17:51 | 01.11.23 | Նորություններ | 14617
Անտառստեղծման միջոցով անապատացման դեմ պայքարն օրակարգային է մնում Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական կազմակերպության համար: Անտառապատման աշնանային ու գարնանային փուլերին ընդառաջ համագործակցող կողմերն սկսել են տնկիների սերմերի մշակման աշխատանքներ իրականացնել: Անհրաժեշտ է նախապատրաստվել հերթական ծառատունկին՝ լիարժեք տիրապետելով զրոյից անտառ ստանալու հմտություններին ու գիտելիքներին:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Իմ անտառ Հայաստանը» երկրորդ համատեղ ծրագիրն են իրականացնելու Լոռու մարզում: Իրականացվել է անտառապատման թիրախային ծրագիր Լոռու մարզի Ջրաշեն համայնքում: 6 հա տարածքում տնկվել ու մուլչապատվել է 20 000 ծառ: Այս տարի անտառային շերտը կավելացվի մեկ այլ հատվածում՝ Ուրասարում․ 9690 տնկի իր տեղը կզբաղեցնի 3 հա տարածքում:
«Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունն սկսել է այս տարվա աշնանային անտառտնկման աշխատանքները։ Փակ արմատային համակարգով կեչիներ են տնկվում Լեռնաջուրում, սկսվել են աշխատանքները նաեւ Ուրասարում, որտեղ էլ բաց արմատային համակարգով տնկվում են Վիվա-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորած 9690 թփեր եւ ծառեր՝ կաղնի, թխկի, սոճի, կեչի, վայրի տանձենի ու խնձորենի։
Հայաստանի անտառներից օրեր առաջ հավաքված կաղնու, վայրի տանձենու եւ խնձորենու սերմերը Վիվա-ՄՏՍ-ի կամավորների եւ գործընկեր կազմակերպության աշխատակիցների կողմից մշակվելուց հետո ցանվելու են նոր տնկիներ ստանալու նպատակով: Կազմակերպության տնկարաններում հաջողվում է աճեցնել 15 տեսակի անտառային ծառ, այդ թվում՝ պտղատու:
Համատեղ ծրագրով գործընկերները լուծում են ոչ միայն բնապահպանական, այլեւ մասամբ՝ մարզի բնակչության զբաղվածության խնդիրը: «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության հիմնական աշխատողների գրեթե 80%-ը Լոռու մարզի բնակիչ է։ Նրանք աշխատում են Դեբեդում եւ Գուգարքում գտնվող տնկարաններում: Ծառատունկի եւ խնամքի աշխատանքների ժամանակահատվածում աշխատողների թիվը հասնում է 240-ի: Նոր տնկադաշտում անհրաժեշտ խնամքը շարունակվում է նաեւ ծառատունկից հետո շուրջ երեք տարի: Այդ ընթացքը բավարար է համոզվելու, որ տարածքը տարիներ հետո անտառ է դառնալու։

17:51 | 01.11.23 | News | 14608
The fight against desertification through afforestation remains a key priority for Viva-MTS and the environmental organization "My Forest Armenia". Ahead of the fall and spring tree planting, the cooperating parties have started to work on the cultivation of sapling seeds. It is necessary to prepare for the next tree planting, fully mastering the skills and knowledge of creating a forest from scratch.
Viva-MTS and "My Forest Armenia" will soon implement the second joint project in Lori region. The "green" partnership launched a year ago has yielded visible results. A targeted afforestation program was implemented in Jrashen, Lori region. 20,000 trees were planted and mulched on a 6-ha area on an empty mountain. This year, it is planned to expand the forest coverage to another location with 9,690 saplings taking root in Urasar, on an area of 3 hectares.
"My Forest Armenia" environmental non-governmental organization started the fall tree planting in Lernajur and Urasar afforestation areas. Birches with a closed root system are being planted in Lernajur; a few days ago, the afforestation works began in Urasar as well, where oak, maple, pine, birch, wild pear and apple trees and bushes are being planted with an open root system. The 9,690 trees financed by Viva-MTS are planted in Urasar.
The seeds of oak, wild pear, and apple, collected a few days ago from the forests of Armenia, will be sown in order to get new seedlings after being processed by Viva-MTS volunteers and the employees of partner companies. In the nurseries of the organization, the workers manage to grow 15 types of forest trees, including fruit species and several shrubs.
With the joint program, the partners solve not only the environmental problem but also contribute to alleviating the employment problem of the region's population. Almost 80% of the main employees of "My forest Armenia" environmental non-governmental organization are from Lori region. They work in nurseries located in Debed and Gugark. During planting and mulching seasons, the number of workers reaches two hundred and forty. Necessary care in the newly afforested areas continues even after tree planting for about three years. This process is enough to make sure that the area will become a forest after years.