14:58 | 27.12.18 | Նորություններ | 23702
Վայոց ձորի մարզի Արփի գյուղը Նոր տարին կդիմավորի լուսավորված փողոցներով: Դրան աջակցել են Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում ենթակառուցվածքների եւ էկո-գյուղերի ցանցի զարգացումը թիրախավորած գործընկերները՝ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
Արփի գյուղում շինարարական աշխատանքները լայն թափով մեկնարկել էին ամռան երկրորդ կեսին: Արդեն լուսավորվել են հիմնական փողոցները՝ գրեթե 2կմ տարածք: Կառուցվել է ամբողջությամբ նոր համակարգ: Տեղակայվել է 51 LED լուսարձակ:
Կենսաբազմազանությամբ հարուստ բնակավայրերում, արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգերի ներդրումն էկո-գյուղերի ցանցի ստեղծման քայլերից է: Այս կերպ հնարավոր կլինի այդ գյուղերն ինտեգրել կարեւոր գործընթացում, որի հիմքում դրված են բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային եւ սոցիալական բաղադրիչները:
Լուսավորության ժամանակակից էներգախնայող համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Արենի համայնքի ղեկավար Հուսիկ Սահակյանը եւ գյուղի բնակիչները:
«Լուսավոր մտքեր ունենալն իհարկե լավ է, սակայն հարկավոր է ունենալ նաեւ լուսավորված փողոցներ: Ցանկացած դրական տեղաշարժ կարող է նպաստել նոր ձեռքբերումների ձգտելուն: Մենք կանգնում ենք մեր հայրենակիցների կողքին՝ այդ ամենն ապահովելու համար: Ուզում ենք, որ մարզերում բնակվողները վստահ լինեն, որ իրենք անտեսված չեն: Հավատում ենք նաեւ, որ այս ծրագիրը կփոխի հանրային սեփականության նկատմամբ մարդկանց վերաբերմունքը: Եվ այն պահին, երբ յուրաքանչյուրն իր գյուղն ու զբաղեցրած տարածքը համարի իր սեփականը, ձեռքբերումներն ավելի շատ կլինեն»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

14:58 | 27.12.18 | Новости | 23398
В селе Арпи Вайоцдзорской области встретят Новый год с освещенными улицами. Проекту содействовали Фонд защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC) и ВиваСелл-МТС – партнерские организации, нацеленные на развитие инфраструктур и эко-сел в различных населенных пунктах Армении.
В селе Арпи широкомасштабные строительные работы стартовали во второй половине этого лета. Уже освещены основные улицы (около 2 км территории). Построена совершенная новая система. Установлено 51 LED фонарей.
В запуске современной энергосберегающей системы освещения участвовали гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, основатель FPWC Рубен Хачатрян, глава общины Арени Усик Саакян и жители села.
«Конечно же, иметь светлые мысли – хорошо, однако необходимо также иметь освещенные улицы. Любое положительное изменение может разбудить стремление к новым достижениям. Мы стоим рядом с нашими соотечественниками, чтобы обеспечить это. Хотим, чтобы жители областей были более уверены в том, что о них не забывают. Верим, что эта программа изменит отношение людей к общественному имуществу. И в тот момент, когда каждый житель признает свое село как собственную территорию, приобретений станет еще больше»,- отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.