10:37 | 14.10.16 | Հոդվածներ | exclusive 169445
Dot Conductor մոբայլ հավելվածի մշակողներն առաջարկում են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբին դառնալ պատմության մեջ առաջին նվագախումբը, որը համերգ կտա վիրտուալ դիրիժորով:
Հավելվածը հասանելի է AppStore-ում եւ Google Play-ում:
Dot Conductor-ի հիմնադիր Խոսան Արամայոն Itel.am-ին պատմել է, որ իրենց մշակած հավելվածը հնարավորություն է տալիս երաժիշտներին միասին նվագել՝ օգտագործելով մոբայլ հեռախոսները: Այստեղ հեռախոսը կատարում է դիրիժորի պարտականությունները։ Առկա է նաեւ վեբ խմբագրիչ, որով դիրիժորները կարող են պատրաստել հավելվածի համար նախատեսված ֆայլերը:
«Ստացվում է, որ սա հարթակ է դիրիժորների եւ երաժիշտների միջեւ: Հավելվածը նաեւ հնարավորություն է տալիս կապի մեջ մնալ դիրիժորի հետ, հետեւել նրան: Կարելի է առցանց շփվել երաժիշտների հետ, կազմակերպել համատեղ փորձեր եւ երաժշտությանն առնչվող սոցիալական միջոցառումներ»,- պատմել է Խոսան Արամայոն:

10:37 | 14.10.16 | Articles | exclusive 169453
Developers of Dot Conductor mobile application suggested the Armenian National Philharmonic Orchestra to become the first ever orchestra in the world to perform with a virtual conductor.
The app is available on AppStore and Google Play.
Founder of Dot Conductor Josan Aramayo told Itel.am that their app allows musicians to play together, using mobile phones. The phone performs as the conductor. The app also has a web editor, which conductors can use to prepare files for the app.
“Thus, this is a bridge between conductors and musicians. The app also allows staying in touch with the conductor and following it. You can chat online with musicians, organize joint rehearsals and musical events,” Josan Aramayo said.