10:58 | 01.11.19 | Նորություններ | 9674
Ամերիաբանկի եւ Amazon Web Services-ի հետ համագործակցության շրջանակում հոկտեմբերի 30-ին կայացել է ScaleUp ինովացիոն ֆորումը:
Ոլորտի համար կարեւորագույն այս միջոցառմանը, որը նպաստել է ներկաների միջեւ նոր կապերի եւ համագործակցության ընդլայնմանը, մասնակցել են միջազգային հեղինակավոր ընկերությունների՝ Amazon Web Services-ի, VISA-ի, Middleware-ի, Softprom-ի, Mambu-ի փորձագետներ։
Ֆորումին ներկա են եղել ՏՏ, հեռահաղորդակցության եւ ֆինանսական ոլորտի առաջատար մասնագետներ։
photo © Ամերիաբանկ
Միջոցառումը հագեցած էր տեխնոլոգիական զարգացումների եւ թվայնացման միտումներին նվիրված ելույթներով, որն ուղեկցվել է հարց ու պատասխանով եւ շարունակվել «Մարդկության ապագան թվայնացման դարում» պանելային քննարկումով։ Դրան մասնակցել են Ucom-ի համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը, Amazon Web Services-ի տարածքային մենեջեր Վերանիկա Ռամանուսկայան, Mambu ընկերության տեխնոլոգիաների գծով տնօրեն Բեն Գոլդինը, PicsArt պրոդուկտի գլխավոր տնօրեն Միքայել Վարդանյանը, Ամերիաբանկի Ինովացիաների եւ թվայնացման գծով տնօրեն Արտյոմ Շամցյանը եւ բանկի Թվային բանկինգի ծառայության ղեկավար Գրիգոր Դավթյանը:
Բանախոսները նշել են, որ այսօր արդեն տեսանելի են բազմաթիվ փոփոխություններ, որոնք տեխնոլոգիաները բերում են տարբեր ոլորտներ: Նրանք խոսել են այն մասին, թե տնտեսության տարբեր ճյուղերում որ տեխնոլոգիաներն առաջիկայում գերակա կլինեն, ինչ ռիսկեր եւ մարտահրավերներ են առկա նոր տեխնոլոգիաների ներդրման պարագայում, ինչ նոր հնարավորություններ են բացվում զարգացող շուկաների առաջ: Ի դեպ, պանելային քննարկումը Live հեռարձակվել է նաեւ բանկի ֆեյսբուքյան էջում:
«Ամերիաբանկ - Amazon համագործակցության ընթացքում հասկացանք, որ շատ լավ գաղափար է Amazon-ին հյուրընկալել Հայաստանում, քանի որ ցանկանում էինք համահունչ լինել հաջորդ սերնդի տեխնոլոգիական նորարարությունների հետ»,- նշել է Ամերիաբանկի Ինովացիաների եւ թվայնացման գծով տնօրեն Արտյոմ Շամցյանը:
Mambu ընկերության տեխնոլոգիաների գծով տնօրեն Բեն Գոլդինն էլ հանդես է եկել «Էկոհամակարգերի ուժը API տնտեսությունում» ելույթով: Լրագրողների հետ զրույցում նա իր ոգեւորությունն է հայտնել Հայաստանում նման ֆորումի անցկացման առիթով:
«Շատ ուրախ ենք կիսվել անձնական փորձով այն մասին, թե ինչպես են իրականացվում նորարարություններն աշխարհի այլ կետերում: Հայաստանը նորարարությունների ոլորտում իրեն հիանալի է դրսեւորում եւ այն հանգամանքը, որ այս ֆորումն իրականացվում է, նույնպես ցույց է տալիս, որ տեղական համայնքը լավն է»,- նշել է նա:
Softprom ընկերության ՏՏ գծով տնօրեն Վլադիսլավ Հավրիլենկոն, ով հանդես է եկել «Վճարային քարտերի ոլորտի տվյալների անվտանգության չափանիշներին համաձայն ճարտարապետական կառուցվածքի ներդնում AWS-ում» ելույթով, պատմել է, որ Հայաստանում առկա է մեծ ներուժ եւ իրենք կվերադառնան նոր քննարկումներ եւ կապեր հաստատելու նպատակով:
Ամպային լուծումների բիզնեսի զարգացման գծով ղեկավար Օլեքսանդր Յենան էլ կարեւորել է ֆորումի ընթացքում փորձի փոխանակումն այլ ընկերությունների հետ.
«Փորձի փոխանակումը մեծապես նպաստում է նորարարության պրոցեսների արագացմանը: Առաջին անգամ է, որ Հայաստանում եմ եւ մինչ այցս կարծում էի, որ ամպային տեխնոլոգիաները եւ ընդհանրապես նորարարությունն այստեղ այնքան զարգացած չեն: Սակայն իսկապես տպավորված եմ այն ամենով ինչ տեսա այստեղ»:
Ամերիաբանկի Թվային բանկինգի ծառայության ղեկավար Գրիգոր Դավթյանի խոսքով՝ ֆորումի գաղափարը ծագել է Amazon Web Services-ի հետ նեղ պրոդուկտի շուրջ ստեղծված համագործակցության շրջանակում:
«Մտածեցինք, որ պետք է կիսվել փորձով, որը կնպաստի Հայաստանի զարգացմանը: Այն նաեւ տեղական ընկերություններին նոր ծառայությունների ներդրման ավելի լայն շրջանակ կտրամադրի: Սա հնարավորություն է Հայաստանի ՏՏ, հեռահաղորդակցության, ֆինանսական սեկտորի ներկայացուցիչների համար ծանոթանալ մեր հյուրերի հետ, փոխանակվել կոնտակտներով, կիսվել գաղափարներով, նոր նախագծեր գործարկել, ինչը միայն սկիզբն է եւ հույսով ենք, շարունակություն կունենա»,- նշել է Գրիգոր Դավթյանը:

10:58 | 01.11.19 | News | 9683
ScaleUp innovation forum took place in Yerevan on October 30 in the framework of cooperation between Ameriabank and Amazon Web Services.
The event, which is of key importance for the sector and aimed at expanding new ties and cooperation between the participants, was attended by representatives of such large global organizations as Amazon Web Services, VISA, Middleware, Softprom and Mambu.
Other attendees of the forum were leading experts from IT, telecommunications and finance sectors.
photo © Ameriabank
The speakers provided in-depth reports about technological developments and digitization trends, which were followed by Q&A and the panel discussion “The Future of Digitized Humanity”. The discussion included Ucom co-founder Alexandr Yesayan, Amazon Web Services Territory Manager Veranika Ramanouskaya, Mambu CTO Ben Goldin, PicsArt CTO Mikael Vardanyan, as well as Ameriabank’s Chief Innovation and Digital Officer Artyom Shamtsyan and Head of Digital Banking Service Grigor Davtyan.
The speakers remarked that the changes technologies bring into different sectors are already visible. They discussed which technologies will be prevalent in various areas of economy, what risks and challenges arise because of introduction of new technologies and what new opportunities open for developing markets. The panel discussion was broadcast live on Facebook.
“In the course of our cooperation we realized that hosting Amazon in Armenia is a great idea, because we want to keep up with technological novelties of the next generation,” said Chief Innovation and Digital Officer of Ameriabank Artyom Shamtsyan.
Mambu CTO Ben Goldin’s remarks were titled “The power of ecosystems in API economy”. He later told the press he was excited to attend an innovation forum in Armenia.
“I’m happy to share my personal experience in application of innovations in different corners of the world. Armenia is doing great in the innovation field and this forum demonstrates that the local community is strong,” he said.
Softprom IT Director Vladislav Gavrilenko, who delivered the report on “Introduction of architectural structure compliant with data security standards in payment card sector in AWS”, told that Armenia has big potential and he will return for more discussions and connections.
Business Development Manager of Cloud Direction Oleksandr Yena attached importance to exchange of experience in the frames of the forum.
“Exchange of experience greatly contributes to accelerating the innovation processes. This is my first visit to Armenia. I used to think that cloud technologies and innovations in general aren’t that advanced here, but I am really impressed with what I’ve seen here,” he said.
According to Head of Digital Banking Service at Ameriabank Grigor Davtyan, the idea of the forum came up during the bank’s cooperation with Amazon Web Services that concerned a niche product.
“We thought we ought to share the experience that can facilitate the development of Armenia. It will also provide local companies with more possibilities of introducing new services. This is an opportunity for members of Armenia’s IT, telecommunications and finance sectors to meet our guests, exchange contacts, share ideas and launch new projects, which is just the beginning. We hope the process will continue,” he said.