13:53 | 28.03.24 | Նորություններ | 17533
Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ, ՏՀՏ գործատուների միության եւ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի (ՀԱՊՀ) համատեղ ջանքերով, համալսարանի 9-րդ մասնաշենքում բացվել է վերանորոգված եւ IoT լաբորատորիայի վերածված երկու լսարան:
Նոր սարքավորումներով հագեցած լսարանները կրթական մոտիվացնող միջավայր են ապահովում:
2019 թվականից մինչեւ օրս ուսանողների եւ ստարտափների համար կրթական ժամանակակից պայմաններ ապահովելու նպատակով գործընկեր կազմակերպությունները 11 լսարան եւ համատեղ աշխատանքի տարածք են բացել ՀԱՊՀ-ում: Վիվա-ՄՏՍ-ն այդ նպատակով ներդրել է 184 մլն դրամ:
Կրթական ժամանակակից պայմաններով լսարանների գործարկմանը մասնակցել են կառավարության ներկայացուցիչներ, բուհի ռեկտորը եւ պրոֆեսորադասախոսական կազմը, Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենն ու ներկայացուցիչներ, ՏՀՏ գործատուների միության խորհրդի անդամները, գործադիր տնօրենը եւ միության այլ անդամներ։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանը ողջույնի խոսքում նշել է, որ կրթության եւ բիզնեսի միջեւ կապերի ամրապնդման համար կարեւոր են ոչ միայն համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծումը, այլեւ մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությամբ կրթական ծրագրերի մշակումը եւ ներդրումը, որոնք առավելապես կհամապատասխանեն շուկայի փոփոխվող պահանջներին։ Նախարարի տեղակալը կարեւորել է նաեւ տնտեսական աճի ներառականության ապահովման գործում տեխնոլոգիաների նշանակությունը։ Մասնավորապես, նա ուշադրություն է հրավիրել դրանց կիրառության անհրաժեշտությանը տնտեսության տարբեր ճյուղերում, ինչին ուղղված քայլ է նաեւ Վիվա-ՄՏՍ-ի ու ՏՀՏ գործատուների միության աջակցությամբ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում նոր ստեղծված կենտրոնը:
«Հաճելիորեն զարմացած եմ, քանի որ ինքս 1997-ից մինչեւ 2006 թթ. հենց այս հարկերում եմ անցել բակալավրից մինչեւ մագիստրոս, այնուհետեւ՝ թեզի պաշտպանության ճանապարհը:  Շատ հաճելի է տեսնել միջավայրի փոփոխությունն ու ՏՀՏ միության եւ Վիվա-ՄՏՍ-ի համագործակցությունը: Իրականում, կրթական միջավայրի փոփոխությունը, դրա՝ ժամանակի պահանջներին, մտածողությանն ու  ինովացիոն տեխնոլոգիաներին համապատասխանեցնելը ոչ միայն կարեւոր է, այլեւ՝ անհրաժեշտ»,- ասել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը:
«Եթե կրթական համակարգը ճկուն չլինի՝ երիտասարդությունը պարզապես հետ կմնա ժամանակակից աշխարհի զարգացումներից: Այդ ամենը թույլ չտալու համար մենք մեր գործընկեր կազմակերպությունների հետ գործնական քայլեր ենք կատարել տարիներ առաջ: Մեր ուշադրության կենտրոնում է եղել եւ´ մատուցվող նյութի բովանդակությունն ու դրա պահանջված լինելը, եւ´ մոտիվացնող միջավայրի ստեղծումը: Ամեն ինչ պետք է լինի տրամադրող, զարգացնող եւ ժամանակակից: Այս լսարանում սովորելու են IoT լուծումներ մշակող մասնագետներ: Այսօր շատերն են լսում «Իրերի ինտերնետ» արտահայտությունը: Ավելին, արդեն ոչ ոքի հնարավոր չէ զարմացնել բջջայինով «խելացի տուն» կամ «խելացի այգի» կառավարելու հնարավորությամբ: Սա այնպիսի ոլորտ է, որտեղ տեխնոլոգիաները միահյուսված են մարքեթինգի, տվյալագիտության (data science), վաճառքների ու բիզնես-ռազմավարության հետ: Կրթական միջավայրը պետք է լինի տրամադրող, լաբորատորիաները՝ հագեցած, դասավանդողները՝ փորձառու, դասավանդման նյութը՝ գործնականում փորձարկված: Կրթական համակարգը պետք է թողարկի պահանջարկված մասնագետների, եւ այս գործում մեծ է բուհ-բիզնես կապի անընդհատությունը: Մենք հենց դրա համար ենք այստեղ»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Այսպիսի կրթական միջավայր ստեղծելով՝ փորձում ենք մոտիվացնել ուսանողներին սովորելու եւ նոր գաղափարներ առաջ բերելու հարցում։ Շատ կարեւոր է այսպիսի մոդելները ներդնել նաեւ այլ համալսարաններում։ Կցանկանայի նաեւ կարեւորել մասնավոր հատված-բուհ եւ Միության երկու անդամների՝ ՀԱՊՀ-ի եւ Վիվա-ՄՏՍ-ի համագործակցությունը, որը փայլուն օրինակ է համագործակցության համատեքստում»,- ասել է ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը:
Միջոցառման ընթացքում կայացել է նաեւ «Հեռահաղորդակցություն եւ կապ, IoT համակարգեր» դպրոցական ծրագրի շնորհանդեսը։ ԿԳՄՍ նախարարությունը, Վիվա-ՄՏՍ-ը, «Սինոփսիս Արմենիա», «Յունիքոմփ» ընկերությունները եւ ՏՀՏ գործատուների միությունն ավագ դպրոցներում սկսել են իրականացնել ՏՀՏ առարկաների ուսուցման ծրագիր, որը երկարաժամկետ ներդրում է ՏՀՏ ոլորտում երիտասարդների մասնագիտացման ուղղությամբ: Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել եւ փորձարկվել է լաբորատոր 3 ստենդ՝ «Խելացի տուն», «Պաշտպանված տուն» եւ «Խելացի այգի»։

13:53 | 28.03.24 | Новости | 17529
При поддержке Вива-МТС, совместными усилиями Союза работодателей ИКТ и Национального политехнического университета Армении, в 9-м корпусе университета открылись два отремонтированных и преобразованных в IoT-лабораторию класса.
Оснащенная новым оборудованием лаборатория создает способствующую учебному процессу среду.
За последние пять лет, в целях обеспечения современных условий обучения для студентов и стартапов, партнерские организации открыли в вузе 11 аудиторий и коворкинг пространств. С этой целью компания Вива-МТС инвестировала 184 миллиона драмов.
В церемонии открытия лаборатории приняли участие представители правительства, ректор и преподаватели вуза, генеральный директор и представители Вива-МТС, члены правления Союза работодателей ИКТ, исполнительный директор союза, а также другие члены организации.
«Я приятно удивлен увиденным, ведь с 1997 по 2006 гг. я прошел путь от бакалавриата до магистратуры, а затем и защитил диссертации именно здесь. Очень приятно видеть изменение в политехническом и сотрудничество Союза ИКТ и Вива-МТС. На самом деле менять образовательную среду - адаптировать ее к требованиям времени, мышления и инновационных технологий не только важно, но и необходимо. Думаю, что созданное здесь за эти годы поднимет мотивацию студентов и будет способствовать интересу к естественным наукам и инженерному делу. Это стратегически важное направление для нашей страны", - заявил заместитель министра высокотехнологичной промышленности Рубен Симонян.
«Гибкая система образования помогает молодежи идти в ногу с требованиями современного мира. Именно поэтому много лет назад мы, в партнерстве с другими организациями, предприняли необходимые шаги. В центре особого внимания остаются содержание и актуальность учебных материалов, а также создание благоприятной среды для обучения. Наша цель − вдохновлять, способствовать расширению возможностей роста и помогать соответствовать современным требованиям. В этой аудитории будут готовиться будущие разработчики IoT-решений. Сегодня многие наслышаны о таком понятии как «интернет вещей». Более того, сегодня уже никого не удивить возможностью управления «умным домом» или «умным садом» через мобильный телефон. Это область, где технологии переплетаются с маркетингом, наукой о данных (data science), продажами и бизнес-стратегией. Образовательная среда должна быть благоприятной, лаборатории должны быть оборудованы, преподаватели - опытны, а учебный материал проверен на практике. Система образования должна готовить востребованных специалистов, и в этом деле большое место занимает непрерывная связь между вузами и бизнесом. Именно поэтому мы здесь», − заметил генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян.
«В рамках программ корпоративной социальной ответственности, осуществляемых Вива-МТС, а также совместными усилиями Союза работодателей ИКТ и Национального политехнического университета Армении, для обеспечения современного образовательного процесса были отремонтированы и оснащены компьютерами и другим необходимым оборудованием аудитории на 7-м этаже 9-го корпуса вуза. Мы очень гордимся проделанной работой и хотим довести этот проект до конца. Должен отметить, что мы уже отремонтировали 11 аудиторий, оснастили их примерно 100 компьютерами и другим оборудованием. Создавая такую образовательную среду, мы стараемся мотивировать студентов учиться и выдвигать новые идеи. Очень важно внедрять подобные модели и в других университетах. Я также хотел бы отметить сотрудничество между частным сектором и университетами, а также сотрудничество между двумя членами Союза - Политехнического университета и компании Вива-МТС, т.к. подобное партнерство является в данном контексте отличным примером», − сказал исполнительный директор Союза работодателей ИКТ Эдуард Мусаелян.
«Должен отметить, что данные программы будут способствовать организации конкурентоспособного обучения студентов, специализирующихся в области информационных и коммуникационных технологий, а это - возможность организовать качественное обучение путем предоставления лабораторной инфраструктуры и условий. Мы говорим об инновациях, умных решениях, цифровизации. Мы обеспечиваем процесс для того, чтобы наши студенты имели возможность в будущем в результате конкурентоспособного образования создавать такие инновации, которые будут способствовать цифровизации страны, повышению качества частной предпринимательской деятельности. Проект реализован совместными усилиями Союза работодателей ИКТ, компании «Вива-МТС» и Национального политехнического университета, и этo трехстороннее сотрудничество вселяет уверенность в том, что оно будет продолжительным», - сказал ректор Национального политехнического университета Гор Варданян.
В рамках мероприятия также состоялась презентация школьной программы «Телекоммуникации и связь, системы интернета вещей». По сути, это достижение – часть важного процесса, начавшегося в 2015 году. Министерство ОНКС, Вива-МТС, компании «Synopsys Армения», «Unicomp», а также Союз работодателей ИКТ приступили к совместной реализации программы предметной подготовки по ИКТ в средних школах, являющейся долгосрочной инвестицией для специализации молодежи в сфере ИКТ.
В ходе мероприятия были продемонстрированы и протестированы лабораторные стенды «Умный дом», «Защищенный дом» и «Умный сад».