ ՈՒԺԸ. Արհեստական բանականություն՝ սահմաններից այն կողմ՝ էթիկայի շրջանակում» խորագրով:

11:34 | 23.08.24 | News | 10947
The Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE) has signed a Memorandum of Understanding with The Armenian Society of Fellows (ASOF) to advance the 2024 World Congress on Innovation Technology (WCIT2024/DigiTec).
The MoU between UATE and ASOF marks a significant step toward fostering mutual collaboration in the fields of science and technology in Armenia. The agreement outlines a shared commitment to enhancing education and training, with both parties working together to promote these areas.
"I am very happy for this opportunity to present Armenian and diasporan academic capacity to foster Armenian tech industry development. Together, we will harness our collective expertise and resources to make WCIT2024/DigiTec a global showcase of innovation, with a special emphasis on education, training, and the promotion of science and technology. This collaboration is key to positioning Armenia as a leader in the global tech industry, and we are confident that our joint efforts will yield remarkable results,"-said Lucineh Kassarjian, Executive Director of ASOF Armenia.
"I am thrilled to officially kick off this partnership, which marks a significant milestone in our journey toward WCIT2024/DigiTec. At UATE, we have always prioritized collaboration with Armenia's leading institutions to ensure that our efforts are united and aligned toward achieving excellence. Our partnership with the Armenian Society of Fellows (ASOF) is not just a strategic alliance but an essential component of our mission to elevate WCIT2024/DigiTec to the highest possible standard,”-said Sargis Karapetyan, CEO of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), DigiTec.
WCIT2024/DigiTec will be held from October 4–7, 2024, in Yerevan, at the Karen Demirtchian Complex. The Congress will emphasize the importance of applied sciences, investment, and technological presence in various regions and economies, centered around the headline "THE POWER OF MIND: AI Beyond Limits, Within Ethics."