10:28 | 10.07.24 | Հոդվածներ | exclusive 20149
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում անցկացվել է Մեծ լեզվական մոդելների (LLM) ամառային դպրոց, որին մասնակցել է 70 ուսանող։
Google-ի Gemini AI-ի թիմում ԱԲ հետազոտող Ջիաո Սուն Հայաստան է ժամանել ամառային դպրոցում դասախոսություններ կարդալու համար։ iTel.am-ի հետ զրույցում նա նշեց, որ նախքան գալը շատ է հետաքրքրվել Հայաստանով եւ  ուսումնասիրել է հայկական մշակույթը։
«Ամառային դպրոցի համակազմակերպիչ Արամ Գալստյանին ճանաչում եմ Կալիֆոռնիայի համալսարանում ուսանելու տարիներից։ Նա գիտի իմ հետաքրքրությունների շրջանակը եւ առաջակեց ինձ միանալ այս նախագծին։
Ջիաո Սունը Ջիաո Սունը
photo © Բորիս Վարդանյան (AUA)
Ես ուսանողների հետ աշխատում եմ, մասնավորապես, AI հրահանգների ժամանակակից տեխնոլոգիաների մշակման, ինչպես նաեւ ստացված մոդելների գնահատման ուղղությամբ։ Իմ խորհուրդն է նրանց՝ կայծակնային արագ զարգացող տեխնոլոգիաների տեմպից ետ չմնալ ու կենտրոնանալ արդեն իսկ ստեղծված մոդելների ճարտարապետությունը բարելավելու վրա, մտածել, թե ինչ նորարարություն կարող են ավելացնել ընթացիկ միտումներին»,- նշում է Ջիաոն։
Picsart ընկերության եւ տեխնոլոգիական ձեռներեց Վահե Կուզոյանի աջակցությամբ Հայաստան են հրավիրվել առաջատար գիտնականներ Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանից (USC), Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտից (MIT), Google Research-ից, Լոնդոնի համալսարանական քոլեջից (UCL), Կոպենհագենի համալսարանից (UCPH), Ամազոն եւ Մետա ընկերություններից:
Ամառային դպրոցի համակազմակերպիչ եւ Կանադայում հիմնված ServiceNow ընկերությունում ԱԲ հետազոտության թիմի ղեկավար Փերուզ Թասլակյանն ասում է, որ սկզբում նախատեսում էին 40 ուսանող ներգրավվել, սակայն դիմումների քանակը գերազանցել էր սպասումները․
«Մոտ 3 տարի դասավանդել եմ Ամերիկյան համալսարանում եւ եղել եմ Հաշվողական գիտությունների բակալավրի ծրագրի ղեկավարը, տեսել եմ այստեղի երիտասարդների ներուժը։ Կանադա տեղափոխվելուց հետո 2015-ից ի վեր գրեթե ամեն տարի տարբեր համաժողովներ ու աշխատարաններ էի կազմակերպում, հրավիրում համաշխարհային մասնագետների ու քննարկում ոլորտի բաց խնդիրները։ Այս տարի Արամ Գալստյանի հետ որոշեցինք Մեծ լեզվական մոդելների ուղղությամբ նախաձեռնություն իրականացնել, քանի որ երկուսս էլ այս պահին աշխատում ենք AI ոլորտում։
Փերուզ Թասլակյանը Փերուզ Թասլակյանը
Նպատակն էր մեր գործարար կապերն օգտագործելով նոր գիտելիք բերել Հայաստան եւ տեղեկություն տալ տեխնոլոգիաների ժամանակակից մշակումների ու հետազոտությունների վերաբերյալ։ Մեզ կամար շատ կարեւոր էր, որ գործնական դասեր լինեն, քանի որ դասախոսների մեծ մասն աշխատում է մեծ ընկերություններում»,- ասում է Փերուզը։
Գործնական դասերի համար հարկավոր է ունենալ համապատասխան համակարգչային հզորություններ (GPU), ինչն, ըստ Փերուզի, շատ թանկ հաճույք է։ Եվրոպական Nebius AI ընկերությունը դպրոցի անցկացման համար տրամադրել է անհրաժեշտ հաշվողական ենթակառուցվածքը: Յուրաքանչյուր ուսանողի տրամադրվել է մեկ H100 GPU-ի հասանելիություն դպրոցի ամբողջ ընթացքում:
Անաստասիա Զեմվսկովան Nebius AI-ի թիմից է ու իր հայ գործընկերոջ հետ նույնպես Հայաստանում է աջակցելու դասերի ընթացքին։ Նրա գնահատմամբ՝ դասավանդվող նյութի մակարդակը բարդ է ու ներկաները սովորական ուսանողներ չեն, այլ ապագա, կամ էլ արդեն իսկ գործող գիտնականներ։
Անաստասիա Զեմվսկովան Անաստասիա Զեմվսկովան
«Մենք կառուցել ենք AI-ի վրա կենտրոնացած ամպային հարթակ՝ հարմարեցված մեքենայական ուսուցման ինժեներների համար, որպեսզի նրանք կարողանան մշակել այն ամենն, ինչը կապված է AI-ի եւ ML-ի հետ՝ փորձարկումից մինչեւ մարզում։ Փորձարկում էինք տարբեր բիզնես մոդելներ եւ հենց որ փորձեցինք մեքենայական ուսուցումը եւ GPU-ն որպես ծառայություն մոդելը, պարզվեց, որ շուկայում հսկայական պակաս ու պահանջարկ կա։ Ֆինլանդիայում ունենք մեր սեփական տվյալների կենտրոնն ու միայն GPU-ների վերավաճառքով չենք զբաղվում, այլ դրա շուրջ նոր համակարգեր ենք մշակում:
Երբ հանդիպեցի YerevaNN-ի Հրանտ Խաչատրյանին, նա ներկայացրեց իր կատարած հետազոտությունները, որոնք շատ հետաքրքրեցին, քանի որ մեր մեքենայական ուսուցման թիմը նույնպես կատարում է մի շարք հետազոտություններ, որոնք փոխլրացնում են միմյանց։ Այսպես էլ սկսեցինք համագործակցել»,- ավելացնում է Անաստասիան։
Ամառային դպրոցի կազմակերպչական աշխատանքներին աջակցել է YerevaNN հիմնադրամը։ Դպրոցը հյուրընկալել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը։

10:28 | 10.07.24 | Articles | exclusive 19608
A Large Language Model (LLM) summer school was held at the American University of Armenia, with 70 students participating.
Jiao Sun, an AI researcher from Google’s Gemini AI team, arrived in Armenia to give lectures at the summer school. In a conversation with iTel.am, she mentioned that before coming, she had been very interested in Armenia and had studied Armenian culture.
“I’ve known Aram Galstyan, the co-organizer of the summer school, since my student years at the University of California. He knows my areas of interest and suggested that I join this project.
Jiao Sun Jiao Sun
photo © Boris Vardanyan (AUA)
I work with students, particularly in developing modern technologies for AI instructions, as well as evaluating the resulting models. My advice to them is not to fall behind the rapidly developing pace of technologies and to focus on improving the architecture of already created models, to think about what innovation they can add to current trends,” notes Jiao.
With the support of Picsart company and tech entrepreneur Vahe Kuzoyan, leading scientists have been invited to Armenia from the University of Southern California (USC), Massachusetts Institute of Technology (MIT), Google Research, University College London (UCL), University of Copenhagen (UCPH), Amazon, and Meta companies.
The co-organizer of the summer school and head of the AI research team at ServiceNow company in Canada, Perouz Taslakian, says that initially they planned to involve 40 students, but the number of applications exceeded expectations.
“I taught at the American University for about 3 years and was the program chair of the BS in Computational Sciences. I saw the potential of young people here. After moving to Canada, since 2015, I have been organizing various conferences and workshops almost every year, inviting global experts and discussing open problems in the field. This year, Aram Galstyan and I decided to implement an initiative in the direction of Large Language Models, as we are both currently working in the AI field.
Perouz Taslakian Perouz Taslakian
The goal was to bring new knowledge to Armenia using our network and provide information about modern technological developments and research. It was very important for us to have practical classes, as most of the lecturers work in large companies,” says Perouz.
For practical classes, it is necessary to have appropriate computing power (GPUs), which, according to Perouz, is very expensive. The European company Nebius AI has provided the necessary computational infrastructure for conducting the school. Each student was given access to one H100 GPU throughout the school.
Anastasia Zemvskova is from the Nebius AI team and is also in Armenia with her Armenian colleague to support the course of the classes. In her assessment, the level of the material being taught is complex, and the attendees are not ordinary students, but future or already active scientists.
Anastasia Zemvskova Anastasia Zemvskova
“We have built an AI-focused cloud platform tailored for machine learning engineers so that they can develop everything related to AI and ML, from experimentation to training. We were testing different business models, and as soon as we tried machine learning and GPU as a service model, it turned out that there is a huge shortage and demand in the market. We have our own data center in Finland, and we're not just reselling GPUs, but developing new systems around it.
When I met Hrant Khachatrian from YerevaNN, he presented his research, which was very interesting because our machine learning team is also conducting several studies that complement each other. This is how we started collaborating,” adds Anastasia.
The YerevaNN foundation supported the organizational work of the summer school. The American University of Armenia hosted the school.