10:46 | 03.12.19 | Նորություններ | 10523
Երեւանում դեկտեմբերի 4-ին կկայանա «խելացի լուծումներին» նվիրված Silicon Mountains համաժողովը, որի կազմակերպիչը Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունն է (ՏՀՏԳՄ)՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ համատեղ:
Գլխավոր գործընկերը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է: Silicon Mountains համաժողովը նվիրված է ՏՀՏ ոլորտում «խելացի լուծումներին» եւ համաշխարհային շուկայում առաջիկա տարիներին սպասվող զարգացումներին։
Դեկտեմբերի 4-ին Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտի ընկերությունները եւ հրավիրված արտասահմանյան փորձագետները Հայաստանի գործարար համայնքին, պետական հատվածին, ՏՀՏ կրթության ոլորտի ներկայացուցիչներին, ստարտափերին եւ լավագույն ուսանողներին կներկայացնեն եւ նրանց հետ կքննարկեն առաջիկա տարիների մարտահրավերները, ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացման հեռանկարային ուղղությունները, ՏՀՏ կիրառման կարեւորությունը տնտեսության տարբեր ճյուղերում։ Տեղի կունենան քննարկումներ հետեւյալ թեմաներով՝ կիբերանվտանգություն, արհեստական ինտելեկտ, իրերի համացանց, ժամանակակից ՏՀՏ կրթության մարտահրավերները։
Հաջորդ օրը՝ դեկտեմբերի 5-ին կայանալիք B2B հանդիպումները ուղղված կլինեն ՏՀՏ «խելացի լուծումների» գործնական կիրառմանը տնտեսության մեջ:
Համաժողովի պատվավոր հյուրը ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2019թ. դափնեկիր, ճապոնացի գիտնական, դոկտոր Տակեո Կանադեն է։
ՀՀ բարձր տեխնոարդյունաբերության նախարարի տեղակալ Արմեն Աբրոյանը, կարեւորելով համաժողովի անցկացումը, նշել է, որ այն վերաբերում է բարձր տեխնոլոգիական ոլորտին, որտեղ կշոշափվեն արհեստական բանականության, իրերի ինտերնետի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ՏՀՏ-ի, տնտեսությունում դրանց կիրառելիության հետ կապված հարցեր։
Նախարարի տեղակալը միջոցառման անցկացումը հատկանշական է համարել նաեւ նրանով, որ այն ունի պատվավոր հյուր՝ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի արժանացած ճապոնացի գինական Տակեո Կանադեն։
«Համատեղ նախաձեռնության հիմքում Հայաստանում տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեղական եւ միջազգային տեխնոլոգիական ընկերությունների ու ճանաչում վայելող փորձագետների համար հարթակ ստեղծելն է. հարթակ, ուր հնարավոր է միասնաբար նախանշել ոլորտի զարգացման հեռանկարները: Silicon Mountains հովանու ներքո ակնկալում ենք բացահայտել ՏՀՏ հատվածում Հայաստանի ներուժը՝ գտնելով համագործակցության հեռանկարային ոլորտներ, ինտեգրելով մեր հմտություններն ու բացառիկ ունակությունները: Այս ամենի նպատակը նորարարությունների խրախուսումն է, տեխնոլոգիական առաջադիմությունը, եւ որ առավել կարեւոր է՝ նպատակների միասնաբար իրագործումը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՏՀՏ գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանի խոսքով, առաջին անգամ կազմակերպվող միջազգային տեխնոլոգիական համաժողովը, որը նվիրված է ՏՀՏ ոլորտում «խելացի լուծումներին», տեխնոլոգիական կրթության մարտահրավերներին եւ տնտեսության թվայնացման առավելություններին, հանդիսանում է մեկնարկը՝ ամենամյա խոշոր միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի անցկացման համար:
«Այս տեխնոլոգիական միջոցառումը Հայաստանի եւ տնտեսության տարբեր ճյուղերում գործող հայկական ընկերությունների համար յուրահատուկ նախապատրաստություն է 4-րդ արդյունաբերական հեղափոխությանը։ Մեկ հարկի տակ միավորելով տեղական եւ համաշխարհային ճանաչում ունեցող կազմակերպություններին, տնտեսության տարբեր ոլորտների առաջատար ձեռնարկությունների ղեկավարներին, պետական եւ մասնավոր կազմակերպություններին, համալսարաններին՝ հնարավորություն է ստեղծվում առաջիկա տարիներին համաշխարհային տնտեսության մեջ ակնկալվող հեղափոխական փոփոխությունների հետ համընթաց շարժվել եւ լավագույնս օգտվել առաջացող հնարավորություններից՝ գրավելով բարենպաստ դիրքեր տնտեսության նոր ուղղություններում»,- ընդգծել է Արմեն Բալդրյանը:
«Պատահական չէ, որ մեր միջոցառման անվանումը ընտրված է «Silicon Mountains»: Այն խոսում է մեր միության տեսլականի եւ նպատակների մասին: Միջոցառումը եւս մեկ անգամ հնարավորություն է ընձեռում մեզ տեխնոլոգիական քարտեզի վրա նշել մեր երկիրը: Երկիր, որտեղ ոչ միայն ՏՀՏ լուծումներ են կիրառվում, այն նաեւ մենք ենք մեր լուծումները առաջարկում արտերկրում: Միջոցառմանը բանախոսներ են լինելու համաշխարհային առաջատար կազմակերպություններից բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ՝ ունենալու ենք թվով յոթ տեխնոլոգիական շնորհանդեսներ։ Կարծում եմ, մեզ սպասում է բավականին հետաքրքիր եւ հագեցած երկու օր»,- նշել է ՏՀՏԳՄ տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը:

10:46 | 03.12.19 | News | 10522
The Silicon Mountains Forum has been organized by the Union of Employers of ICT in partnership with the Ministry of High-Tech Industry. The General partner of the event is VivaCell-MTS. The forum is devoted to the smart solutions in ICT industry as well as the developments expected in upcoming years on global scale.
On December 4, ICT companies and experts invited in the frame of the forum will share their vision on the challenges that the world is expected to face in the upcoming years, as well as their understanding of the role of ICT in various branches of economy with the representatives of educational institutions, start-ups, and best students. Participants of the forum will discuss issues related to cybersecurity, artificial intelligence, Internet of Things, and modern challenges in ICT education.
The B2B meetings planned for December 5 will embrace issues of practical applications of smart solutions in economy.
The honorary guest of the forum is the 2019 Laureate of the Global IT Award Japanese scientist Dr. Takeo Kanade.
RA Deputy Minister of High-Tech Industry Armen Abroyan, highlighting the importance of the conference, noted that it refers to high-tech industry, where questions related to Artificial Intelligence (AI), Internet of Things (IoT), Information Technologies (IT), ICT and thier utilization in the economy will be discussed.
The Deputy Minister also highlighted the important fact that the event has an honorary guest, the Global IT Award laureate Japanese schientist Takeo Canada.
“The idea behind this joint initiative is to meet the need of having in Armenia an established forum hosting local and international information and communication technologies companies and renowned experts, in order to brainstorm on the perspectives of the developments in the sphere. “Silicon Mountains” is expected to become an umbrella for identifying Armenia’s potential in the ICT sector, finding potential areas of cooperation and integrating our competencies and unique capabilities, with an aim to sustain innovations and technological breakthroughs, and most importantly, to do it by working in synergy,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Armen Baldryan, the president of the Union of Employers of ICT, said the international forum, the first in its kind, is devoted to smart solutions in ICT, challenges of education, and the advantages of economic digitalization, and is the pilot event of the anticipated annual international congress in the sphere.
“This technological event is a specific preparatory step ahead of the 4th industrial revolution for Armenian companies. By uniting local and international companies, top managers of leading enterprises, and private companies, as well universities under one roof we keep the pace with the expected changes in global economy and find ways to take advantage of the opening opportunities getting better positions in the new spheres of economy,” Armen Baldryan said.
There is no coincidence that our event is named "Silicon Mountains". It highlights the vision and goals of our Union. The event once again enables us to map our country on the technology map. A country where not only ICT solutions are used, but we also offer our solutions abroad.
The event will feature speakers from top global organizations, with overall seven technology presentations. I think we are going to have very interesting and busy two days,” said Eduard Musayelyan, Executive Director of UEICT.