11:25 | 02.11.18 | Նորություններ | exclusive 21757
Ucom ընկերությունը արհեստական բանականության հիմքով հայերեն լեզվով խոսքի ավտոմատ ճանաչման (Speech recognition) համակարգ է մշակել:
Itel.am-ը տեխնոլոգիայի մասին զրուցել է Ucom-ի հայերեն խոսքի ճանաչման համակարգի ծրագրի ղեկավար Զավեն Նավոյանի հետ:
Տեխնոլոգիայի մասին
«Սա տեխնոլոգիա է, որն իրենից ներկայացնում է հայերեն խոսքի ավտոմատ ճանաչման եւ սղագրման համակարգ: Համակարգը լսում եւ տեքստային տարբերակով վերարտադրում է հեռախոսով արտաբերվող հայերեն խոսքը»,- բացատրել է Զավեն Նավոյանը՝ ընդգծելով, որ համակարգը չի հասկանում բովանդակությունը, այլ ուղղակի տեքստն է սղագրում:
Ծրագրի ղեկավարի խոսքով՝ Ucom-ի թիմն արդեն 6 տարի է՝ աշխատում է համակարգի մշակման վրա: Աշխատանքներում ներգրավված են եղել բնական լեզվի մշակման (natural language processing) եւ մեքենայական ուսուցման մասնագետներ, ծրագրավորողներ, լեզվաբաններ:
Աշխատելուն զուգահեռ, նոր ձայնագրություններ են կուտակվելու, որը կօգնի համակարգի որակն էլ ավելի բարձրացնել:
Գաղափարի մասին
Համակարգի ստեղծման գաղափարը Ucom-ի ղեկավարության մոտ ծագել է 6 տարի առաջ:
Զավեն Նավոյանը պատմում է, որ ամենասկզբում գաղափարը վերացական էր եւ անհնար էր գնահատել դրա բարդությունը: Ու չնայած մեծ ռիսկերին, այնուամենայնիվ, որոշել են զբաղվել նախագծով:
«Այստեղ էական է, թե ինչ խնդիր ես դնում քո առջեւ: Եթե նպատակն անաղմուկ պայմաններում ինչ-որ որակ ստանալն է, երբ խոսում է մեկ հոգի, դա համեմատաբար ավելի հեշտ խնդիր է: Սակայն, եթե համակարգը պետք է հասկանա ցանկացած զանգ կատարողի՝ ցանկացած դիկցիայով, ցանկացած, այդ թվում, աղմկոտ վայրից, դա շատ ավելի բարդ խնդիր է»,- նշել է Զավեն Նավոյանը:
Բարդությունների մասին
Համակարգի մշակման փուլում առաջացել են մի շարք դժվարություններ: Դրանցից մեկը, ըստ Զավեն Նավոյանի, խոսակցական եւ գրական հայերեն լեզուների տարբեր լինելու պատճառով է:
«Խոսակցական հայերենում շատ ենք հանդիպում այնպիսի նախադասությունների, որոնք 90 տոկոսով կամ ռուսերեն կամ ժարգոնային բառերից են կազմված: Համակարգի խնդիրն է կարողանալ այդ պայմաններում աշխատել եւ պատշաճ որակ ապահովել»,- բացատրել է նա:
Մյուս բարդությունը կապված է համապատասխան մասնագետներ գտնելու խնդրի հետ: Համակարգի վրա, ընդհանուր առմամբ, 10 հոգի է աշխատել:
«Երբ նոր էինք սկսում, համապատասխան մասնագետներ Հայաստանում չկարողացանք գտնել: Այդ պատճառով աշխատանքի բաժանում տեղի ունեցավ: Գործընթացի մի մասն արվեց այստեղ, մյուս մասը՝ Եվրոպայում»,- նշել է Զավեն Նավոյանը:
Որպես երրորդ խոչընդոտ՝ նա առանձնացնում է աղմուկը:
«Պարզվում է, որ հայերը բավական աղմկոտ են, եւ երբ մեր ուղարկած ձայնագրությունները եվրոպացի գործընկերներն էին լսում, շատ էին զարմանում, որ հայաստանյան հեռախոսազանգերի մեջ այդքան աղմուկ կա: Այս 6 տարում կարողացանք հավաքել եւ անոտացնել աղմուկների բավական մեծ բազա: Նպատակն է, որ համակարգը կարողանա հասկանալ եւ տարբերակել աղմուկը, այլ ոչ թե մոտարկել ինչ-որ բառի: Հավաքված բազան օգնեց, որ համակարգը սկսի իրեն բավական կայուն պահել՝ աղմկոտ միջավայրում կատարվող զանգերի ժամանակ»,- բացատրել է ծրագրի ղեկավարը:
Կիրառական նշանակության մասին
«Տեխնոլոգիան պատրաստ է: Այս պահին խնդիր ենք դրել նախ համակարգը կիրառել Ucom-ի ներսում, սակայն դեռ չենք հստակեցրել, թե դրա միջոցով ինչ խնդիրներ ենք լուծելու: Այս պահին այն կարող է աշխատել միայն հեռախոսազանգեր սղագրելու նպատակով: Պատճառն այն է, որ այն աշխատում է միայն որոշակի ակուստիկ պայմաններում: Համակարգը հնարավորություն է տալիս այն կիրառել նաեւ այլ վայրերում, սակայն այդ մասին դեռ չենք մտածում»,- ամփոփել է Զավեն Նավոյանը:

11:25 | 02.11.18 | Новости | exclusive 21718
Компания Ucom разработала систему автоматического распознавания речи на армянском языке (Speech recognition).
Об этой технологии Itel.am побеседовал с руководителем программы Завеном Навояном.
О технологии
«Это технология, которая является системой автоматического распознавания и записи армянской речи. Система распознает армянскую речь и транслирует ее в текстовую форму», - объяснил Завен Навоян, подчеркнув, что система просто записывает текст, не понимая содержания.
По словам руководителя программы, команда Ucom, состоящая из специалистов по разработке естественного языка (natural language processing), машинного обучения, а также программистов и лингвистов, уже 6 лет работает над разработкой программы.
Параллельно с работой собирается база данных записей, которая позволит повысить качество системы.
Об идее
Идея о разработке системы возникла у руководства Ucom 6 лет назад.
Завен Навоян рассказал, что сначала идея была абстрактной, и невозможно было оценить ее сложность. Но, тем не менее, несмотря на большие риски, было решено взяться за проект.
«Важно, какую задачу ставишь перед собой. Если это результат с учетом речи одного человека в бесшумных условиях, то это относительно легкая задача. Гораздо сложнее, если система должна распознавать дикцию любого звонящего, в том числе из шумного места», - отметил Завен Навоян.
О препятствиях
В процессе разработки системы возник ряд трудностей. По словам Завена Навояна, трудность заключается, во-первых, в различиях разговорного и письменного армянского языка.
«В разговорном армянском мы много раз встречаемся с такими предложениями, которые на 90% состоят либо из русских, либо жаргонных слов. Задача системы – работать в таких условиях и обеспечить должное качество», - заверил он.
Следующее препятствие связано с проблемой поиска соответствующих специалистов. Над системой в целом работало 10 человек.
«Сначала мы не могли найти соответствующих специалистов в Армении. По этой причине произошло разделение: часть работ проводилась здесь, другая – в Европе», - отметил Завен Навоян.
Третьим препятствием он назвал шум.
«Выяснилось, что армяне достаточно шумные. Когда отправленные нами записи слушали европейские коллеги, они были очень удивлены, что в армянских телефонных звонках есть столько шума. В течение этих 6 лет мы смогли собрать достаточно большую базу шумов. Благодаря этому система сможет распознать шум, а не принять его за какое-либо слово. Собранная база обеспечила системе стабильность во время звонков из шумных мест», - объяснил руководитель инициативы.
О практическом значении
«Технология готова. На данный момент перед нами стоит задача применить систему внутри Ucom. Однако мы пока не решили, какие проблемы решим таким способом. Сейчас программа используется только для записи телефонных звонков. Причина в том, что она работает только в определенных акустических условиях. Система даст возможность применять ее и в других местах, но об этом пока мы не думаем», - заключил Завен Навоян.