15:46 | 05.04.21 | Նորություններ | 17432
Այսօր ամբողջ աշխարհում որոնվում են ուղիներ, որոնք թույլ կտան պահպանելու տնտեսական ակտիվությունը՝ COVID-19-ի համավարակը ճնշելու հետ մեկտեղ։
Որոշ քաղաքներում եւ համալսարանական կամպուսներում կիրառված եւ բարձր արդյունավետություն ցուցաբերած ռազմավարություններից է պարբերական թեստավորումը։
Այս ռազմավարությունը մաթեմատիկորեն գնահատելու նպատակով Երեւանի պետական համալսարանի Տնտեսագիտության եւ կառավարման ֆակուլտետի Հետազոտությունների եւ գործարարության կենտրոն հիմնադրամը հայտարարել է մրցույթ, որը բաց է հետազոտողների (նաեւ խմբերի) համար:
Նպատակն է մոդելավորել համավարակի տարածումը որպես ռազմավարություն՝ «պարբերական թեստավորման» եւ այլ արդյունավետ միջոցների կիրառման պայմանով եւ համեմատել այն ընթացիկ մոդելի հետ, որի դեպքում թեստավորումն ու ինքնամեկուսացումը կիրառվում են ախտանիշների առկայության պարագայում։
Մրցույթի հովանավորն է CoronaTest կազմակերպությունը, որն առաջարկում է համավարակի ճնշմանն ու տնտեսության պահպանմանը միտված համապարփակ լուծումներ։
Մրցույթի նախնական գրանցումը բաց է մինչեւ ապրիլի 9-ը ներառյալ: Տեխնիկական նկարագիրն ու կանոնները հասանելի են այստեղ: Մրցանակներն են. 1-ին տեղ՝ 300.000 դրամ, 2-րդ տեղ՝ 200.000 դրամ, 3-րդ տեղ՝ 100.000 դրամ:

15:46 | 05.04.21 | Новости | 17430
Сегодня во всем мире ищут пути, которые помогут сохранить экономическую активность наряду с подавлением пандемии COVID-19.
Одной из самых эффективных стратегий, применяемых в некоторых городах и студенческих кампусах, является регулярное тестирование.
Для математической оценки этой стратегии Фонд исследований и бизнеса факультета экономики и менеджмента Ереванского государственного университета объявил открытый конкурс для исследователей и групп.
Цель конкурса заключается в том, чтобы смоделировать стратегию распространения эпидемии с условием «регулярного тестирования» и других эффективных мер и сравнить ее с текущей моделью, в которой при наличии симптомов применяются тестирование и самоизоляция.
Конкурс спонсируется организацией CoronaTest, которая предлагает комплексные решения, направленные на борьбу с эпидемией и поддержание экономической активности.