13:03 | 15.03.19 | Նորություններ | exclusive 20732
Երեւանում են Սան Ֆրանցիսկոյում եւ Լոնդոնում տեղակայված Index Ventures վենչուրային հիմնադրամի ներկայացուցիչները, որոնք այս օրերին հանդիպումներ են ունենում հայկական ստարտափ էկոհամակարգի ներկայացուցիչների հետ, տրամադրում խորհրդատվություն:
Մարտի 14-ին «Թումո» կենտրոնում անցկացվեց Index Ventures Armenia Tech Summit-ը, որի շրջանակում տեղի ունեցավ 3 պանելային քննարկում՝ «Ներդրումներ զարգացող շուկաներում», «Սաղմնային փուլում ներդրումների ստացում» եւ «Կարեւոր իրավաբանական եւ հաղորդակցական խորհուրդներ» թեմաններով:
«Index Ventures-ը միշտ հավատացել է, որ ձեռներեցությունը կարող է ի հայտ գալ Սիլիկոնյան հովտից դուրս: Այդ իսկ պատճառով յուրաքանչյուր տարի, մենք այցելում ենք որեւէ զարգացող ստարտափ էկոհամակարգ, ինչպես Հայաստանն է, ստարտափներին մենթորություն տրամադրելու նպատակով»,- Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է Index Ventures-ի տնօրեն եւ HIVE Ventures-ի հիմնադիր Նինա Աչաջյանը:
Միջոցառման ավարտին հայաստանյան 10 ստարտափներ մասնակցեցին փիչինգ մրցույթի՝ իրենց լուծումները ներկայացնելով Index Ventures-ի թիմին: Թեեւ հիմնադրամի թիմը նախատեսում էր ներդրում կատարել 1 ստարտափում ($25 հազ.), սակայն փիչերը լսելուց հետո որոշեց ֆինանսավորում տրամադրել միանգամից 3 ստարտափի: Դրանք են՝
Embry ստարտափը, որը ստեղծել է քաշի կառավարման նոր սերնդի կրելի սարք, ստացավ $10 հազ. ներդրում:
D'efekt ստարտափը, որի ստեղծած հավելվածը հնարավորություն է տալիս արհեստական բանականության կիրառմամբ ստեղծել բազմատեսակ վիզուալ նյութեր եւ կիսվել դրանցով, ստացավ $15 հազ. ներդրում:
RetentionForce ստարտափը, որի մշակած լուծումը թույլ է տալիս պահել հաճախորդների հետաքրքրությունը գեղեցկության սրահների նկատմամբ, ստացավ $25 հազ. ներդրում:

13:03 | 15.03.19 | News | exclusive 20717
A delegation from San-Francisco and London-based Index Ventures is currently visiting Yerevan and meeting with representatives of local startup ecosystem for discussions and consultations.
Index Ventures held its Armenia Tech Summit on March 14 in Tumo Center for Creative Technologies. The summit included panel discussions on the topics “Investing in Emerging Markets”, “Raising a Seed Round” and “Important Legal and Communication Tips”.
“Index Ventures has always believed entrepreneurship can come from outside of Silicon Valley. That is why, each year, we go to a budding startup ecosystem, like Armenia, to mentor founders,” Principal of Index Ventures, investor of HIVE Ventures Nina Achadjian told Itel.am.
In conclusion of the summit 10 Armenian startups pitched their solutions to Index Ventures. Although the delegation planned to invest in one startup and provide to it USD 25,000, after the pitching the Index Ventures team decided to invest in three startups at once. The startups are Embry, D'efekt and RetentionForce.
Embry Tech is a patent-pending technology to turn all types of shoes to biometric data tracking and wellness monitoring device.
D'efekt is a startup that enables users to make and share a variety of videos and visual materials with AI-based special effects. It received USD 15,000.
RetentionForce’s solution helps maintain customer retention for beauty salons and related wellness industry. RetentionForce received the main investment, USD 25,000.