10:34 | 15.04.15 | Նորություններ | 8149
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ), ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) ապրիլի 14-ին նշել են Արմավիրի մարզի Արազափ գյուղի ջրամատակարարման համակարգի բարելավման ծրագրի ավարտը:
Մասնավորապես, 18,2 կմ երկարությամբ խողովակաշարը փոխարինվել է ավելի հուսալի պոլիէթիլենային խողովակաշարով, նոր պոմպ է տեղադրվել, ինչպես նաեւ ջրամատակարարման ծառայությունների կառավարման նպատակով համակարգչային ծրագիր է ներդրվել:
Ակնկալվում է, որ ծրագրի արդյունքում կբարձրանա ջրամատակարարման համակարգի արդյունավետությունը, կնվազեն հոսակորուստները եւ աղտոտման ռիսկերը, կգրանցվեն ջրի եւ էներգիայի էական խնայողություններ:
Արազափի բնակիչներն այժմ ունեն շուրջօրյա ջրամատակարարում` նախկինում ունեցած օրական երեք ժամի փոխարեն: Նախնական հաշվարկների համաձայն՝ համայնքում կապահովվի տարեկան մոտ 72,000 խմ ջրի եւ 30 Մվտ/ժ հոսանքի խնայողություն:
«Մեր հայրենիքի սահմանների ամրությունը եւ սահմանը հսկող զինվորներին թիկունք ապահովողները սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչներն են: Տարրական հարմարությունների բացակայությունը ստիպում է մարդկանց հեռանալ հայրենի հողից: Մեր պարտքն է նրանց կողքին լինել, աջակցել ե՛ւ հոգեբանորեն, ե՛ւ կյանքի պայմանները բարելավելու առումով: Այս համատեքստում ավելորդ է նշել մաքուր ջրի կենսական նշանակությունը: Այս գիտակցումով է առաջնորդվում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը՝ իրականացնելով ջրամատակարարման նախագիծը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
2014թ. ԱՄՆ ՄԶԳ-ի, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ FPWC-ի համագործակցության արդյունքում Արմավիրի մարզի Արազափ եւ Լուկաշին, ինչպես նաեւ Տավուշի մարզի Արծվաբերդ եւ Բերքաբեր գյուղերում իրականացվել են ջրամատակարարման համակարգի բարելավման ծրագրեր: Շահառուների թիվը 7000 մարդ է: Չորս ծրագրերի իրականացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացրել է

10:34 | 15.04.15 | Новости | 8171
Агентство международного развития США (USAID), ВиваСелл-МТС и Фонд защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC) 14 апреля отметили завершение совместной программы по восстановлению системы водоснабжения села Аразап Армавирского марза.
В частности, в водопроводной системе протяженностью 18,2 км проведены новые полиэтиленовые трубы, поставлен новый насос, а для управления системой водоснабжения установлена компьютерная система.
Ожидается, что в результате проекта повысится результативность системы водоснабжения, уменьшатся потери воды и риски загрязнения, будет зафиксирована реальная энергоэкономия.
Жители Аразапа теперь имеют круглосуточное водоснабжение вместо бывших 3 часов в день.
«Жители приграничных областей являются опорой для наших военнослужащих и стоят на защите наших границ. Отсутствие элементарных удобств заставляет людей покидать родные места. Наш долг быть рядом с ними, содействовать и морально, и с целью улучшения условий их жизни. В этом контексте излишне говорить о первостепенной важности чистой воды. Именно этим руководствуется ВиваСел-МТС, осуществляя проект по восстановлению системы водоснабжения», - сказал гендиректор ВиваСел-МТС Ральф Йирикян.
В 2014 году по итогам сотрудничества USAID, ВиваСелл-МТС и FPWC в селах Лукашин и Аразап Армавирского марза, а также Беркабер и Арцваберд Тавушского марза были решены проблемы питьевой воды. Результатами программы будут пользоваться 7 тысяч человек. На эти цели ВиваСелл-МТС выделил 70 млн. драмов, а USAID – 60 млн.