10:39 | 29.03.23 | Նորություններ | 22696
Ռուսաստանը մտադիր է չեղարկել միջազգային ռոումինգը Հայաստանի, Ղազախստանի եւ Ղրղզստանի հետ մինչեւ 2025 թվականը։
Այդ մասին այսօր գրել է «Վեդոմոստի» թերթը՝ վկայակոչելով այս պետությունների բջջային օպերատորներին եւ ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարությանը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) ուղարկված հարցումը:
Հարցմանը կցված ԵԱՏՄ տարածքում ռոումինգի չեղարկման ճանապարհային քարտեզի համաձայն, մինչեւ 2024 թվականի վերջ հեռահաղորդակցային ընկերությունները պետք է ներկայացնեն ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տարածքում կապի ծառայությունների արդար սակագների օգտագործման կանոնները:
Մինչեւ 2025 թվականի առաջին եռամսյակը օպերատորները պետք է նվազեցնեն միջազգային փոխմիացման սակագները եւ բջջային ծառայությունների համապատասխան սակագներ սահմանեն ԵԱՏՄ երկրների բաժանորդների համար:

10:39 | 29.03.23 | Новости | 22913
Об этом пишет сегодня газета «Ведомости», ссылаясь на запрос Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), отправленный мобильным операторам указанных государств и Министерству экономического развития России.
Согласно дорожной карте отмены роуминга на территории ЕАЭС, приложенной к запросу, до конца 2024 года телекоммуникационные компании должны представить «правила использования справедливых тарифов на услуги связи на территории государств - членов ЕАЭС».
К первому кварталу 2025 года операторы должны снизить ставки международного интерконнекта и ввести соответствующие тарифы на услуги сотовой связи для абонентов стран ЕАЭС.